Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Pół wieku razem

Był rok 1962. Świeciło słońce. Zarówno w kwietniu, jak i w październiku. Państwo Hamkało jechali do ślubu na motorach. Państwo Zwierzchowscy urządzili małe przyjęcie weselne we własnym mieszkaniu, ale co ciekawe pokoje do tańczenia i poczęstunku udostępnili życzliwi sąsiedzi. Takie to były czasy. Te pary przeżyły w małżeństwie 50 lat! To ponad 18 tysięcy wspólnych dni!

Pani Elżbieta i pan Julian Hamkało wzięli ślub kościelny w Koczurkach, a ślub cywliny odbył się w Urzędzie Stanu w Prusicach. - Jechaliśmy do ślubu na motorach! - wspomina pan Julian i dodaje: - Każde z nas osobno ze swoim świadkiem. Był piękny, słoneczny dzień.
Ślubu udzielił im śp. ks. Andrzej Pawlaczyk. - Był naszym przyjacielem rodziny. Przez wiele lat utrzymywaliśmy z nim kontakt. Informowaliśmy o kolejnych, ważnych wydarzeniach z naszego życia – opowiada pani Elżbieta. Po ślubie małżeństwo zamieszkało w Koczurkach, a w latach 70. państwo Hamkało przeprowadzili się do Trzebnicy.
Jaki jest przepis na udane małżeństwo? - Być wiernym temu, co zadeklarowało się w dniu ślubu – zdecydowanie odpowiada pan Julian. Po prostu: miłość, wierność i uczciwość małżeńska - to one są kluczem do sukcesu. - A poza tym, zleciało jak jeden dzień – śmieją się wspólnie. Czego dziś można im życzyć? - Przede wszystkim zdrowia. Mają jednego syna Krzysztofa i dwoje wnucząt: Jakuba, ucznia V klasy i Martynkę, która chodzi do zerówki. Dziadkowie żyją ich osiągnięciami i cieszą się z sukcesów. - Jesteśmy z nich naprawdę bardzo dumni. Jakub to wzorowy uczeń, a Martynka idzie w ślady brata. Medale, które w imieniu Prezydenta RP wręczył im Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, stoją w domu na honorowym miejscu. - Jesteśmy z nich bardzo dumni. Nie tylko my. Cała nasza rodzina. Czujemy się wyróżnieni. Proszę wierzyć, że te medale są cenniejsze niż jakikolwiek medal olimpiski. My na ten sukces pracowaliśmy aż 50 lat. To piękne zawody, w których wzięliśmy udział – mówi z dumą pan Julian.

U państwo Zwierzchowskich te same medale zajmują również wyjątkowe miejsce. Rodzina chce, by wszyscy, którzy odwiedzają ich dom, przeżywali radość i dumę razem z nimi.
Pan Władysław pochodzi z Warszawy, pani Krystyna z Jędrzejowa, dawne województwo kieleckie. Z zawodu oboje są nauczycielami. - Razem pracowaliśmy w Szkole Podstawowej w Zawonii i tam się poznaliśmy – wspomina pan Zwierzchowski. Ślubu udzielili im: śp. ks.Wawrzyniec Bochenek SDS i ks. Marian Madlewski. Potem odbyło się małe, rodzinne przyjęcie, w domu. - Jednak to były zupełnie inne czasy. O wszystko zadbali sąsiedzi: pan Kalka i pan Łuczak. U jednego z nich było miejsce na tańce, a u drugiego przygotowano poczęstunek. Wszyscy sobie wtedy chętnie pomagaliśmy – dodaje pan Władysław.
Państwo Zwierzchowscy mają czworo dzieci: syn Ireneusz obecnie mieszka w Londynie, a w Polsce mieszkają córki: Iwona, Ewa i najmłodsza Justyna. Mają 11 wcznucząt.
Przepis na małżeństwo? - Nigdy nie mieliśmy poważnej kłótni. Wiadomo, że czasem się różniliśmy, ale to nie było nic poważnego. Jedną z najważniejszych rzeczy jest również wspólne podejmowanie decyzji, wszystkich decyzji. Wiadomo, że w domu istniał pewien podział – opowiada pan Władysław: - Ja zajmowałem się zazwyczja sprawami organizacyjnymi związanymi z funkcjonowaniem domu, żona bardziej angażowała się w wychowanie dzieci. Przez wiele lat pomagała nam teściowa, co również doceniam.
Dziś, na emeryturze, państwo Zwierzchowscy chętnie razem podróżują. Z wielkim przejęciem wspominają niezwykłą podróż do Rzymu. Wszędzie, gdzie są, towarzyszy im radość i poczucie dumy, że minione 50 lat mogli przeżyć ze sobą, razem.

50-lecie hamkało 1.jpeg Państwo Elżbieta i Julian Hamkało na pamiątkowym zdjęciu, wraz z rodziną i Burmistrzem Gminy Trzebnica Markiem Długozimą

DSC09585.jpeg Państwo Krystyna i Władysław Zwierzchowscy. Pamiątkowe zdjęcie podczas jubileuszowej uroczystości wraz z gośćmi: rodziną, Burmistrzem Gminy Trzebnica Markiem Długozimą i pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego