Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Noc z filmem historycznym w Szkole Podstawowej nr 2

15 lutego 2013 r. członkowie Klubu Historycznego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego w Trzebnicy, wzięli udział w „Nocy z filmem historycznym”. Zajęcia te realizowane są co roku we wszystkich placówkach należących do Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. Uczniowie w jednym czasie spotykają się w szkołach i oglądają ten sam film. Następnie wymieniają się wrażeniami na czacie i facebooku.

Generał August Fieldorf “Nil” - bohater wymagający przypomnienia

Spotkanie rozpoczęło się o godz.19.00. Po przywitaniu i niezbędnych czynnościach organizacyjnych uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy VIc - Bartłomieja Lorka i Wojciecha Frączaka, która przybliżyła uczniom sylwetkę gen. Augusta Fieldorfa. Następnie rozpoczęła się projekcja filmu.

Film pt. “Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego jest rekonstrukcją ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała brygady Augusta Fieldorfa ps. “Nil”. Ten wielki polski patriota i znakomity dowódca kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej przez Niemców Warszawie, w tym brawurowym zamachem na dowódcę SS Franza Kutscherę. Opowieść o zapomnianym bohaterze rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, dokąd trafił nierozpoznany po aresztowaniu przez NKWD w 1945 roku i kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu zimą 1953 roku.

Film Ryszarda Bugajskiego zrobił na uczniach duże wrażenie. Obejrzeli go w ciszy, z przejęciem wpatrując się w ekran. Jest to przykład dobrego historycznego kina, które dostarcza przekrojowej wiedzy zarówno o postaci, jak i czasach, w których przyszło jej żyć.

Po filmie rozpoczęła się dyskusja. Mimo późnej pory uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami. Na zakończenie każdy z uczestników zobowiązany był do dokończenia zdania, które rozpoczynało się od słów: Z filmu o generale Nilu zapamiętam... Padały różne odpowiedzi, m.in. ...zapamiętam, że generał był dobrym człowiekiem, że kochał swoją wnuczkę Zosię, że godnie przetrwał brutalne śledztwo, że chciał żyć w wolnej Polsce. Jeden z uczniów powiedział, że po prostu zapamięta, że był ktoś taki, jak generał Nil.

„Noc z filmem historycznym” spełniła swoje zadanie – przypomniała bohatera, który przez propagandę poprzedniego systemu został skazany na zapomnienie. W tym miejscu warto przypomnieć słowa, które padają w jednej ze scen filmu: „Przed generałem Nilem: baczność”!

Noc z filmem historycznym została przygotowana przez Krystynę Janowską, koordynatorkę współpracy szkoły z Rodziną Szkół im. Armii Krajowej przy pomocy p. Pauliny Pierchorowicz-Rączki, która odpowiedzialna była za przygotowanie sprzętu do projekcji filmu.

Krystyna Janowska

P1150620.jpeg
Spotkanie i film dotyczyły historycznej postaci gen. Augusta Fieldorfa, o pseudonimie "Nil".

P1150626.jpeg
Film został przyjęty przez uczniów w skupieniu i z zainteresowaniem.

P1150629.jpeg
Spotkanie poruszyło dramatyczne, ale niezwykle ważne zagadnienia z niedalekiej przeszłości naszego kraju.