• EN
  • DE
  • UA

Mikołaj na Trzebnickim Rynku

Cudowne dekoracje, sznury świateł, smakowite zapachy, lokalne produkty oraz rękodzieło i jedyna w swoim rodzaju atmosfera - tak wyglądał Mikołajkowy Kiermasz Świąteczny w Trzebnicy. Najmłodsi mieszkańcy Gminy Trzebnica mieli wyjątkową okazję obejrzeć teatr "Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja", a także poznać św. Mikołaja! W czasie trwania kiermaszu zapalono także światełka na świątecznej choince oraz odbyła się akcja charytatywna dla Frania Kowalczyka.

To była bardzo rodzinna niedziela na Trzebnickim Rynku. Na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy tłumnie odpowiedzieli mieszkańcy, wśród których licznie pojawiły się dzieci czekające na spotkanie z Mikołajem. – Jestem bardzo podekscytowana, chcę zobaczyć światełka na choince no i oczywiście Mikołaja. Był już u mnie, ale teraz mogę go spotkać osobiście. W piątek zostawił prezent, zjadł ciastka i szybko poszedł pracować dalej – mówi mała Nina, a Piotrek dodaje: - Ja tak do końca nie wierzę już w Mikołaja, ale fajnie jest dostawać prezenty. Mikołaj na Trzebnickim Rynku pojawił się po 17.00, by ze sceny przywitać wszystkie małe i duże dzieci. Ze swojego worka z prezentami wyciągnął różne upominki, w tym pierniczki i gorące czekolady, a także gadżety promujące Gminę Trzebnica.

Wcześniej, bo już od 14.00, na kiermaszu świątecznym można było zapoznać się z wyrobami lokalnych rękodzielników, kupić ozdoby świąteczne, ciasta, mięsa, miody czy specjalności przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczytkowic. Pyszne gofry serwowała artKawiarnia, a kawę trzebnickie El Gato. O oprawę artystyczną zadbały dzieci z sekcji wokalnej Gminnego Centrum Kultury oraz Szkoła Podstawowa nr 1, nr 2 i nr 3, które wykonały na scenie świąteczne piosenki.  Punktualnie o godzinie 16.00 wszystkich zebranych przywitał burmistrz Marek Długozima. – Dziękuję, że w tym wyjątkowym przedświątecznym czasie jesteście tu z nami, by wspólnie przeżywać radość z nadchodzących świąt.  Mam nadzieję, że ten niezwykły klimat skutecznie ociepli waszą codzienność – niwelując wszelkie podziały i spory, umacniając w poczuciu jedności i szlachetnym dążeniu do wspólnego dobra – powiedział burmistrz i wspólnie z dyrektor Gminnego Centrum Kultury Barbarą Smaś rozpoczęli odliczanie, które zakończyło się odpaleniem lampek na trzebnickiej choince. Tym samym świąteczny czas zaczął się w Gminie Trzebnica na dobre.

Mikołajki na Trzebnickim Rynku były wyjątkowe także z powodu zbiórki dla Frania Kowalczyka. Pieniądze można było wrzucać do specjalnych puszek. Łącznie udało się zebrać 2985,26 zł, które pomogą w leczeniu i rehabilitacji małego trzebniczanina cierpiącego na genetyczną chorobę skóry. - Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce oraz wszystkim tym, którzy w tak aktywny sposób w ostatnim czasie włączyli się do akcji pomocy w tym wyjątkowym przedświątecznym czasie. Dziękuję także wszystkim wolontariuszom oraz pani Brygidzie Afet-Lenart, która powołała zbiórkę. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że druga edycja Charytatywnego Turnieju Piłki Siatkowej będzie poświęcona właśnie małemu Franiowi. Odbędzie się on już na nowej Gminnej Hali Widowiskowo-Sportowej. Więcej szczegółów wkrótce – podsumował akcję burmistrz Marek Długozima.

Tego dnia na dzieci czekały jeszcze atrakcje w postaci przedstawienia pn. „Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja” teatru Katrynka. Na Trzebnickim Rynku zapanowała niezwykła świąteczna atmosfera. Do zobaczenia w przyszłym roku!