Informujemy, że  w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Wydział Spraw Obywatelskich - Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w środy w godzinach od 14.15 do 15.15.

  • EN
  • DE
  • UA

Trzebnickie Jasełka. Kolędujmy wszyscy wraz

2020 rok rozpoczął się w Trzebnicy niecodziennym akcentem artystycznym. 16 stycznia na scenie sali kinowo - widowiskowej GCKiS odbył się spektakl słowno-muzyczny „Kolędujmy wszyscy wraz. Trzebnickie Jasełka.”. W imieniu burmistrza Marka Długozimy gości powitała inicjatorka wydarzenia odpowiedzialna za scenariusz i aranżację całego spektaklu – Danuta Kamińska.

Spektakl oparto na autorskich kolędach p. Kamińskiej, wydanych w formie przepięknej publikacji pod tym samym tytułem przez Bumistrza Gminy Trzebnica. Publikacja, została przetłumaczona dodatkowo w całości na język niemiecki przez śp. siostrę Olimpię Konopkę, a także w przypadku wybranych kolęd m.in. na j. czeski, węgierski, angielski oraz grecki. Był to ukłon w stronę okrągłej rocznicy przynależności do Unii Europejskiej. Jednak publikacja to przede wszystkim prawdziwy hołd złożony Trzebnicy. Wyeksponowano w niej m.in. unikatową szopkę autorstwa Bruno Tschötschela zwanego Wittem Stwoszem Śląska. Znajduje się ona w Muzeum Klasztornym Sióstr Boromeuszek. Publikacja posłużyła również jako punkt wyjścia do przygotowania oryginalnych jasełek. Główny ciężar spektaklu spoczął na Gminnej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza, angażując zarówno potencjał uczniów, jak i umiejętności nauczycieli. W świąteczny nastrój wprowadził publiczność chór szkolny Cantores Minores pod dyrekcją Beaty Krzenciessy. Oprócz kolęd tradycyjnych, w tym m.in. „Cichej nocy” odśpiewanej po angielsku i po niemiecku, a także „Feliz Navidad” po hiszpańsku, miało miejsce prawykonanie nowych, autorskich kolęd: „Dziś ubogi Panem będzie”, „Co za noc i gwiazdek moc” oraz „Noworoczne przesłanie” do słów Danuty Kamińskiej i muzyki Beaty Krzenciessy w aranżacji Radosława Brulińskiego. Przed publicznością oprócz chóru Szkoły Muzycznej i akompaniującej na fortepianie Małgorzaty Romanek-Pęciak, zaprezentowała się także orkiestra szkoły muzycznej przygotowana przez Wojciecha Nycza oraz Tomasza Świńczyka, a także Kwartet saksofonowy Mateusza Boducha, który towarzyszył chórzystom w większości utworów. Dodatkowo uczniów grającym na instrumentach przygotowali: Wojciech Nycz, Michał Jakubowski, Anna Szpil, Karolina Cel oraz Michał Jedynak. Kolędy w wersji muzycznej przeplatane były recytacją w wykonaniu Danuty Kamińskiej, a dodatkowo całość wydarzenia uatrakcyjniły animacje, film oraz liczne prezentacje multimedialne dotyczące Ziemi Świętej. Uzupełnienie spektaklu stanowiły dwa występy utalentowanej pary tanecznej Anny Blachy i Łukasza Cichowskiego, trenowanej przez Marka Hajduka. Wartością dodaną spektaklu był udział dziewczynek z sekcji baletu GCKiS, przygotowanych przez Lilę Iwanową, które w strojach aniołków zawładnęły widownią. Na scenie nie mogło zabraknąć wigilijnego stołu, przy którym usiedli zaproszeni przez Danutę Kamińską goście: burmistrza Marek Długozima, proboszcz Parafii Św. Bartłomieja Apostoła i Św. Jadwigi w Trzebnicy ksiądz Piotr Filas, radny Rady Miejskiej  Mateusz Kempa, a także Karolina Samborska – Zaleska współautorka scenariusza spektaklu i współreżyser całego przedsięwzięcia.

Prowadząca wydarzenie Danuta Kamińska podziękowała wszystkim przybyłym gościom, ze szczególnym uwzględnieniem honorowego Konsula Republiki Austrii dr. Edwarda Wąsiewicza. Wyrazy wdzięczności trafiły do Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza i dyrektor Teresy Łuc, a także do pracowników Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego na czele z – Jakubem Szurkawskim – Naczelnikiem Wydziału Promocji oraz Karoliny Samborskiej–Zaleskiej. Podziękowania otrzymała również Barbara Smaś, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. W szczególny sposób pani Danuta Kamińska podziękowała za nieustające wsparcie dwóm najważniejszym osobom, bez których ani publikacja, ani jej kontynuacja w postaci spektaklu nie miałyby miejsca: małżonkowi – Mieczysławowi Kamińskiemu, a  także burmistrzowi Gminy Trzebnica, który wsparł prace twórcze oraz sfinansował wspomnianą publikację. Następnie zaprosiła ona burmistrza Marka Długozimę, prosząc o zabranie głosu i podsumowanie wieczoru, gdyż  - jak ujęła:  „zarówno ja, jak i my wszyscy, dzięki Pana osobie mamy możliwość bycia dzisiaj razem i przeżywania czegoś szczególnego, określanego mianem Magnificat. Panie Burmistrzu, z tego miejsca dziękuję za wsparcie, za pomoc i aprobatę.”

Sam burmistrz pogratulował wszystkim artystom za to – jak określił „niezwykłe widowisko”, podkreślając celność  decyzji o budowie szkoły muzycznej, a także powołanie prężnie działających sekcji tanecznych w  Centrum Kultury i Sportu, dzięki czemu Gmina angażuje do spektaklu własnych artystów.  Przede wszystkim pogratulował Danucie Kamińskiej – autorce i reżyserce „Kolędujmy wszyscy wraz. Trzebnickie Jasełka”, która osobiście wymyśliła i czuwała nad każdym elementem spektaklu.

- Kolędowanie ma w polskiej kulturze niezwykle bogatą tradycję, a Pani najnowsza twórczość pomaga nam ją zachować i kultywować. Ogromnie się cieszę, że dzięki temu niezwykłemu koncertowi mogliśmy jeszcze chwilę pobyć w klimacie Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki Pani autorskim kolędom i pastorałkom oraz Pani kreatywności pewnie wielu z nas wróciło dziś wspomnieniami do wigilijnej wieczerzy, rodzinnego stołu i pasterki przeżytej w rodzinnym gronie. Tych najbardziej wzruszających momentów w ciągu roku, które zaczęły się jak tu podkreślono – w Betlejem, w tak dalekiej, a zarazem bliskiej Ziemi Świętej. Pani Danuto, przez te wszystkie lata udowodniła Pani wiele razy, że kocha Pani Trzebnicę i że nasze miasto jest dla Pani nieustannym źródłem zachwytu i natchnienia. Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny jako burmistrz Gminy Trzebnica mogłem udzielić wsparcia dla Pani twórczości – zakończył burmistrz wręczając Pani Danucie Kamińskiej zasłużone gratulacje i okolicznościowy bukiet kwiatów. Zaś na opuszczających gmach widzów czekała jeszcze jedna miła niespodzianka w postaci publikacji „Kolędujmy wszyscy wraz. Trzebnickie Jasełka”.