Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Gala "8 Wspaniałych" 2019

30 maja o godz. 11.00 rozpoczęła się długo oczekiwana gala, podczas której ogłoszono tegorocznych laureatów Samorządowego Konkursu Nastolatków - Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica. Ten wyjątkowy w swej formule konkurs, objęty honorowym patronatem Burmistrza Marka Długozimy, trwale już wpisał się w kalendarz miejscowych wydarzeń. Gmina Trzebnica była pierwszą gminą w powiecie trzebnickim, która honorowała swoich wolontariuszy i na zawsze zmieniła podejście mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych, do idei bezinteresownego pomagania w ramach wolontariatu.

11.jpeg

Tegoroczną galę, która odbyła się w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury, otworzył występ Liliany Saternus, która wraz z Julią Piech śpiewała podczas całego wydarzenia. Obie dziewczyny należą do sekcji wokalnej GCKiS. Następnie powitano wszystkich gości. Oprócz nominowanych oraz laureatów, wśród publiczności znalazły się ich dumne rodziny, pedagodzy oraz członkowie kapituły Trzebnickiego Samorządowego Konkursu Nastolatków - Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica. W bieżącym roku do konkursu nominowano 17 osób i już samo zgłoszenie ucznia stanowiło wielkie wyróżnienie dla jego zasług. W pierwszej kolejności przytoczone zostały sylwetki osób wpisanych w poczet tegorocznych nominowanych: Kaliny Filip, Kateryny Bobryki, Oliwii Ociepki oraz Mileny Żuk z SP nr 1, Damiana Melnika z SP w Masłowie, Natalii Jachym i Nikoli Haby z SP w Boleścinie, Magdaleny Reptak z SP w Ujeźdźcu Wielkim i Jakuba Hetmana z SP nr 3. Dyplomy dla nominowanych uczniów oraz listy gratulacyjne dla ich rodziców wręczyli: Naczelnik Wydziału Oświaty i jednocześnie przewodnicząca kapituły Krystyna Haładaj oraz przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz. W dalszej części gali zaprezentowano laureatów tegorocznego konkursu, którym poświęcono krótkie materiały filmowe. W tym roku zaszczytne miano 8 wspaniałych uzyskali: Hanna Wiaderek z SP nr 1, Tomasz Majewski i Julia Kręgulewska z SP w Kuźniczysku, Wiktoria Szatanik i Julia Darowska z SP nr 2, Alicja Lisowska z SP w Masłowie, Julia Minkowska z SP nr 3 oraz Błażej Mielnik z SP w Ujeźdźcu Wielkim. Wyróżnionej ósemce gospodarz uroczystości - burmistrz Marek Długozima wręczył statuetki, a na ręce wzruszonych rodziców listy gratulacyjne przekazał sekretarz Daniel Buczak.  

 - Po raz kolejny mam przyjemność wyróżnić w naszej Gminie wspaniałe, młode osoby, które realizują się nie tylko w szkole i gronie rodzinnym, ale także poprzez bezinteresowne, szlachetne pomaganie innym. Tytuł Wspaniałego Gminy Trzebnica to nie zwykła nagroda w kolejnym konkursie, to wielkie wyróżnienie również za trud dobrego wychowania. Zaprocentowało ono otrzymanym wyróżnieniem, które zostało przyznane ze względu na szlachetność, altruizm i fakt bycia wspaniałym społecznikiem. Wspaniali są wszędzie! Jeszcze raz gratuluję młodym nagrodzonym - Wspaniałym Gminy Trzebnica, ich rodzinom, a także nauczycielom, którzy mają szczęście nauczać wyjątkowe i szlachetne dzieci – powiedział burmistrz Marek Długozima.

Po gratulacjach przyszedł wyczekiwany moment ogłoszenia werdyktu, kto w tym roku otrzymał zaszczytne miano Najwspanialszego Gminy Trzebnica. Przy dźwiękach werbli ogłoszono, że w kategorii klas IV-VI ten zaszczytny tytuł przypadł Julii Kręgulewskiej, zaś w klasach VII-VIII i klas gimnazjalnych – Julii Minkowskiej. Galę zakończyło wspólne, pamiątkowe zdjęcie. 

 

 

Laureaci:

Alicja Lisowska

Uczennica klasy V w Szkole Podstawowej w Masłowie przez swoje 12 lat udziela się społecznie, zaś od dwóch przynależy do szkolnego wolontariatu. Jest bardzo wyczulona na kwestie ekologiczne, należy do Ligi Ochrony Przyrody i czynnie włącza się w akcje sprzątania świata, zbiera kasztany zawożone do Złotówka jako pokarm dla dzików, a także makulaturę oraz wszelkie odpady elektryczne tak jak podczas akcji „LOP kontra elektrośmieci”. Wraz z klasą dokarmia zwierzęta zimą, a ponadto zbiera karmę i koce dla bezdomnych zwierząt. Przygotowywała pierniczki sprzedawane na kiermaszu dobroczynnym, a także kartki świąteczne przekazywane osobom starszym z obszaru jej miejscowości. Szczególnie dumna jest z udziału w akcji zbierania nakrętek dla nieuleczalnie chorych dzieci, a także sprzedaży cegiełek w ramach akcji „Pomóż i Ty” na rzecz dzieci niepełnosprawnych, szycia laleczek dla UNICEF i kupna szczepionek dla afrykańskich dzieci.

IMG_4554.jpeg

Błażej Mielnik

Uczeń kl. VIII w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim. Swój wolny czas dzieli z równą pasją pomiędzy harcerstwo, a posługę w rodzinnej parafii w Koczurkach jako ministrant i lektor.  Bierze udział również w uroczystościach – Orszaku Trzech Króli bądź Pieszej Pielgrzymce do Wrocławia. Szczególnie chętnie uczestniczy w spotkaniach ze starszymi osobami w zakładach dla seniorów w Trzebnicy, a wspólne z nimi kolędowanie określa jako magiczne chwile. Od razu czynnie zaangażował się jako wolontariusz „Szlachetnej paczki”, uważając za wspaniały pomysł wesprzeć konkretnymi przedmiotami osoby w sąsiedztwie, które potrzebują pomocy. Zimą wziął udział w pierwszym rajdzie zimowym połączonym z akcją dokarmiania zwierząt w lesie. Błażej jest bardzo dumny ze swojej przynależności do harcerstwa, które reprezentuje fundamentalne wartości w życiu Polaka - patriotyzm, uczynność i uczciwość. Miał zaszczyt wraz najważniejszymi uczestnikami uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odsłonić Pomnik Niepodległości w Trzebnicy.

IMG_4802.jpeg

Hanna Wiaderek

Uczennica klasy VIII w SP nr 1 w Trzebnicy. Jako uczennica Hanna reprezentuje szkołę w konkursach przedmiotowych, jak również aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz szkoły i zawsze stara się pomagać koleżankom i kolegom. Wolontariat godzi z nauką szkolną, otrzymując świadectwa z czerwonym paskiem. Od początku roku aktywnie spędza czas z młodszymi uczniami na świetlicy, angażując się zarówno w odrabianie z nimi lekcji, jak i zabawę i czytanie bajek. Szczególnie miło wspomina swój udział w ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”, dzięki czemu mogła wesprzeć instytucję rodzicielstwa zastępczego w Polsce, a także odwiedziny lokalnych seniorów w ramach akcji „Pudełko życia”. Napawa ją dumą, że mogła realnie polepszyć los dzieci w odległej Afryce uczestnicząc w zbiórce Caritasu. W pomaganiu innym Hanna nie ustaje nawet podczas okresu wakacyjnego – dwa lata z rzędu uczestniczyła w akcji „Pomagam” organizowanej w sklepach sieci Lewiatan, gdzie wraz z koleżankami zbierała żywność dla osób potrzebujących.

IMG_4713.jpeg

Julia Darowska

Uczennica kl. VI w SP nr 2 w Trzebnicy. Przynależy do harcerstwa, podejmując w ramach drużyny wiele prospołecznych inicjatyw. Drużynowa podkreśla obowiązkowość Julii oraz jej wspaniałe podejście do młodszych harcerek, którymi się opiekuje zwłaszcza podczas wspólnych wyjazdów. Ponieważ jest też obowiązkowa i zorganizowana została także przewodniczącą klasy.  Udziela się także w szkolnym Kole Caritas, w ramach którego wspiera dzieci chore oraz potrzebujące dzieci z Afryki, jak również zaangażowała się w „Szlachetną Paczkę”. O jej wyjątkowej empatii świadczy chociażby fakt, że ścięła swoje długie włosy na potrzeby Fundacji „Rak and Roll”, która z podarowanych włosów robi peruki dla osób w potrzebie po chemioterapii. Z sukcesem łączy naukę w dwóch szkołach – powszechnej oraz Gminnej Szkole Muzycznej im. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy. Julia kontynuuje rodzinną tradycję – jej mama w 2001 roku także brała udział w pierwszej edycji konkursu Ośmiu Wspaniałych.

IMG_4601.jpeg

Julia Kręgulewska

Uczennica kl. V w Szkole Podstawowej w Kuźniczysku. Wolontariuszka WOŚP, której niestraszny mróz i chłód podczas zbierania datków i jak z dumą podkreśla – każdego roku jej skarbonka jest pełniejsza. Twierdzi, że wystarczy tylko rozejrzeć się wokół, aby dostrzec możliwości pomocy innym – w akcji „Paczka na kresy” podzieliła się słodyczami otrzymanymi na Mikołajki, czynnie brała udział w kiermaszach szkolnych wspierających poszkodowanych w nawałnicach oraz pomoc dla ofiar w Aleppo. Dwa lata temu brała udział w zbiórce nakrętek dla chorych dzieci Michała i Zuzanny, a w tym roku dla Borysa, dzięki zmobilizowaniu dalszej rodziny i znajomych zbierając średnio nawet 25 tys. Zaangażowała się także w zbiórkę używanych butów, gdyż jak wiadomo ich zakup jest bardzo kosztowny. Zebrane m.in. przez Julię buty zostaną odnowione przez firmę „Pucybut” we Wrocławiu a następnie przekazane do domów samotnej matki, domów dziecka czy przytulisk dla bezdomnych. Julii udało się zdobyć aż 39 par butów. Julia jest także bardzo wrażliwa na los zwierząt: w poprzednich latach przekazała schronisku w Krotoszynie koce i karmę dla przebywających tam zwierząt. Dwa lata temu przeprowadziła natomiast tygodniowa zbiórkę pieniędzy wśród uczniów szkoły, przeznaczonej na wsparcie Fundacji „Centaurus” wspierającej konie oraz inne stare, schorowane czworonogi.

IMG_4519.jpeg

Julia Minkowska

Uczennica klasy VIII w SP nr 3. To dziewczyna łącząca wiele talentów, wzorowa uczennica, która wspaniale wiąże naukę w dwóch szkołach: Szkole Podstawowej nr 3 oraz Gminnej Szkole Muzycznej I Stopnia w Trzebnicy, gdzie zgłębia naukę gry na gitarze i w bieżącym roku szkolnym pełni funkcję przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Szkoły Muzycznej. Przy czym nadal aktywnie włącza się w przygotowania szkolnych i klasowych imprez oraz uroczystości, takich jak Dzień Pioniera, Andrzejki, Dzień Chłopaka czy Wigilię klasową. Jest bardzo proekologiczna – zbiera baterie i makulaturę w trosce o środowisko naturalne. Julia zaktywizowała całą Szkołę Muzyczną i jako nowa przewodnicząca była pomysłodawczynią i organizatorką koncertów kolęd w Ośrodku Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie, w Domu Pomocy Społecznej „Miłosierny Samarytanin” we Wrocławiu oraz Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym „Słoneczniki” w Obornikach Śl., jak również pozyskała świąteczne upominki dla pensjonariuszy. Jej siły witalne i pomysłowość jak uszczęśliwiać innych nie mają końca - pamięta o kartkach okolicznościowych dla nauczycieli w Szkole Muzycznej, znajduje czas na systematyczną korespondencję z rówieśnikami przebywającymi na leczeniu rehabilitacyjnym w Szpitalu im. Św. Jadwigi w Trzebnicy, a także uczestniczy w większości akcji charytatywnych jak „Adopcja na odległość” czy „Światełko Betlejemskie”.

IMG_4758.jpeg

Tomasz Majewski

To uczeń VIII klasy SP w Kuźniczysku i przewodniczący samorządu szkolnego, który swoją charyzmą mobilizuje innych do działania. Zarówno w kręgu znajomych, tak jak on pełniących posługę ministranta, jak i wśród dzieci, tak jak on korzystających z rehabilitacji w Szpitalu im. Św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy. Tomasz nawet czas choroby wykorzystał twórczo, wspierając SP nr 4 w obchodach Jubileuszu 60-lecia istnienia szkoły oraz aktywnie uczestnicząc, w zorganizowanym przez przyszpitalną szkołę, Pierwszym Charytatywnym Balu Karnawałowym. W macierzystej szkole im. Św. Jadwigi Śląskiej w Kuźniczysku stara się nie opuszczać zajęć i może pochwalić się 100% frekwencją, a za swój udział w pracach społecznych na rzecz klasy i szkoły, jak również za działalność charytatywno-ekologiczną, regularnie otrzymuje dyplomy i podziękowania ze strony dyrekcji i rady pedagogicznej szkoły.  Jest bardzo dobrym uczniem, zwłaszcza z języka polskiego, co potwierdził będąc laureatem konkursu „zDolnego Ślązaczka”.  Ten prawdziwie kryształowy charakter doceniono wpisując go w poczet Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica oraz Tytuł Złotego Szkolnego Orła Gminy Trzebnica. Do postawy chłopca idealnie pasuje dewiza przewodnia Janusza Korczak: „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej”.

IMG_4679.jpeg

Wiktoria Szatanik

Uczennica klasy VII w Szkole Podstawowej nr 2. Jest niezmiernie lubiana przez swoją klasę, która docenia jej bezinteresowne pomaganie słabszym i potrzebującym. Jak podkreślają koleżanki i koledzy - zawsze można na nią liczyć, stara się rozładowywać konflikty i nigdy nie odmawia pomocy. Aktywnie uczestniczy w uroczystościach klasowych oraz dba o szkolną gazetkę. Skromna i nieśmiała, jeśli chodzi o jej potrzeby i osobę, przejawia niespożyte siły i żelazną wolę w zmienianiu świata na lepszy. Aktywnie angażuje się w działania Szkolnego Koła Caritas oraz działającego od niedawna Szkolnego Koła Wolontariatu, poświęcając często swój wolny czas w weekendy. Bardzo wspiera rodzinę – wraz z bratem pomaga w opiece nad młodszym rodzeństwem, a w sezonie zrywa się o świcie, by pomóc w prowadzonym przez rodziców sadzie. Pomoc młodszemu rodzeństwu przy odrabianiu lekcji Wiktoria wykorzystuje później wśród młodszych koleżanek i kolegów w szkole, zostając i wyjaśniając im trudniejsze zagadnienia na świetlicy. Własnoręcznie wykonuje ozdobne kartki, słynie zaś przede wszystkim ze wspaniałych wypieków. W przyszłości chciałaby prowadzić niewielką cukiernię, w której osoby bezdomne i w trudnym położeniu życiowym mogłyby wstąpić po darmowe ciasto i słowo otuchy.  Jest aktywną wolontariuszką Caritas, w którym działa już od 5 lat, wspomagając osoby w potrzebie w akcjach „Kromka chleba dla sąsiada”, „Wigilijny stół” i „Wielkanocne jajeczko”. Dzięki osobom takim jak Wiktoria świat wokół staje się lepszy i serdeczniejszy.

IMG_4643.jpeg