Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Na ulicy Daszyńskiego powstanie deptak

Już w lipcu rozpocznie się ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców, jak i turystów przyjeżdżających do Trzebnicy. Zaplanowano budowę 145 metrów wygodnego deptaka, ułożonego z estetycznej kostki, w której zamontowane będą specjalne lampy.

- Budowa deptaka na ul. Daszyńskiego jest sporym wyzwaniem w kontekście płynności ruchu drogowego oraz jego przyszłej organizacji. Dlatego prace remontowe i budowlane zostały rozłożone na kilka etapów, tak, by w jak najmniejszym stopniu utrudnić mieszkańcom poruszanie się po Trzebnicy. Jest to także wyzwanie, którego realizację zapowiedziałem w swoim programie wyborczym po licznych rozmowach z mieszkańcami. Jestem przekonany, że deptak podniesie prestiż naszego miasta, stając się kolejną atrakcją turystyczną i prowadząc do serca miasta, jakim jest Rynek. Na takim rozwiązaniu z pewnością skorzystają także lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy. - Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. I dodał – Chciałbym także poinformować, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie ze wspólnotami bloków i kamienic przy ul. Daszyńskiego w sprawie podwórek i miejsc parkingowych dla mieszkańców tych wspólnot.

Wyprowadzenie ruchu kołowego z centrum miasta to naturalny sposób na poprawę bezpieczeństwa, podniesienie komfortu życia jak i uatrakcyjnienie tego rejonu miasta. Przebudowa ulicy Daszyńskiego i zamiana jej fragmentu w deptak nie zmniejszy możliwości parkowania aut w tym rejonie miasta. Miejsc parkingowych będzie sporo, bo prawie 80. - Na ul. Polnej jest 10 nowych miejsc, a 20 kolejnych stanowisk zaplanowano na początku ul. Daszyńskiego, który będzie dostępny dla aut – mówi Zbigniew Zarzeczny, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Trzebnicy.

- Zmiany w układzie komunikacyjnym muszą odbywać się stopniowo, a nie radykalnie. Mamy wieloletnie przyzwyczajenia i każdy kierowca musi oswoić się ze zmianami, by nie jeździć na pamięć. Dlatego właśnie stopniowo będziemy ten proces przeprowadzać. Uważam, że powstająca koncepcja sprawdzi się w praktyce i będzie kolejnym etapem uporządkowania ruchu drogowego po centrum miasta, przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości zaparkowania auta oraz zwiększenia bezpieczeństwa kierowców i pieszych – mówi burmistrz Marek Długozima.

Deptak rozpocznie się bowiem od budynku nr 43 na ulicy Daszyńskiego i rozciągnie się do skrzyżowania z ul. Obrońców Pokoju. Kolejne miejsca parkingowe zaplanowano na ul. Daszyńskiego właśnie od skrzyżowania z ul. Obrońców Pokoju do krzyżówki z ul. Lipową, gdzie po prawej stronie jezdni będzie ich 15. To tzw. stanowiska prostopadłe, ale na tym fragmencie ulicy również po lewej stronie będzie możliwość pozostawienia auta na wydzielonym pasie drogi, który ma 34 metry długości. Pozwoli to na zaparkowanie przynajmniej 5 samochodów. Również na całej wysokości Rynku pozostaną do dyspozycji kierowców zarówno miejsca parkingowe prostopadłe po prawej stronie drogi (przy Ratuszu będzie ich 18), jak i będzie można pozostawić auta także wzdłuż ulicy na lewym pasie drogi, który ma ponad 70 metrów długości. Powinno się na nim zmieścić przynajmniej 11 pojazdów. W sumie będzie na ul. Daszyńskiego i ul. Polnej aż 79 miejsc parkingowych, zatem ani mieszkańcy okolicznych domów, ani przyjezdni nie powinni mieć problemów z pozostawieniem tam auta.

daszyńskiego-deptak_k.jpeg
(kliknij, aby powiększyć obrazek)

Deptak powstanie na odcinku ul. Daszyńskiego.

IMG_7760.jpeg
Burmistrz Marek Długozima podpisał z wykonawcą umowę na budowę deptaka na odcinku ul. Daszyńskiego, w obecności Skarbnik Barbary Krokowskiej, Naczelnika Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Zbigniewa Zarzecznego oraz jego Zastępcy – Zbigniewa Mrozińskiego.

zmiana oganizacji ruchu_k.jpeg
(
kliknij, aby powiększyć obrazek)

- Ograniczenie ruchu do jednostronnego na proponowanych ulicach wprowadzi porządek i umożliwi wykorzystanie połowy jezdni do parkowania pojazdów.

- Ciężar ruchu wokół rynku przejmą ulice: Głowackiego, Wałowa, Marcinowska, a z drugiej strony – ul. Żołnierzy Września.

- Do ruchu pojazdów po deptaku dopuszczone będą pojazdy uprzywilejowane (pogotowie, policja, straż), służby miejskie oraz zaopatrzenie sklepów i lokali.

- Uporządkowany zostanie odcinek ul. Daszyńskiego od ul. Matejki do ronda przy Żołnierzy Września.

- Zwiększy się ilość miejsc parkingowych na przebudowanej ul. Żołnierzy Września.