#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

W trosce o zdrowie mieszkańców

Burmistrz Marek Długozima podpisał deklarację współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Marcinem Krzyżanowskim. Dotyczyła ona dołączenia Gminy Trzebnica do programu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badania na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”. Realizacją zadania zajmie się Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-ZDRÓJ we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

11.jpeg

Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii.

Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie w przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań.  W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Osoby chcące wziąć udział w akcji, po wypełnieniu Ankiety Uczestnictwa, będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania. W przypadku Gminy Trzebnica, będzie to Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-ZDRÓJ.

12.jpeg

Burmistrz Marek Długozima komentując podpisanie umowy powiedział: - Choroby nowotworowe pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, a rak jelita grubego pozostaje jednym z najgorszych, jeśli chodzi o statystki związane z 5-letnim wskaźnikiem przeżycia osób z zachorowaniem. Dlatego tak ważną jest profilaktyka i wdrażanie programów mających na celu ułatwianie dostępu do badań pacjentom w grupie ryzyka. W tym miejscu chciałbym podziękować Wicemarszałkowi Województwa Dolnośląskiego Marcinowi Krzyżanowskiemu za pomysł oraz promocję programu badań, do którego dziś jako 11 partner dołączyła Gmina Trzebnica. Zachęcam również wszystkich mieszkańców objętych programem do wzięcia udziału w badaniach, za które z naszej strony odpowiadać będzie Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-ZDRÓJ we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - To nie pierwsza inicjatywa, w której wspólnie z Urzędem Marszałkowskim dbamy o zdrowie mieszkańców. Tu warta przypomnienia jest również planowana budowa Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej, dzięki której mieszkańcy m.in. Trzebnicy zyskają kolejne kilometry ścieżek rowerowych do uprawiania aktywności fizycznej, a tym samym poprawiania swojej kondycji i zdrowia – podsumował burmistrz.

- Cieszę się, że dziś wspólnie z Panem burmistrzem Markiem Długozimą mogliśmy podpisać tę deklarację o współpracy, a tym samym zapewnić mieszkańcom Gminy Trzebnica dostęp do szybkich badań profilaktycznych. Od początku istnienia tego programu, chciałem, aby Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego docierał nie tylko do mieszkańców Wrocławia, ale również do miast i miasteczek w całym naszym regionie. Dlatego też wciąż namawiam władze samorządów lokalnych do współpracy, podpisywania porozumień z realizatorem Programu – Dolnośląskim Centrum Onkologii oraz przyłączania się do idei propagowania badań profilaktycznych – podsumowuje Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski

14.jpeg