Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Jubileusz Obserwatorium Społecznego. 5 lat bardzo dobrej współpracy z Gminą Trzebnica

31 sierpnia, w nowym budynku Biblioteki Archidiecezjalnej odbyła się jubileuszowa gala podsumowująca 5 lat działalności Fundacji Obserwatorium Społeczne. Burmistrz Marek Długozima z rąk abp. Józefa Kupnego, w podziękowaniu za bardzo dobrą współpracę z organizacją, otrzymał statuetkę oraz dyplom.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji, które w ostatnich latach współpracowały z fundacją, wśród nich jedyną gminą była Gmina Trzebnica. Inicjatorem i pomysłodawcą powołania Fundacji jest abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

- Kiedy myślałem, by powołać Obserwatorium Społeczne, chciałem przede wszystkim, by było niezależne - mówił w swoim przemówieniu abp Józef Kupny. Zaznaczył, że Obserwatorium jest przestrzenią dla spotkania naukowców, ale również wszystkich tych, którzy zatroskani są o rozwój Wrocławia, Dolnego Śląska i całej ojczyzny. Ponadto zwrócił uwagę na bardzo dobrą współpracę Obserwatorium Społecznego z Gminą Trzebnica, czego dowodem jest cykl konferencji organizowanych od 3 lat i dotyczących integracyjnej roli Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej.

Burmistrz Marek Długozima składając gratulacje na ręce Metropolity Wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego i dziękując za współpracę prezesowi Fundacji ks. Grzegorzowi Sokołowskiemu, podkreślił: - Jestem pełen podziwu dla działalności Fundacji, która zaznacza się nie tylko w pracach naukowych, badawczych, organizowaniu debat i sympozjum, ale przede wszystkim jest nieustanną inspiracją do podejmowania dialogu społecznego. Od początku obserwuję, jak Fundacja wspiera rozwój demokracji, promuje społeczne nauczanie Kościoła i z wielką troską promuje niezbywalną wartość, jaką jest godność ludzka – mówił burmistrz.

Dodał także, że ogromnie się cieszy, że współpraca z Obserwatorium zaowocowała tak wspaniałym projektem, jakim jest cykl konferencji poświęconych badaniu roli Kościoła katolickiego na ziemiach zachodnich i północnych po II wojnie światowej, a także publikacją o św. Jadwidze Śląskiej.

Na to, jak ważny jest cykl konferencji organizowanych w Trzebnicy, zwrócił również uwagę ks. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji: - Ta rola Kościoła katolickiego była olbrzymia, a przez dziesiątki lat przemilczana i pomniejszana. Mamy dziś okazję, by to co było wypychane ze świadomości przez dekady, przywrócić do świadomości.

Całemu Zarządowi Fundacji, a także wszystkim współpracownikom burmistrz życzył wszelkiej pomyślności, podejmowania nowych, ambitnych zadań, kolejnych z sukcesem zrealizowanych projektów, a także Bożego błogosławieństwa i opieki św. Jadwigi Śląskiej.