Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Zauważ mnie - marsz (p)o zdrowie

1 lutego Trzebnica przyłączyła się do Marszu (p)o zdrowie w ramach akcji Zauważ mnie, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Ludzi Chorych na Padaczkę. Marsz nordic-walking odbywa się już po raz trzeci, tym razem trasa wiedzie z Wrocławia do Koszalina, gdzie 14 lutego odbędą się obchody Światowego Dnia Chorych na Padaczkę.

Trzebnica była pierwszym z 15 miast patronackich i jednocześnie pierwszym przystankiem na trasie Marszu, którego długość wynosi ponad 470 km. Celem wyprawy jest edukowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych o epilepsji, a przede wszystkim instruowanie jak należy pomóc osobie mającej napad padaczki.

Do Trzebnicy Marsz dotarł około godziny 13.30. Centrum wydarzenia były trzebnickie stawy, gdzie uczestników przywitał Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima – Trzebnica wita dzielnych uczestników marszu z podziwem i pełnym poparciem! Cieszę się, że trasa tak ważnej inicjatywy przebiega przez Trzebnicę. O chorobie padaczkowej niewiele się mówi, a często boimy się tego, czego nie znamy, dlatego tak ważna jest edukacja już od najmłodszych lat. Stąd zaproszenie skierowane do różnych wiekowo mieszkańców naszego miasta. Jestem przekonany, że zawsze warto pomagać, a okazane dobro powraca. Wartym podkreślenia jest fakt, że marsz przechodzi przez miasto, którego patronką jest św. Jadwiga, tak oddana ludziom potrzebującym i chorym. Zatem marsz trzebnicki otrzymuje dodatkową wartość.

Głos zabrała także Jadwiga Grochowalska – Prezes Stowarzyszenia oraz Koordynator Marszu, która podziękowała za ciepłe przywitanie oraz wolę współpracy i pochylenia się nad inicjatywą organizacji Zauważ mnie. Podkreśliła także, że poprzednie dwa marsze co prawda były bardzo męczące, ale ich wymierne efekty dały ogromną satysfakcję i potężną dawkę energii do dalszego działania. Pani Jadwiga wraz rodziną i znajomymi stanowią trzon marszu nordic-walking przez Polskę. Niezależnie od pogody dziennie pokonują 30-40 km, by osiągnąć zamierzony cel. W przystępny i prosty sposób zasygnalizowała jak ważne jest niesienie pomocy ludziom cierpiącym na padaczkę.

Kilka słów do zebranych skierowała Dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego Anna Imielska, która z personelem jednostki także czynnie wzięła udział w Marszu oraz Funkcjonariusz Straży Miejskiej Marcos Arabadżis, wspierający akcję wraz ze znaną przedszkolakom Fioną (psem ratowniczym). Wspaniałym akcentem był udział najmłodszych mieszkańców gminy z obydwu trzebnickich przedszkoli, które wraz z opiekunami przyłączyły się do akcji. Mimo ferii w marszu uczestniczyła również młodzież z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej. Wszyscy wspólnie pomaszerowali dookoła trzebnickich stawów, by w ten symboliczny sposób włączyć się w wydarzenie.

Warto dodać, że w Marszu wzięli udział także trzebniczanie, a wśród nich dzielne bliźniaki – Borys i Igor Dmytrowscy. Z zapałem i ochotą, mimo deszczu, pomaszerowali trzebnicką trasą. Wspaniałym akcentem kończącym akcję był moment, w którym organizatorzy Marszu wręczyli chłopcom prezenty: profesjonalne i dostosowane do ich wzrostu kije do nordic-walking. Wszyscy zebrani widzieli wzruszenie i radość chłopców z prezentu, który mamy nadzieję zaowocuje przyszłymi sportowymi sukcesami w dyscyplinie jaką jest marsz z kijami.

Po zakończeniu spaceru wokół trzebnickich stawów Naczelnik Wydziału Promocji – Agnieszka Pawlaczek podziękowała wszystkim za udział w imprezie i zaangażowanie w akację, wyrażając nadzieję, że każdy z zebranych będzie w razie potrzeby potrafił udzielić prawidłowej pomocy osobie dotkniętej napadem padaczki. Miłą niespodzianką dla uczestników przemarszu był pobyt w Trzebnickim Parku Wodnym ZDRÓJ, umożliwiający regeneracją sił przed kolejnym dniem wyprawy.

Trzebnicką akcję wraz z Polskim Stowarzyszeniem Ludzi Chorych na Padaczkę współorganizowała Gmina Trzebnica oraz Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu, przy wsparciu Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Trzebnicy, Trzebnickiego Parku Wodnego ZDRÓJ oraz Stowarzyszenia Pro Run z Wrocławia. Wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i włączyli się w marsz wokół stawów serdecznie dziękujemy.

zauważ mnie.jpeg

_MG_5546.jpeg
Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima przywitał uczestników akcji na trzebnickich stawach.

_MG_5613.jpeg
Marsz nordic-walking Zauważ mnie dookoła stawów trzebnickich.

_MG_5659.jpeg
Marsz nordic-walking Zauważ mnie dookoła stawów trzebnickich.

_MG_5695.jpeg
Marsz nordic-walking Zauważ mnie dookoła stawów trzebnickich.

_MG_5710.jpeg
Borys i Igor Dmytrowscy - mieszkańcy Trzbenicy otrzymali od organizatorów kije do nordic-walking.

_MG_5740.jpeg
Pamiątkowe zdjęcie uczestników wydarzenia.