Szanowni Państwo, od 3 lipca (do 1 września) obowiązują nowe godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON.-PT. 7:00-15:00

  • EN
  • DE
  • UA

Budżet Obywatelski Gminy Trzebnica 2020

www BELKA BO 2020.png

 

Zarządzaj Gminą Trzebnica i decyduj o jej wydatkach. Włącz się w proces unowocześniania naszej małej ojczyzny i zgłoś propozycję swojego projektu realizując potrzeby lokalnych społeczności. Do zdobycia jest 100 000 zł!

 

Rok 2020 to siódma edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica. Ta forma konsultacji społecznych pozwala zaangażować mieszkańców  oraz umożliwia dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w ciągu tych wszystkich lat jego funkcjonowania swój głos oddało ponad 26 tys. mieszkańców,  a pod głosowanie poddanych zostało 77 projektów. I choć wygrać w  danej edycji może jeden projekt, to już same pomysły zgłaszane przez mieszkańców pokazują mi w jakim kierunku mieszkańcy chcą rozwijać naszą gminę. To właśnie Budżet Obywatelski Gminy Trzebnica zwrócił moją uwagę na potrzebę powstania m.in. parku dla psów czy zakup wozu bojowego dla OSP Skoroszów. Bardzo się cieszę, że tak duża liczba mieszkańców wykazuje zainteresowanie tą formą współdecydowania o wydatkach i zadaniach realizowanych w naszej wspólnej przestrzeni. Z niecierpliwością czekam  na propozycje do 7. edycji! - powiedział burmistrz Marek Długozima.

W 2019 roku do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica wybrany został projekt pod nazwą: "Chodnik dla pieszych w Ujeźdźcu Małym", na który swój ważny głos oddało 1666 mieszkańców. Przypomnijmy, że w 6. edycji zgłoszono 9 projektów, każdy z nich został pozytywnie zweryfikowany. Głosowanie trwało od 7 do 26 maja i odbywało się w formie papierowej jak i online. Oddano 2 276 kart do głosowania oraz 1049 głosów online co przełożyło się na 3 061 głosów ważnych oraz 264 głosów nieważnych.

Zadania finansowane ze środków budżetu obywatelskiego mogą mieć charakter zarówno inwestycyjny (w tym remontowy), jak i społeczny, np. sportowy lub artystyczny. Mogą być realizowane zarówno na terenie miasta jak i sołectw Gminy Trzebnica (na terenie stanowiącym własność Gminy Trzebnica, lub na terenie, do którego gmina posiada prawo dysponowania nieruchomością oraz terenie nieobciążonym prawem osób trzecich).

Szczegółowe założenia programu konsultacji społecznych znajdują się w regulaminie.

 

A2_BO 2020.jpeg

 

 

 

www BELKA BO 2020_harmonogram.png

15-22.06 Składanie propozycji

23-29.06 Analiza zgłoszeń

30.06-6.07 Uzupełnienie i poprawa wniosków

 7-13.07 Ponowna weryfikacja projektów

14-31.07 Głosowanie mieszkańców

do 10.08 Ogłoszenie wyników

Kliknij i zapoznaj się dokładniej z harmonogramem.

 

www BELKA BO 2020_pods info.png

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet obywatelski to projekt, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu Gminy Trzebnica. To proces, dzięki któremu mogą bezpośrednio oddziaływać na gminę priorytetyzując i realizując potrzeby swoich lokalnych społeczności. Mieszkańcy najlepiej znają swoje potrzeby, a budżet obywatelski jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu. Do dyspozycji jest 100 tys. złotych.

Co jest celem Budżetu Obywatelskiego?

Jego zasadniczym celem jest większe otwarcie na głos samych mieszkańców, poprzez włączenie ich do dyskusji na temat priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra. Prowadzi on do aktywnego zaangażowania się w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz do efektywnego wydawania wspólnych środków z lokalnego budżetu i budowania więzi w lokalnej społeczności.

Ile wynosi Budżet Obywatelski Gminy Trzebnica na rok 2020?

Budżet Obywatelski Gminy Trzebnica na 2020 rok wynosi 100 tys. zł.

Jakie projekty mogą być finansowane z Budżetu Obywatelskiego?

Zadania finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego mogą mieć charakter zarówno inwestycyjny (w tym remontowy), jak i społeczny, np.  sportowy lub artystyczny.

Dlaczego warto się zaangażować?

Ty i Twoi sąsiedzi, przyjaciele możecie zmieniać swoje otoczenie dzięki idei budżetu obywatelskiego. Wspólnie możecie realizować własne pomysły, aby tworzyć gminę marzeń.

Kto może wziąć udział?

Do składania propozycji zadania do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica uprawniony jest każdy mieszkaniec Gminy Trzebnica, który ukończył 18 lat i który posiada zameldowanie stałe lub czasowe na terenie Gminy Trzebnica. W głosowaniu udział może wziąć każdy mieszkaniec Gminy Trzebnica, który ukończył 18 lat i który posiada zameldowanie stałe lub czasowe na terenie gminy.

Jak włączyć się w Budżet Obywatelski?

Możesz zgłosić własny projekt. Kliknij i dowiedz się jak.

Możesz zagłosować na najlepsze Twoim zdaniem projekty. Kliknij i sprawdź, jak oddać głos.

 

www BELKA BO 2020_dok i zalaczniki.png

PDFKARTA DO GŁOSOWANIA BO 2020 - pobierz, wydrukuj i dostarcz do Urzędu Miejskiego w Trzebnicy. Karta składa się z dwóch stron. Pamiętaj, aby wydrukować obie. (373,34KB)

PDFZARZĄDZENIE BURMISTRZA GMINY TRZEBNICA BO 2020 (1,70MB)

PDFREGULAMIN BO 2020 (255,60KB)

PDFOBWIESZCZENIE O WERYFIKACJI WNIOSKÓW BO 2020 (1,16MB)