• EN
  • DE
  • UA

Iloraz serca. Wystawa niezwykłych zdjęć na trzebnickim deptaku

Na trzebnickim deptaku możemy podziwiać wystawę zdjęć trzebniczanina Grzegorza Kotlarza, która jest częścią projektu „My i ONI: Iloraz serca” Fundacji L’Arche. Projekt promuje wolontariat młodzieży na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz uwrażliwia młodych ludzi na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych.

 

DSC_9448.jpeg

 

Badania socjologiczne wskazują, że z każdym rokiem w wolontariat angażuje się coraz więcej osób. Fundacja L’Arche istnieje w Polsce od 1981 roku. Obecnie składa się z 4 wspólnot (w Warszawie, Poznaniu, Śledziejowicach i Wrocławiu). Wrocławska wspólnota Fundacji L’Arche od 2003 roku prowadzi dwa domy o charakterze rodzinnym oraz wspólnotę sąsiedzką mieszkań chronionych. Ponadto we wrocławskich szkołach i przedszkolach Fundacja prowadzi zajęcia oraz warsztaty edukacyjne, dzięki którym pomaga dzieciom i młodzieży zrozumieć osoby z niepełnosprawnością. Wrocławska filia podjęła się w bieżącym roku realizacji projektu pn. „ABC Dobroci – kampania społeczna promująca wolontariat na rzecz osób z niepełnosprawnością”. Efektem projektu jest m.in. wystawa pt. „My i ONI: Iloraz serca”, złożona ze zdjęć zrobionych na potrzeby kampanii. Powyższy projekt, dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, realizowany jest przez Fundację L’Arche od maja do grudnia 2019 r. Bohaterami zdjęć są niepełnosprawni mieszkańcy i przyjaciele wrocławskiej wspólnoty oraz towarzyszący im wolontariusze, wspólnie spędzający czas.  Ideą nadrzędną projektu było promowanie wolontariatu, ale także uwrażliwienie młodych ludzi na obecność i potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną. „ONI” tj. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jak podkreślają członkowie Fundacji, wołają o dostrzeżenie ich wartości, akceptację różnic, a w efekcie przyjaźń. „Iloraz serca”, zawarty w tytule wystawy, to wynik dzielenia się sobą z tymi, którzy nas potrzebują. Urzekające prostotą i radosnym przekazem zdjęcia, możemy obejrzeć bezpośrednio przy siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzebnicy. Ostatnim elementem kampanii są wizyty wolontariuszy w dolnośląskich szkołach, w trakcie których dzielą się doświadczeniem wspólnego życia z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto, poprzez własny przykład, pragną zachęcić innych do pójścia w ich ślady. Osoby pragnące uzyskać więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Fundacji https://www.larche.org.pl/o-nas/fundacja/.  

 

DSC_9462.jpeg

 

- Mieszkańcy mogą podziwiać wystawę na trzebnickim deptaku od ponad tygodnia. Trafiła ona do nas zaraz po wystawie we Wrocławiu. Cieszę się, że dzięki tym obrazom możemy uwrażliwić ludzi na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jako Gmina, od lat, mocno włączamy się w podobne działania. W czerwcu na trzebnickich stawach odbywały się współorganizowane przez Gminę Trzebnica Dolnośląskie Targi Warsztatów Terapii Zajęciowej, co roku współorganizujemy również piknik arcySPRAWNi, który obejmuję swoim honorowym patronatem oraz wspieramy działanie samych trzebnickich warsztatów. Co więcej od 2016 roku wspólnie z Trzebnickim Stowarzyszeniem „Uśmiech Dziecka” pracujemy nad projektem spółdzielni socjalnej, która w założeniu ma aktywizować osoby z niepełnosprawnościami. W jej ramach prace znaleźć mogą byli uczestnicy warsztatów WTZ. Gratuluję znakomitej inicjatywy fundacji L’Arche, a także świetnie uchwyconych momentów w obiektywie Grzegorza Kotlarza – skomentował burmistrz Marek Długozima.

 

 

DSC_9446.jpeg

 

DSC_9442.jpeg