• EN
  • DE
  • UA

Gramy i kibicujemy dla Frania Kowalczyka

W sobotę 25 stycznia odbyła się druga edycja Charytatywnego Turnieju Piłki Siatkowej, która zgromadziła w Gminnej Hali Sportowej miłośników piłki siatkowej oraz mieszkańców, którzy chcieli zaangażować się w pomoc.

11.jpeg

Pierwsza edycja została zorganizowana przez Burmistrza Marka Długozimę oraz Brygidę Afert-Lenart w maju 2019 roku na rzecz chorej na nowotwór Roksanki Siódmak. W bieżącym roku wsparciem otoczony został Franio Kowalczyk, który urodził się z genetyczną, nieuleczalną chorobą skóry, tzw. epidermolysis bullosa (EB) czyli „pęcherzowym oddzielaniem naskórka”.

Na dzieci z powyższą przypadłością mówi się „dzieci-motyle”, ze względu na nadwrażliwą skórę i niegojące się rany, które powodują niewyobrażalny ból. Rodzice przez pierwsze miesiące nie mogą nawet przytulić swojego dziecka, zaś rozległe rany i pęcherze powodują dalsze komplikacje zdrowotne. Dzieci-motyle przez całe życie muszą nosić opatrunki na ciele, mają kłopoty z poruszaniem się i niestety nigdy nie będą mogły żyć jak zdrowi rówieśnicy. Leczenie, rehabilitacje, konsultacje ze specjalistami i sama pielęgnacja jest natomiast bardzo droga. Mimo refundacji opatrunków są produkty, których świadczenie nie obejmuje bądź refunduje tylko w części. To wszystko generuje olbrzymie koszty. Specjalistyczne maści, kremy, żele, produkty do jamy ustnej, dermokosmetyki, niektóre z tych produktów są dostępne tylko poza granicami Polski.

Dzięki zaangażowaniu burmistrza Marka Długozimy oraz Brygidy Afert-Lenart, Justyny Skotnej i drużyny Emeritos Banditos udało się zorganizować wspaniale wydarzenie i wesprzeć rodzinę Frania Kowalczyka. Zawodnicy i kibice stworzyli niesamowitą atmosferę, a w ostatecznej klasyfikacji  I miejsce zajęła drużyna „KPP Trzebnica” ze wsparciem siatkarzy z Milicza, II miejsce Metaloplastyka Bajewski, III miejsce Breyt Grytan-Oleśnica. W turnieju udział brały także drużyny Dzików Malczów, Oldboye-Trzebnica, SMS Wysoka-Wrocław, Drink Team-Trzebnica  oraz organizatorzy turnieju - trzebnickie Emeritos Banditos. Łączny dochód z całego turnieju wyniósł 5368 złotych, z czego do samych puszek wrzucono 1798 złotych. Chłopca wsparto poprzez wpłacenie wpisowego, dodatkowo drużyna Breyt Grytan Oleśnica wpłaciła 70 złotych, zaś Oldboye 300 złotych. Każda uzyskana złotówka to nie tylko kolejny miesiąc profesjonalnej opieki zdrowotnej nad Franiem, ale też wielka dawka ludzkiej empatii i pozytywnych uczuć. Podziękowania od wzruszonych rodziców powędrowały także do sponsorów: firmy Jul-ka, Julianny i Pawła Pęczkowskich, Wojciech Przybycienia, Cezarego Chrobota, Grzegorza Chmielewskiego oraz Drukarni Janter Katarzyny i Pawła Fijał. Gorąco podziękowano inicjatorce turnieju Brygidzie Afert–Lenart, wszystkim wolontariuszom i wszelkim osobom, które bezinteresownie zaangażowały się w wydarzenie, jak chociażby mama Roksanki Siódmak piekąca charytatywnie ciasta. W szczególny sposób zaś podziękowali Burmistrzowi Markowi Długozimie za okazaną pomoc w organizacji turnieju.

12.jpeg

- To wspaniałe widzieć, jak mocno jesteśmy zżyci i jak dobro łączy ludzi. Zaczęliśmy ten rok od wspaniałej inicjatywy, jaką jest zbiórka funduszy dla chorego Frania Kowalczyka w ramach charytatywnego Turnieju Piłki Siatkowej. Ale to dopiero początek działań, aby wesprzeć Frania i jego rodzinę w walce z tą bolesną chorobą. Kolejny charytatywny turniej odbędzie się już na nowej Hali Sportowo-Widowiskowej, której otwarcie nastąpi niebawem. Przypomnę także, że pieniądze na ten cel zbieraliśmy również podczas grudniowego „Mikołaja” na Trzebnickim Rynku. Łącznie udało się nam wtedy zebrać 2985,26 zł. Zdecydowałem również, że kolejna zbiorka na cel charytatywny 36. Trzebnickiego Ulicznego Biegu Sylwestrowego dedykowana będzie właśnie naszemu małemu bohaterowi z Trzebnicy. Dziękuję również za zaangażowanie Brygidzie Afert-Lenart wraz z całą drużyną oraz wszystkim którzy w jakikolwiek sposób pomagają małemu Frankowi – podsumował burmistrz.

Chętni by pomóc Frankowi, mogą to zrobić przekazując 1% podatku. W formularzu PIT wpisując numer: KRS 0000037904. W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%” podając: 36312 Kowalczyk Franciszek. Lub wpłacając dowolną kwotę na subkonto podopiecznego w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" podając poniższe dane: Odbiorca: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" Alior Bank S.A., nr rachunku: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994. Tytułem: 36312 Kowalczyk Franciszek darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

 

14.jpeg

flanciszek-2020.jpeg