Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Straż Miejska edukuje

 

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Trzebnicy prowadzą szereg zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży gminnych placówek oświatowych. Tematyka spotkań dotyczy bezpieczeństwa w domu, w szkole, na podwórku, w ruchu drogowym. Dzięki Fionie można też zaprezentować właściwą postawę i zachowanie w styczności z nieznajomymi psami. Ze starszymi uczniami omawiane są także zagadnienia z zakresu przemocy i cyberprzemocy, czy używek. 27 marca odbyło się kolejne już spotkanie Straży Miejskiej z uczniami Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim.

Prezentacje odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów gimnazjum oraz dla klas 0-III. Tematem przewodnim dla gimnazjalistów była Cyberprzemoc – czyli pokazanie nieletnim niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą nierozważne korzystanie z sieci internetowej. Przedstawiciele Straży Miejskiej zaprezentowali film, w którym na autentycznych przykładach uświadomili uczniom, jakie niedozwolone zachowania mają miejsce w sieci, które potem poprzez łatwy dostęp do danych osobowych i wizerunkowych mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla ich autora.

Gościem specjalnym dla dzieci klas 0-III był pies ratowniczy - suczka Fiona. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się w sytuacji, kiedy widzą nieznajomego psa lub kiedy zostaną przez niego zaatakowane. Przedszkolaki ćwiczyły przyjmowanie bezpiecznych pozycji, które uchronią je przed atakiem groźnego psa. Pani Ania - strażniczka prezentowała dzieciom ilustracje przedstawiające prawidłowe i niewłaściwe zachowania dzieci w kontakcie z psami. Dzieci oglądały film, w którym, główny bohater - bajkowy pies Reksio opowiadał o pracy psów ratowniczych oraz uczył dzieci, jak opiekować się psami i właściwe reagować na ich zachowania. Maluchom bardzo podobały się też sztuczki, które wykonywała Fiona - piesek szczekał, kiedy chciał przywitać dzieci, podawał łapę, robił obroty, a nawet liczył do 5. Wszystkie dzieci w prezencie otrzymały edukacyjne obrazki do kolorowania.

1 307.jpeg
Gimnazjaliści rozmawiali z funkjonariuszami Straży Miejskiej o cyberprzemocy.

DSC01224.jpeg
Młodszi uczniowie dowiedzieli się, jak należy się zachować przy spotkaniu z nieznajomym psem.

DSC01228.jpeg
Ćwiczono także prawidłową - bezpieczną postawę, w przypadku, gdy nieznajomy pies zacznie atakować.