Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Bartłomiejki 2019

W Trzebnicy od ponad dekady organizowany jest wspaniały Rodzinny Festyn Parafialny, powszechnie nazywany Bartłomiejkami. Festyn organizowany jest ku czci Św. Bartłomieja Apostoła, pierwszego patrona parafii. Tegoroczna, trzynasta edycja festynu była wyjątkowa, ponieważ Bartłomiejki zorganizowano w ramach uroczystości 800-lecia konsekracji Bazyliki św. Jadwigi Śląskiej.

Dokładnie 800 lat temu – 25 sierpnia 1219 roku, w obecności m. in. pierwszych mniszek z Bambergu, nastąpił historyczny moment konsekracji, tj. oddania na Bożą chwałę i własność bazyliki ufundowanej przez parę książęcą: Henryka I Brodatego i jego żonę św. Jadwigę Śląską. Uroczystość zainaugurowała wspólna msza św., odprawiona pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski przypomniał zebranym, że choć bazylika urosła do rangi unikatowego pomnika historii i sztuki, to przede wszystkim zawsze była i wciąż pozostaje niezwykłym pomnikiem wiary. Od stuleci gromadzi bowiem w swoich murach wiernych, stanowiąc tym samym świątynię złożoną z „żywych kamieni”. Jak dodał arcybiskup, Trzebnica jest chlubą jego diecezji. Natomiast nowy proboszcz trzebnickiej parafii, ks. Piotr Filas SDS dodał, że w ramach wspólnoty parafialnej miała miejsce wyjątkowa inicjatywa dla uczczenia jubileuszu 800-lecia świątyni trzebnickiej – nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu przez całe 9 dni. Z okazji jubileuszu w bazylice została także umieszczona pamiątkowa tablica ufundowana przez Radę Parafialną. Została ona poświęcona przez metropolitę w obecności parafian oraz wielu znakomitych gości – m.in. burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, Starosty Powiatu Trzebnickiego Małgorzaty Matusiak, przewodniczącego Rady Miejskiej Mateusza Stanisza oraz przewodniczącego Rady Parafialnej Eugeniusza Ziółkowskiego.

Po południu na przykościelnym Placu Pielgrzymkowym zgromadziły się licznie całe rodziny. W ramach festynu uroczyście otwartego przez burmistrza Marka Długozimę, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Joannę Wiraszkę, proboszcza parafii św. Ap. Bartłomieja ks. Piotra Filasa SDS oraz prowincjała salwatorianów ks. Józefa Figiela SDS, zaplanowano wiele atrakcji. W pierwszej kolejności na scenę zaproszono przedszkolaki z Gminnego Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały. Po juniorach przyszedł czas na występ seniorów. Zgromadzonym gościom zaprezentował się Teatr Tańca Impresja Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Tęcza”. Swoje umiejętności mieli szansę pokazać także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dodatkowo w tym roku zaplanowano koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”, wpisującego się w nurt muzyki chrześcijańskiej. Festyn, zgodnie z wieloletnią tradycją, poszerzono także o wernisaż prac VIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego, w którym od lat uczestniczą artyści z wielu krajów. Uroczystego otwarcia w towarzystwie wszystkich artystów dokonali wspólnie burmistrz Marek Długozima, ks. Piotr Filas SDS oraz ks. dr hab. Bogdan Giemza SDS – kurator VIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego. Plenerom każdego roku towarzyszą wystawy poplenerowe w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy, w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy oraz w Hotelu Trzebnica. Obracając się w kręgu działań plastycznych, oprócz wernisażu rozstrzygnięto także zorganizowany wcześniej wśród dzieci konkurs plastyczny pt. „Bazylika św. Bartłomieja i św. Jadwigi na przestrzeni wieków”. W ramach festynu zorganizowano również licytację oraz loterię fantową, która stała się właściwie znakiem rozpoznawczym „Bartłomiejek”. Analogicznie do poprzednich lat, oprócz drobnych fantów, przygotowano także kilka wartościowych nagród losowanych na koniec imprezy.  W tym roku burmistrz Gminy Trzebnica ufundował na potrzeby loterii sprzęt kulinarny. Najmłodszych uczestników festynu przyciągnęły liczne atrakcje rekreacyjne - dmuchańce i trampoliny, podczas gdy starsi woleli relaksować się przy stołach kosztując grillowanych dań oraz domowych wypieków, a wszystko to pod murami bazyliki łączącej wiernych już od 800 lat.

Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny Barłomiejki udały się, dopisała pogoda i frekwencja, a gmina miała swoją cegiełkę w tym sukcesie. Z tego miejsca chciałbym podziękować organizatorowi tego wydarzenia, proboszczowi Piotrowi Filasowi SDS. Wielkie podziękowania kieruję również w stronę arcybiskupa Józefa Kupnego, który w homilii przypomniał nam jak wielkim skarbem dysponujemy, posiadając tak wspaniały pomnik wiary, jakim jest Bazylika św. Jadwigi. Ks. arcybiskup podczas rozmowy ze mną dodał, że „Trzebnica jest chlubą jego diecezji”. Dziękuję za te słowa, które są dla mnie szczególnie ważne – podkreślił burmistrz.