Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88     //    W okresie od 27 lipca do końca sierpnia Urząd Miejski będzie przyjmował interesantów od godz. 8 do 15.

  • EN
  • DE

O komunikacji w Trzebnicy

Przyglądając się działaniom radnych opozycyjnych i ich aktywności w mediach związanej z budową nowego przystanku i centrum przesiadkowego przy dworcu PKP w Trzebnicy, tym razem postanowiłem zwrócić się przede wszystkim do Was – mieszkańców Gminy Trzebnica. Bowiem informacje, które odnajdą Państwo na profilach społecznościowych wielu radnych m.in. Krzysztofa Śmiertki, Mirosława Marca i Renaty Bujak-Ziółkowskiej, opatrzone sformułowaniami: „prawdopodobnie”, „istnieje również teza”, „niektórzy twierdzą”, „jeszcze inni dodają”, dalekie są od opisu rzeczywistej sytuacji w Gminie Trzebnica, a ich ewidentnym celem jest budowanie atmosfery sensacyjności i niedomówień. Podobne intencje odczytuję w zachowaniu radnego Janusza Szydłowskiego, który w minionych latach praktycznie na każdej sesji ze zniecierpliwieniem pytał o nowy dworzec, a teraz neguje wszelkie działania.

Jeszcze raz pragnę podkreślić, że przeniesieniu ruchu autobusowego i pasażerskiego na nowy dworzec przesiadkowy mieszczący się przy ul. Kolejowej 1 jest projektem długofalowym, zapowiadanym przeze mnie i radnych jeszcze w poprzedniej kadencji i podyktowanym troską o mieszkańców i dalszy rozwój Gminy Trzebnica. Projektem, o który przez lata zabiegali sami mieszkańcy.

Dziś, patrząc na te wcześniej przytoczone sformułowania „prawdopodobnie”, „niektórzy twierdzą” itp. widzę, jak opozycyjni radni mają problem, by zrozumieć, że rozwój Gminy Trzebnica nie jest sumą przypadkowych działań, ale strategią, która wymaga czasem podjęcia decyzji trudnych, na pierwszy rzut oka może nawet kontrowersyjnych, jednak – i obrazują to liczne inwestycje w Gminie Trzebnica – zrealizowanych z powodzeniem i zawsze służącym mieszkańcom.

Nowy dworzec autobusowy mieszczący się na obrzeżach miasta, ale również parking typu park and ride są rozwiązaniami, które w tej chwili wprowadzają wszystkie mniejsze i większe aglomeracje na całym świecie. Podyktowane jest to przede wszystkim troską o nasze zdrowie i środowisko. Wyprowadzając ruch z miasta zmniejszamy zanieczyszczenia związane ze smogiem, ale sprawa dotyczy również hałasu, o którym mówi się coraz częściej w kategorii bezpiecznego i spokojnego miejsca do życia. Warto zauważyć, że w większości miast dworce znajdują się poza centrum, a coraz więcej ośrodków miejskich buduje właśnie centra przesiadkowe. Dzięki temu, w jednym miejscu, pozostawiając swój samochód, bądź rower na parkingu, można skorzystać z różnych środków komunikacji.

Centrum miasta, w którym do tej pory znajdowały się wiaty przystankowe, samo w sobie jest miejscem, gdzie kumuluje się ruch uliczny, a dodatkowe obciążenie ze strony parkujących tam i zatrzymujących się autobusów było przez wiele lat uciążliwe dla mieszkańców pobliskich bloków, którzy zwracali się do mnie z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Pamiętajmy, że również turyści odwiedzający Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śl. doświadczali tłoku, hałasu, smogu powodowanego dużym natężeniem ruchu ulicznego. Z tym wspomnieniem również opuszczali Trzebnicę.

By nasze miasto było miejscem atrakcyjnym dla kolejnych, potencjalnych mieszkańców, ale i turystów, by było nadal kojarzone jako bezpieczne, zielone, pełne parków, gdzie hasło „odpocznij od zgiełku” nabiera prawdziwego znaczenia, musimy podejmować decyzje, które będą służyły tym rozwiązaniom.

Wierzę, że na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie przekonałem Państwa, że realizowane przez mnie inwestycje są podyktowane troską o mieszkańców. Zawsze również podejmuję wszelkie możliwe działania, by wprowadzone rozwiązania służyły tym grupom społecznym, o których myślimy ze szczególną wrażliwością – seniorom, osobom schorowanym, niepełnosprawnym, a także rodzicom z małymi dziećmi. W związku z przeniesieniem dworca na ul. Kolejową zadecydowałem, że uruchomiona zostanie kolejna linia miejskiej komunikacji – linia C, dedykowana pasażerom, którzy chcą dotrzeć na dworzec. Już wkrótce bus z linii C będzie zabierał pasażerów z przystanku w Rynku, spod Urzędu Miejskiego (w pobliżu postoju taksówek), przy ul. Obrońców Pokoju (Dino) i dowoził do Dworca Autobusowego. Jesienią autobus linii C będzie jeździł co 20 minut zabierając dodatkowo pasażerów z miejsca dawnego przystanku autobusowego (w pobliżu banku). Wszystkie te działania mają na celu maksymalnie skrócić czas oczekiwania, a także czas przejazdu między poszczególnymi punktami. Seniorzy, osoby niepełnosprawne, a także rodzice z dziećmi mają zagwarantowany darmowy przejazd komunikacją, a bardzo atrakcyjna cena biletu – w postaci symbolicznej złotówki umożliwia przejazd wszystkim chętnym.

Nasza miejska komunikacja to przede wszystkim swoboda poruszania się po mieście, dostępność i szybkość. W tej chwili właściwie z dowolnego miejsca w Trzebnicy możemy bez problemu podjechać w kierunku nowego dworca autobusowego.

Zachęcam Państwa bardzo serdecznie do przetestowania nowych rozwiązań. Jestem przekonany, że tak, jak z wieloma sytuacjami, kiedy coś jest dla nas nowe, nieznane i budzi czasem naszą nieufność i niechęć, ale kiedy zapoznamy się z nowymi rozwiązaniami, chcemy z nich korzystać. W przypadku nowej lokalizacji dworca dostępna będzie ciepła poczekalnia i toalety na dworcu kolejowym. Ponadto przy dworcu zamontowane będą wiaty rowerowe. Umożliwią dotarcie na dworzec rowerem, który będzie można zapiąć i schować przed deszczem, a następnie przesiąść się do autobusu czy do wspomnianego już szynobusu. To też przy okazji zachęta i mobilizacja na przesiadanie się z aut na zdrowsze i bardziej ekologiczne środki lokomocji.

Dworzec będzie działał zgodnie z pierwotnym planem i zgodnie z obietnicą, którą złożyłem podczas wyborów i którą to obietnicę mieszkańcy poparli wybierając mnie na burmistrza. Pozostanie nam jedynie kwestia zmiany pewnych przyzwyczajeń, co już kilka razy z powodzeniem nam – mieszkańcom się udało – przypomnę chociażby zmianę lokalizacji targowiska miejskiego czy utworzenia deptaka na ul. Daszyńskiego w celu wyprowadzenia ruchu samochodowego z tego obszaru.

Chcę również zapewnić Państwa, że nowy dworzec autobusowy jest miejscem bezpiecznym i wygodnym. Jego powstanie to również nasza wspólna – w poczuciu lokalnej solidarności – troska o dobrą jakość życia i nasze zdrowie. Z całego serca zachęcam Państwa do przetestowania nowych rozwiązań.

 

burmistrz_z_podpisem_Trebuchet_niebieski.png

 

 

 

 

Mapa Przystanki_RGB.jpeg

 

 

 

DJI_0170.jpeg ▶ Dworzec autobusowy wraz z dworcem kolejowym oraz parkingami tworzy centralny punkt komunikacyjny Trzebnicy.