Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Szczepienia przeciw wirusowi HPV

Gmina Trzebnica należy do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Wprowadzamy bowiem i finansujemy od tego roku program szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla 130 dziewczynek – mieszkanek miasta i gminy. 28 lutego Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima oraz Dyrektor ZLA Anna Imielska spotkali się w tej sprawie z Kierownikiem Działu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Przemysławem Siekierskim.

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima: Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, podjąłem decyzję o przystąpieniu naszej gminy do programu, który ma na celu objęcie profilaktyką szczepień dziewczynek z rocznika 2000 zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Trzebnica. Koszt tych szczepień zostanie pokryty z budżetu gminy. Choroby nowotworowe, to ogromny problem naszej cywilizacji. Niemal każdy z nas przeżył trudne chwile w związku z chorobą tego typu, dotykającą nas samych, bądź naszych najbliższych czy znajomych. Nie mam żadnych wątpliwości, że należy skorzystać z możliwości zminimalizowania zagrożenia zachorowania dziewczynek na jedną z form nowotworu, szczególnie jeśli w grę wchodzi mało inwazyjna szczepionka. Dlatego już dzisiaj zapraszam rodziców dziewczynek z rocznika 2000 na spotkanie z lekarzem onkologiem, które odbędzie się w Urzędzie Miejskim, 19.03.2013 (wtorek) o godz. 17.00 w sali nr 48. Podczas tego spotkania będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat szczepionki przeciw HPV.

Do zaszczepienia dziewczynek niezbędna jest zgoda rodziców. Należy wypełnić właściwy formularz. Do zgody należy dołączyć pierwszą stronę ostatniego zeznania rocznego PIT.
Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W Polsce zapada na ten typ nowotworu około 3 500 kobiet rocznie, z czego umiera co roku około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności z tej przyczyny w Europie.

IMG_6652.jpeg 
Od lewej: Dyrektor ZLA Anna Imielska, Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, Kierownik Działu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Przemysław Siekierski.