Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnickie Henryki przyznane po raz pierwszy!

Trzebnicka Nagroda Henryk to nagroda ustanowiona przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę. Po raz pierwszy w historii miasta została wręczona laureatom 17 maja podczas niezwykle uroczystej gali, która odbyła się w sali kinowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury.

Trzebnicka Nagroda Henryk została ustanowiona przez burmistrza Gminy Trzebnica, by wyróżnić osoby i instytucje działające na terenie gminy i mające szczególny wkład w jej rozwój i promocję. Nawiązuje do osoby Henryka Brodatego, męża św. Jadwigi Śl. i wybitnego władcy. Burmistrz Marek Długozima podjął decyzję, że nagroda będzie przyznawana cyklicznie, a po raz pierwszy zostanie przyznana 14 laureatom w 9 kategoriach: Kultura i sztuka, Edukacja. Lokalny patriota, Działalność naukowa, Wrażliwość społeczna. Miłosierdzie, Działalność samorządowa, Przedsiębiorca lokalny, Sport, Fundacje i Stowarzyszenia, a także w osobnej kategorii: Nagroda Specjalna Burmistrza Gminy Trzebnica.

Galę otworzyła swoim przemówieniem pani Danuta Kamińska, trzebnicka poetka, pisarka, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, przewodnicząca Kapituły opiniującej przyznanie Trzebnickiej Nagrody Henryk.

„Oto jest nasz dzień codzienny, nasze małe budowanie, trud uparty i niezmienny, nieustanne kształtowanie”. Tym fragmentem wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wprowadziła zgromadzoną publiczność, laureatów, a także znakomitych gości w temat samej nagrody i osób, którym została przyznana: - Kim są osoby wskazane przez pana Burmistrza, a zaopiniowane przez kapitułę? Z jednej strony to bohaterowie trudu codziennego, ale i osoby zaprzyjaźnione i wspomagające naszą gminę. A dlaczego ta nagroda jest tak niezwykła? W czym tkwi jej ważność i wyjątkowość? Wiem z doświadczenia, że pracując społecznie nie oczekujemy żadnego poklasku, ale świadomość, że ktoś dostrzega to, co robimy, naprawdę podwójnie motywuje do działania. Często słowa uznania znaczą więcej niż jakieś dobra materialne – mówiła pani Danuta Kamińska.

Na koniec w imieniu wszystkich członków kapituły złożyła serdeczne podziękowania w stronę burmistrza i dodała: - Dziękuję, że znalazłam się w bardzo elitarnym gronie i wspólnie mieliśmy zaszczyt i przyjemność opiniować osoby wybrane przez Pana. W przyszłym roku pojawią się nowi laureaci i każdy z Państwa będzie miał swojego bohatera codziennego trudu, bowiem nie sposób od razu nagrodzić wszystkich zasługujących na to wyróżnienie. Naprawdę Trzebnica ma się kim pochwalić. Panie burmistrzu, jesteśmy nieustannie zaskakiwani Pana inicjatywami i jestem głęboko przekonana, że jest Pan godny miana budowniczego nowego oblicza Trzebnicy.

Pogratulowała również nagrodzonym laureatom: - W imieniu kapituły gratuluję laureatom tegorocznej nagrody: „Słońce wschodzi i zachodzi, drzewa kwitną, liście ronią, my strumień rzeczywistości kształtujemy naszą dłonią”. Jesteśmy cząstką w zespole. Z niego płynie nasza siła, by „chleb leżał na stole, a pracom lampa świeciła”. Dni i noce z nami biegną, a my z nimi ku trudowi. W trudzie tworząc piękno, piękno, które znów służy trudowi. Za chwilę poznacie Państwo bohaterów, którzy czynią świat pięknym, jakkolwiek piękno wiąże się z codziennym trudem. Jednak jak powiedział Pascal: „Zrodziłeś się do trudu”.

Trzebnicką Nagrodę Henryk wraz z odczytaniem laudacji, wręczeniem statuetki i dyplomu kolejno z rąk burmistrza Marka Długozimy otrzymali: w kategorii „Kultura i sztuka”: Zbigniew Lubicz-Miszewski i dr Monika Gruszczyńska,  w kategorii „Edukacja, lokalny patriota”: Pani Leontyna Gągało, w kategorii „Działalność naukowa”: Ks. prof. PWT dr hab. Bogdan Giemza SDS, w kategorii „Wrażliwość społeczna, miłosierdzie”: s. Claret Cecylia Król SMCB i Lek. med. Riad El Zein, w kategorii „Działalność samorządowa” Pan Marek Koliński, w kategorii „Przedsiębiorca lokalny”: Państwo Elżbieta i Jacek Tarczyńscy oraz Pan Andrzej Trawiński, w kategorii „Sport” Pan Marek Dardas, w kategorii „Fundacje i stowarzyszenia”: Pani Ewa Dudek. Burmistrz przyznał również trzy nagrody specjalne: dla abp. Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego, dla prof. Tadeusza Trziszki, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dla pani Beata Kempy - minister ds. Pomocy Humanitarnej w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Na specjalne zaproszenie burmistrza galę uświetnił koncert Orkiestry symfonicznej „The Film Harmony Orchestra” pod batutą Marcina Mirowskiego ze specjalnym udziałem Jacka Kotlarskiego. Przepiękny repertuar Zbigniewa Wodeckiego, piosenki takie jak: „Lubię wracać”, „Rzuć wszystko, co złe” „Nad wszystko uśmiech twój” skradły serca publiczności. Galę prowadziła Beata Bielska, która również, wspólnie z Jackiem Kotlarskim, wykonała utwór „Z Tobą chcę oglądać świat”.

 

10.jpeg

 

82.jpeg

 

Pani Minister Beata Kempa.

Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Od grudnia 2017 roku Minister - Członek Rady Ministrów w rządzie Premiera Mateusza Morawieckiego. Odpowiada za koordynowanie polskiej pomocy humanitarnej. W ramach swoich obowiązków zawodowych współpracuje m.in. z polskimi organizacjami pozarządowymi, międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi oraz polskimi misjonarzami, pracującymi w najdalszych zakątkach świata.

W latach 2015 - 2017 sprawowała funkcję Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Premier Beaty Szydło. Wcześniej, w 2016 roku, jako przewodnicząca zespołu, odpowiadała za organizację w Polsce Światowych Dni Młodzieży oraz za wizytę w naszej Ojczyźnie Papieża Franciszka.

W latach 2007-2012 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ponadto pracowała w licznych komisjach sejmowych. W maju 2006 roku została powołana na stanowisko wiceministra sprawiedliwości, w resorcie kierowanym przez Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. Wcześniej, w latach 1998 – 2005 była radną Rady Miasta i Gminy Syców angażując się w działania na rzecz społeczności lokalnej. Przez kilkanaście lat pracowała jako kurator zawodowy dla dorosłych. Ukończyła studia dzienne z zakresu administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Opolskim z zakresu Pedagogiki, Prawa, Readaptacji, Mediacji i Negocjacji.

Należy do pokolenia Polaków ukształtowanych przez ideały opozycji demokratycznej oraz naukę świętego Jana Pawła II.

Prywatnie jest żoną, matką dwójki wspaniałych dzieci i babcią małego Mikołaja. Swój wolny czas uwielbia spędzać z najbliższymi.

 

eksport_Kempa.jpeg

 

 

 

 

 


76.jpeg

 

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka.

Jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dyscyplinie technologia żywności i żywienia człowieka.

Od 2016 roku pełni funkcję rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wcześniej przez trzy kadencje był prorektorem tej uczelni. Pod jego kierownictwem uczelnia przechodzi transformację w uniwersytet badawczy nowej generacji. Na dorobek organizacyjno-zarządczy Jego Magnificencji składa się też okres 19 lat kierowania Katedrą Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością na Uniwersytecie Przyrodniczym, 13 lat kierowania dwoma kierunkami studiów podyplomowych oraz wiele innych funkcji organizacyjnych w uczelni i w organizacjach krajowych, a także międzynarodowych.

Jest specjalistą w zakresie technologii procesowych, w szczególności innowacyjnych technologii produkcji suplementów diety, nutraceutyków i żywności funkcjonalnej oraz w zakresie zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności. Szczególnie dużo uwagi zarówno w zakresie badań naukowych, jak i rozwiązań przemysłowych, poświęcił problemom technologii hodowli drobiu i produkcji jaj, co znalazło odzwierciedlenie w pracach doktorskiej i habilitacyjnej.

Jako zwolennik silnego powiązania nauki i gospodarki uczestniczył w tworzeniu Wrocławskiego Parku Technologicznego. Jest inicjatorem utworzenia Klastra NUTRIBIOMED w 2007 r i przewodniczącym Rady Klastra. Inicjator i pomysłodawca Programu naukowo-gospodarczego i edukacyjnego „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” realizowanego od 2016 r.

Wyróżniony licznymi nagrodami, w tym Ministra Edukacji Narodowej i – dwukrotnie - Ministra Rolnictwa, wielokrotnie nagrodami rektora i nagrodami branżowymi, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.   

 

eksport_Trziszka.jpeg

 

 

 

 

 


72.jpeg

 

Jego Ekscelencja Arcybiskup dr Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.

Urodził się 23 lutego 1956 roku w Dąbrówce Wielkiej, święcenia kapłańskie przyjął 31 marca 1983 roku w Katowicach. Sakrę biskupią przyjął 4 lutego 2006 r. Uroczystej liturgii przewodniczył abp metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.

Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii. W latach 2001–2006 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, następnie w latach 2006-2013 pełnił swoją posługę jako biskup pomocniczy katowicki. 18 maja 2013 roku papież Franciszek mianował go arcybiskupem, metropolitą wrocławskim. Urząd kanonicznie objął 16 czerwca 2013 roku. Tego samego dnia odbył ingres do archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Objął również urząd wielkiego kanclerza Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Paliusz metropolitalny otrzymał od papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra 29 czerwca 2013.

Jego Ekscelencja Arcybiskup dr Józef Kupny w ramach Konferencji Episkopatu Polski w latach 2012-2013 należał do Rady Stałej jako jeden z dwóch biskupów pomocniczych. W czerwcu 2013 roku został ponownie wybrany do tego gremium, tym razem jako jeden z sześciu biskupów diecezjalnych. W 2011 roku został przewodniczącym Rady ds. Społecznych. W 2008 roku wybrany na delegata ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, a w 2015 na delegata ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Został członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski oraz Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jest głównym autorem dokumentu społecznego Episkopatu „W trosce o człowieka i dobro wspólne” z 2012 roku.

W 2016 roku został odznaczony przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2017 roku dla upamiętnienia obchodów 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny ustanowił Medal św. Jadwigi – najwyższe odznaczenie nadawane w Archidiecezji Wrocławskiej.

 

eksport_Kupny.jpeg

 

 

 

 

 


18.jpeg

 

Pan Zbigniew Lubicz-Miszewski.

Urodził się w 1945 roku we Lwowie. Polski artysta plastyk, grafik, twórca ekslibrisów, ilustrator książek, członek wrocławskiej grupy grafików "Rys". Syn Mieczysława Miszewskiego - farmaceuty, poety, plastyka i społecznika. Od 1947 roku mieszka w Trzebnicy. Jego żona Lucyna Lubicz-Miszewska jest artystką – plastykiem, mają troje dzieci i siedmioro wnucząt.

W 1969 Zbigniew Lubicz-Miszewski z wyróżnieniem ukończył Wydziała Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Był plastykiem m.in. w Trzebnickim Ośrodku Kultury, Konserwatorem zabytków przy Panoramie Racławickiej we Wrocławiu, plastykiem w Domu Związków Twórczych we Wrocławiu, ponadto prowadził agencję reklamową „Lumix”. Od 1992 roku jest kustoszem Muzeum Regionalnego w Trzebnicy, a od 1997 roku Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Przez lata współtworzył m.in. Trzebnickie Święto Sadów, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej i „Marynki”, organizował liczne wystawy tematycznie nawiązujące do życia i kultu św. Jadwigi Śląskiej, Henryka Brodatego, a także do historii miasta i ludzi oddanych jego sprawie. W przestrzeni miasta projektował pomniki, tablice pamiątkowe. Jest autorem licznych publikacji, wieloletnim redaktorem czasopisma Brzask, gdzie w różnych formach – poezji, grafiki i spisanych wspomnień dokumentuje najpiękniejsze karty z historii miasta, przypomina postacie wybitnych ludzi, opisuje zabytki sztuki i ocala dla kolejnych pokoleń kroniki najważniejszych wydarzeń.

 

eksport_Miszewski.jpeg

 

 

 

 


 

22.jpeg

 

Pani Doktor Monika Gruszczyńska.

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, następnie kształciła się w Liceum Muzycznym w klasie fortepianu i organów. W 2000 roku ukończyła 6-letnie studia na Wydziale Wokalnym w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Sopranistka jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. W swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, czy Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. W 1999 roku została solistką Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, w którym to kreowała wiele ról w spektaklach takich jak: „Księżniczka Czardasza”, „Skrzypek na dachu”, „Ptasznik z Tyrolu”, „Zorba”, „Chicago”, „Betlejem Polskie”, rewie i inne. Z początkiem 2007 roku podjęła współpracę z Wrocławskim Teatrem Komedia. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową. Ma na swoim koncie występy m.in. w Niemczech, Austrii, Belgii, Anglii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Watykanie.

W 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dziedzinie wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 2013 roku nagrała płytę „Najpiękniejsze polskie kolędy” z orkiestrą kameralną, a także płytę solową z towarzyszeniem orkiestry kameralnej w repertuarze piosenek z okresu międzywojennego.

Na co dzień pracuje jako wykładowca na Politechnice Wrocławskiej, w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz jako nauczyciel w Gminnej Szkole Muzycznej I stopnia im. Prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy.

 

eksport_Gruszczeńska.jpeg

 

 

 

 

 


27.jpeg

 

Pani Leontyna Gągało.

Nauczycielka dyplomowana historii, absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła także studia podyplomowe z zakresu administracji i zarządzania,  wiedzy o społeczeństwie oraz Studium Nauczycielskie na kierunku wychowanie plastyczne.

Była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Małym, Komorowie i Szkole Podstawowej  nr 3 w Trzebnicy, od 1999 roku, aż do przejścia na emeryturę w 2003 roku uczyła w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy.

W latach 1982-1987 była wicedyrektorką Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, a od 1987 roku do 1992 dyrektorką tej szkoły.

Pełni funkcję wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej i przewodniczącej zespołu do spraw edukacji regionalnej młodzieży. Brała udział w Ogólnopolskich Konferencjach Nauczycieli Regionalistów, Zjazdach Historyków Polskich, Dolnośląskich Spotkaniach Regionalnych. Popularyzuje kulturę i wiedzę o regionie przy współpracy z młodzieżą poprzez organizację lekcji regionalnych, biesiad ku czci królowej Francji Marii Karoliny Leszczyńskiej „Marynki”, Dni Pioniera Ziemi Trzebnickiej. Przez wiele lat współorganizowała Trzebnickie Święto Sadów oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej. Autorka licznych prac i artykułów o Trzebnicy i regionie. Organizatorka młodzieżowych sympozjów popularnonaukowych i autorskich projektów upowszechniających wiedzę o  naszej Małej Ojczyźnie.

Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za pracę pedagogiczną, działalność społeczną oraz popularyzację szeroko rozumianego regionalizmu i historii Naszej Małej Ojczyzny, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”.

 

eksport_Gągalo.jpeg

 

 

 

 

 


33.jpeg

 

Ksiądz, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, doktor habilitowany Bogdan Giemza.

Urodził się 14 listopada 1957 roku w Chęcinach koło Kielc. Po maturze zdanej w Technikum Mechanicznym w 1977 roku rozpoczął roczny nowicjat w Zgromadzeniu Salwatorianów w Bagnie koło Wrocławia. Następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie. W 1984 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą parafią Księdza Profesora, na którą został posłany, była Trzebnica. W latach 1987-1990 odbył studia z zakresu teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone doktoratem w 1995 roku. Od 1990 roku jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie. Był również ojcem duchownym kleryków w tymże Seminarium, a także jego rektorem i przełożonym wspólnoty zakonnej w Bagnie. W latach 1997-2003 pełnił funkcję przełożonego Polskiej Prowincji Salwatorianów.

Od 2007 roku pracuje jako adiunkt na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym. W 2013 roku obronił tytuł doktora habilitowanego i objął funkcję kierownika Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej w Instytucie Teologii Pastoralnej i Historii Kościoła Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Od 2015 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora i pełni funkcję kierownika studiów doktoranckich. Ponadto jest wykładowcą na Podyplomowym Studium Teologii Życia Konsekrowanego we Wrocławiu.

Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Studia Salvatoriana Polonica” (czyt. Studia Salwatoriana Polonika). Autor kilkunastu książek i ponad stu artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu zagadnień pastoralnych, aktualnych spraw Kościoła, formacji zakonnej i kapłańskiej, a także dotyczących historii trzebnickiego sanktuarium i związanych z nim ludzi.

 

eksport_giemza.jpeg

 

 

 

 


 

38.jpeg

 

Siostra Claret Cecylia Król.

Urodziła się 15 listopada 1966 roku w Głogówku, w województwie opolskim. W 1984 roku ukończyła Szkołę Rolniczą w Mochowie. W 1987 roku została absolwentką Zasadniczego Technikum Rolniczego w Głubczycach. Cztery lata później - 2 grudnia 1991 roku wstąpiła do Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy. Pierwsze śluby zakonne złożyła 22 lipca 1994 roku, a śluby wieczyste 22 lipca 1999 roku.

Formacja i nauka siostry Claret przebiegały w Trzebnicy, a przez pierwsze lata wypełniania swojego powołania posługiwała w pobliskim Małuszynie. W latach 1998-2002 posługiwała w Nuncjaturze Apostolskiej w Wiedniu. Przez kolejne 4 lata w Rzymie. W 2006 roku powróciła do Trzebnicy, gdzie w domu wspólnotowym w Małuszynie objęła funkcję przełożonej wspólnoty i pełniła ją do 2009 roku. Następnie objęła funkcję radnej Zgromadzenia i przełożonej wspólnoty w Trzebnicy. Od 23 czerwca 2013 roku jest przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy.

Istotą duchowości Zgromadzenia, do którego należy siostra Claret, jest całkowite oddanie się Bogu – oddanie, które wyrasta z kontemplacji i przyjęcia daru miłości miłosiernej. Siostra Claret Król na ten dar odpowiada całkowitym i stałym poświęceniem się służbie potrzebującym bliźnim - na wzór Chrystusa, w duchu ewangelicznego przesłania: „Idź i ty czyn podobnie”.

 

eksport_s. claret .jpeg

 

 

 

 

 


42.jpeg

 

Pan Riad El Zein.

Urodził się 22 listopada 1960 roku w Libanie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej w 1980 roku przyjechał do Polski, gdzie rozpoczął studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1987 roku uzyskał dyplom i zaczął specjalizację z Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Kilka lat później, w roku 1996 rozpoczął pracę w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Trzebnicy, gdzie uczestniczył w powstawaniu Oddziału Medycyny Terminalnej oraz ukończył specjalizację z Organizacji Ochrony Zdrowia. Od 2001 roku prowadzi Ośrodek Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie, który jest największym tego typu ośrodkiem na Dolnym Śląsku.

Placówka usytuowana jest na terenie Gminie Trzebnica. Zapewnia optymalne warunki dla hospitalizacji ludzi obłożnie i terminalnie chorych przynosząc im ukojenie w ciężkich chwilach. Miejsce stworzone przed doktora Riada El Zeina łączy tradycyjne wartości i doświadczenie wraz z modernistycznym podejściem do rozwoju usług medycznych, co skutkuje nieustanną troską o podnoszenie jakości świadczonej opieki. To ośrodek o uznanej renomie. Pracownicy, oprócz profesjonalnej opieki, zapewniają swoim pacjentom przede wszystkim pokłady dobrego serca i serdeczności.

Ośrodek Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie jest również miejscem, które uczy wrażliwości na ludzi chorych, cierpiących, starszych i samotnych. Dzięki współpracy dyrektora Riada El Zeina z burmistrzem Gminy Trzebnica Markiem Długozimą na przestrzeni ostatnich lat udało się zorganizować liczne akcje charytatywne i spotkania, które dostarczyły pacjentom prawdziwych chwil radości oraz wzruszeń.

 

eksport_zein.jpeg

 

 

 

 


 

45.jpeg

 

Pan MAREK KOLIŃSKI.

Jest trzebniczaninem, żonaty, ma dwoje dzieci. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy i Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym ukończył Wydział Prawa. Z zawodu jest radcą prawnym. Długoletni pracownik spółdzielczości. W latach 1990-1998 był organizatorem i kierownikiem Urzędu Rejonowego w Trzebnicy. Ponadto pełnił funkcję starosty trzebnickiego I i II kadencji. Był radnym w Radzie Powiatu Trzebnickiego od I do IV kadencji, a także przewodniczącym Rady Powiatu IV kadencji. Na rzecz lokalnej społeczności pracował również jako radny Rady Miejskiej w Trzebnicy VII i VIII kadencji. Aktualnie jest Wiceprzewodniczący Rady.  Od wielu lat angażuje się w działania Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy. Jest członkiem Sądu Koleżeńskiego Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego we Wrocławiu. W wolnym czasie czyta dobrą literaturę i ogląda dobry film. Wierny kibic trzebnickich klubów sportowych. Sam o sobie mówi, że nie akceptuje jałowych dyskusji, sporów politycznych i konfliktów. Zwolennik merytorycznych i konstruktywnych rozmów, a także podejmowania odważnych decyzji dotyczących rozwoju Gminy Trzebnica. Jego motto życiowe brzmi: „Warto być przyzwoitym" z przesłaniem według Lucjusza Anneusza Seneki: „Jeżeli twe czyny są szlachetne, niech wiedzą o nich wszyscy - jeżeli podłe, to cóż z tego, że nikt o nich nie wie skoro wiesz ty sam".

 

eksport_koliński.jpeg

 

 

 

 

 


50.jpeg

 

Państwo Elżbieta i Jacek Tarczyńscy.

W 1989 roku uruchomili „Zakład Przetwórstwa Mięsnego Jacek Tarczyński” w Sułowie. W latach 1995-2007 firma prowadziła swoją działalność produkcyjną w Trzebnicy przy ul. Prusickiej. We wrześniu 2007 roku produkcja została przeniesiona do nowo wybudowanego zakładu mieszczącego się nadal na terenie Gminy Trzebnica, w Ujeźdźcu Małym.

Na przestrzeni lat rozwój biznesu i chęć sprostania zmieniającym się oczekiwaniom na rynku zadecydowały o tym, że w 1998 roku Państwo Tarczyńscy utworzyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Tarczyński” - którą w roku 2004 przekształcono w spółkę akcyjną. W wyniku trafnych decyzji biznesowych właścicieli - firma, na przestrzeni lat stała się dynamiczną i nowoczesną marką, uwielbianą przez miliony konsumentów za wyjątkowy smak i niepodważalną jakość produkowanych przez nią wyrobów.

Dzięki wysoko stawianym celom biznesowym przez Państwa Elżbietę i Jacka Tarczyńskich w roku 2013 spółka zadebiutowała na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przyczyniło się to do rozbudowy i modernizacji firmy. Obecnie Tarczyński S.A. to jeden z najnowocześniejszych zakładów wędliniarskich w Europie i jeden z największych i najprężniej rozwijających się pracodawców na Dolnym Śląsku, który zatrudnia około 2000 osób i wciąż tworzy nowe miejsca pracy.

Produktów w charakterystycznym, wyróżniającym się pomarańczowym opakowaniu z logo marki Tarczyński posmakować można nie tylko na rodzimym rynku. Tarczyński S.A. dostarcza swoje wyroby do najpopularniejszych w Europie sieci handlowych. Dzięki temu najlepszy smak polskich wędlin poznawać mogą konsumenci z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Czech, Irlandii, Belgii, Francji, Włoch, Grecji, Rumunii czy też z Węgier, a teraz także w Stanach Zjednoczonych.

Od początku istnienia firmy Tarczyński trwa bliska współpraca pomiędzy przedsiębiorstwem i Gminą Trzebnica, dzięki której możliwa jest realizacja wielu wspólnych projektów.

 

eksport_Tarczyńska.jpegeksport_tarczyński .jpeg

 

 

 

 

 


55.jpeg

 

Pan Andrzej Trawiński.

W 1995 roku założył firmę PERFAND specjalizującą się w produkcji produktów perfumeryjnych oraz kosmetycznych. Jako jedna z pierwszych w Polsce firma zajęła się kompleksową produkcją perfum, wód perfumowanych oraz wód toaletowych. W 2004 roku syn Pana Andrzeja Trawińskiego uruchomił we Wrocławiu FM Group - firmę, która rozpoczęła sprzedaż kosmetyków PERFANDU.

Dziś, PERFAND to firma z prawie 30-letnią tradycją. Jej reputacja, prężny rozwój, a także etyka prowadzenia biznesu sprawiły, że PERFAND dwukrotnie w 2007 i 2010 roku został wyróżniony prestiżową nagrodą Gazela Biznesu. Dynamiczny wzrost sprzedaży produktów perfumeryjnych skłonił Pana Andrzeja Trawińskiego do uruchomienia produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Jako pierwszy wdrożył na polski rynek produkty z innowacyjnym beta-glukanem z owsa. Od wielu lat firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Stabilna pozycja na rynku umożliwiła panu Andrzejowi Trawińskiemu realizację swojej ukrytej pasji związanej z elektroniką. Tak narodził się pomysł stworzenia nowego biznesu. W 2016 roku w Trzebnicy, w gminnej Strefie Inwestycyjnej, powstał nowoczesny zakład produkcyjny, specjalizujący się w produkcji oświetlenia LED. Pomimo dużej konkurencji rynkowej firma skrupulatnie realizuje autorskie projekty o unikalnym wzornictwie, w których kreowaniu bacznie bierze udział właściciel – pan  Andrzej Trawiński. Obecnie PERFAND LED nieustannie zwiększa portfolio swoich produktów i poprzez wizję ciągłego rozwoju pragnie rozszerzać swoją działalność, aby stworzyć nowe miejsca pracy. W tej chwili już pierwsze produkty w postaci nowoczesny lamp ledowych pięknie oświetlają Gminę Trzebnica.

 

eksport_trawiński.jpeg

 

 

 

 

 


59.jpeg

 

Pan Marek Dardas.

W Trzebnicy mieszka od 1948 roku. Wieloletni dyrektor Rejonowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Swoją działalność społeczną rozpoczął od przygody z harcerstwem. Przez ponad 20 lat był radnym w Radzie Miejskiej w Trzebnicy. Jego życiową pasją jest piłka nożna. W połowie lat 60-tych założył klub piłkarski, a drużyna, której była kapitanem zdobywała kolejne awanse z kl. C, przez klasę B i A, aż do klasy okręgowej. Równolegle ukończył kurs sędziów piłki nożnej we Wrocławiu i rozpoczął nowy rozdział w swoim życiu. Znalazł się w zaszczytnym gronie 20 najlepszych sędziów w kraju. Od 1971 roku był członkiem Wydziału Sędziów Okręgowego Związku Piłki Nożnej we Wrocławiu, pełniąc kolejne funkcje referenta finansów, sekretarza, wiceprezesa i prezesa wspomnianej organizacji. W latach 1996-2002 był członkiem Wydziału Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie. Po zakończeniu czynnego sędziowania pełnił rolę obserwatora zawodów I-wszo ligowych. Przez dwie kadencje był członkiem dziesięcioosobowego Wydziału Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie. Trzykrotnie prezesem klubu piłkarskiego w Trzebnicy – za pierwszym razem Klubu SADY Trzebnica, a potem dwukrotnie Polonii Trzebnica. Od 20 lat jako przedsiębiorca prowadzi stację obsługi samochodów.

Uzyskane Odznaczenia państwowe i sportowe:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi

Medal Zasłużony dla Miasta i Województwa Wrocławskiego

Tytuł Sędziego Honorowego Polskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł Sędziego Zasłużonego Polskiego Związku Piłki Nożnej.

 

eksport_Dardas.jpeg

 

 

 

 

 


64.jpeg

 

Pani Ewa Dudek.

Urodzona 20 lutego 1967 roku w Trzebnicy. Żona, mama trójki dzieci: Eweliny, Piotra, Wojciecha. Absolwentka Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu. Od 27 lat uczy religii w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. Przygotowuje dzieci i młodzież do sakramentów Eucharystii i Bierzmowania. Od 2010 roku prowadzi Szkolne Koło Caritas. Wychowuje młodych wolontariuszy do życia ,,wyobraźnią miłosierdzia’’. Stąd pomoc dzieciom z sierocińca w Kamerunie i adopcja dwójki dzieci na odległość, Adopcja dziecka z Senegalu, zbiórka na pomoc w leczeniu dzieci trędowatych z Madagaskaru, a także zaangażowanie w liczne projekty m.in.: Pola nadziei – zbiórka dla wrocławskiego hospicjum, Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – na rzecz ratowania cmentarzy na wschodzie, Tak Pomagam - zbiórki żywności dla ubogich, Plecak mój dom - pomoc bezdomnym. Od 2010 roku około 200 wolontariuszy wzięło udział w różnych akcjach organizowanych przez Szkolne Koło Caritas. To młodzi ludzie, którzy po ukończeniu szkoły nadal włączają się w pomoc potrzebującym. Są wśród nich również laureaci Konkursu 8 wspaniałych.

Pani Ewa Dudek jest członkiem Rady Parafialnej. Ukończyła Podyplomowe Studia Nauk o Rodzinie oraz Studia licencjacko-doktoranckie na Papieskim Fakultecie Teologicznym.

Od 2007 roku jest doradcą Życia Rodzinnego w Specjalistycznej Poradni przy parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy. Autorka publikacji naukowej pt. ,,Św. Jadwiga Śląska jako patronka dzieł miłosierdzia’’. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Parafialnego Zespołu Caritas. Przez Metropolitę Wrocławskiego księdza arcybiskupa Józefa Kupnego uhonorowana najwyższym odznaczeniem w Archidiecezji Wrocławskiej - Medalem Świętej Jadwigi Śląskiej.

 

eksport_Dudek.jpeg

 

 

 

 

 


21.jpeg

Book_2019-9-10.jpegBook_2019-9-102.jpeg


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Wideorelacja z gali "Trzebnickiej Nagrody Henryk"

    11.jpeg

    Zapraszamy Państwa do oglądnięcia filmowej relacji z niezwykle uroczystej Gali, która odbyła się w sali kinowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu. 17 maja 2019 roku po raz pierwszy w historii miasta została wręczona laureatom Trzebnicka Nagroda Henryk, ustanowiona przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę. Nagroda ta honoruje osoby w szczególny sposób przyczyniające się do promocji Gminy Trzebnica oraz działające dla dobra jej mieszkańców i ogólnego, całościowego rozwoju.