Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Nowe kierunki współpracy z miastem partnerskim Kitzingen

W dniach od 11 do 14 września gościliśmy w Trzebnicy po raz kolejny delegację z miasta partnerskiego Trzebnicy - Kitzingen. Warto przypomnieć, że umowa o współpracy partnerskiej pomiędzy Kitzingen i Trzebnicą została podpisana w 2009 roku przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę i Nadburmistrza Kitzingen Siegfrieda Müllera. Jak dotychczas współpraca ta obejmuje m.in. współpracę Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Gminnej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy z ich odpowiednikami w Kitzingen. Wielokrotnie odbywały się również wymiany młodzieży oraz zespołów muzycznych z Kitzingen i Trzebnicy.

 

 

11.jpeg

 

 

 

12.jpeg

 

 

Celem wrześniowej wizyty gości z Kitzingen w Trzebnicy było ustalenie kolejnych obszarów przyszłej współpracy naszych miast. Temu tematowi poświęcone zostało spotkanie w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, które odbyło się w sobotę 12 września. Podczas tego spotkania zapadła wspólna decyzja o rozszerzenie partnerstwa naszych miast o kluby piłkarskie. W tym celu Pan Burmistrz zaprosił na sobotnie spotkanie prezesa Gminnego Klubu Sportowego Polonia Trzebnica Pana Andrzeja Traczyka. Strona niemiecka od razu zadeklarowała chęć nawiązania współpracy Polonii Trzebnica z zespołem Bayern Kitzingen. Współpraca ta została już w zasadzie zapoczątkowana, ponieważ Burmistrz Gminy Trzebnica wraz z prezesem Polonii Trzebnica przekazali stronie niemieckiej pisemne zaproszenie na odbycie kilkudniowego zgrupowania młodzieżowego zespołu piłkarskiego z Kitzingen na wiosnę przyszłego roku. Strona niemiecka podczas spotkania zaproponowała z kolei nawiązanie współpracy kół łowieckich z Trzebnicy i Kitzingen, ponieważ z niemieckiej strony istnieje duże zainteresowanie poznaniem polskich zwyczajów w tym zakresie. Podczas spotkania uzgodniono, że z naszej strony współpracę podejmie Koło Łowieckie „Diana” z Trzebnicy. Pierwsze bezpośrednie rozmowy przedstawicieli kół łowieckich z obu miast zostały już nawiązane. Kolejna propozycja strony niemieckiej dotyczyła wymiany urzędników. Władze Kitzingen zaprosiły do Urzędu Miasta Kitzingen dwóch pracowników z Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, aby urzędnicy z Trzebnicy mogli zobaczyć jak na podobnym stanowisku zorganizowana jest praca w Niemczech. Burmistrz Gminy Trzebnica podziękował za tę propozycję i zadeklarował, że Urząd Miejski w Trzebnicy chętnie z niej skorzysta. Podjęta została również wspólnie decyzja, aby na kolejnym Święcie Sadów swoje stoisko miał Związek Winiarzy z Kitzingen, który mógłby przeprowadzić degustację i sprzedaż win, z których w Niemczech słynie Kitzingen. Podczas pobytu w Trzebnicy, goście z Kitzingen mieli również okazję zwiedzić pierwszą w Gminie Trzebnica winnicę. Była to zlokalizowana w Rzepotowicach Winnica „55-100”, prowadzona od 2015 roku przez dwóch młodych pasjonatów z Wrocławia: Tomasza Pilawke i Doriana Ziębę. Wina serwowane podczas degustacji przypadły do gustu gościom z Kitzingen. Z uwagi na koronawirus delegacja z Kitzingen liczyła zaledwie 5 osób, ale efekty wspólnych spotkań były bardzo owocne i dobrze rokujące na przyszłość partnerstwa naszych miast.

 

 

13.jpeg