Informujemy, że  w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Wydział Spraw Obywatelskich - Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w środy w godzinach od 14.15 do 15.15.

  • EN
  • DE
  • UA

4. Upiększenie ul. Św. Jadwigi

Proponowane miejsce realizacji zadania:
Teren przy kamienicach nr 9 oraz 11 na ul. Św. Jadwigi w Trzebnicy

Opis proponowanego zadania:


Jako mieszkańcy Wspólnoty przy ul. Św. Jadwigi nr 9 oraz 11 w Trzebnicy, chcielibyśmy upiększyć wygląd ulicy wraz z modernizacją podwórza w ramach ogłoszonego naboru zadań do Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica na rok 2019. Zgodnie twierdzimy, iż inicjatywa powstania Budżetu Obywatelskiego w naszej Gminie, jest znakomitym pomysłem godnym naśladownictwa przez samorządy ościenne, obserwujemy jak z roku na rok coraz chętniej społeczności lokalne zgłaszają swoje projekty, lokalne inicjatywy, działania oddolne, które, gdyby nie możliwość sfinansowania poprzez Budżet Obywatelski, prawdopodobnie nigdy nie zostałyby zrealizowane. Cieszymy się na myśl, iż poprzez zaangażowanie mieszkańców uczestniczymy w procesie zarządzania naszą małą ojczyzną. Uważamy, że zgłoszona propozycja w dużym stopniu wpłynie na budowę społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego w działania podejmowane przez innych mieszkańców, a przede wszystkim stanie się bodźcem aktywującym przyszłe pokolenia w imię dbałości, o miejsca, w których żyjemy. Propozycja „Upiększenia ul. Św. Jadwigi”, wynikła podczas zwyczajnej rozmowy z sąsiadami, którzy chcąc skorzystać z letniej pogody, wysunęli pomysł modernizacji podwórka, aby spełniało ono funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. W ten sposób powstała idea, którą dziś chcielibyśmy ubrać w słowa i wdrożyć w działanie. Ulica Św. Jadwigi, jest aleją niezwykle reprezentacyjną, w dawnych czasach nazywana ulicą Wilhelmstrasse, była miejscem gdzie tętniło życie społeczności lokalnej. W jej obrębie mieściły się przepiękne kamienice, pełniące funkcje użyteczności publicznej (Poczta Cesarska czy Starostwo Powiatowe – budynki spalone w 1945 r.).Po dziś dzień jest miejscem często uczęszczanym, gdyż to właśnie tutaj mieści się pierwsza powstała w Trzebnicy Szkoła Podstawowa, ulica ta jest także jedną z dróg prowadzącą do Sanktuarium Świętej Jadwigi, a sama nazwa została nadana na cześć patronki miasta. Bogata historia naszej ulicy zachęca miłośników historii do odkrywania i upiększania pozostałości
dawnych czasów. Zamieszkiwane przez Wspólnotę kamienice są ostatnimi budynkami poniemieckimi wzdłuż tego traktu drogowego. Po remoncie ich wygląd uszlachetniał, bardzo chcielibyśmy, aby również zagospodarowanie terenu nadawało piękna i powodowało uśmiech na twarzach przechodniów. Naszym pomysłem jest stworzenie wyjątkowej oprawy kwiatowej przed kamienicami przy ul. Św. Jadwigi 9 oraz 11 w Trzebnicy, w miejsce obecnych mini-ogródków, a także remont podwórza wraz z utworzeniem miejsca do wypoczynku dla społeczności lokalnej (grafika poniżej – kolorem żółtym oznaczone zostały miejsca przeznaczone do modernizacji).

 

 

Projekt nr 3-02.jpeg

 

 

Wygląd wspomnianych mini-ogródków w 2013 r. (zdjęcie z google street viev, dane maj 2013 r.) przedstawiało się następująco:

 

Projekt nr 3-03.jpeg

 

 

 

Projekt nr 3-04.jpeg

 

 

Naszą inicjatywą jest by opisane wyżej ogródki stały się najbardziej kwiecistymi miejscami w Gminie Trzebnica, chcielibyśmy posadzić różnorodne kwiaty, krzewy, w szczególności kwiatostan przyjazny pszczołom oddzielony od chodnika niskim płotkiem, tak, aby ul. Św. Jadwigi stała się wizytówką naszego pięknego miasta. W ramach modernizacji podwórza chcielibyśmy dokonać utwardzenia podłoża kostką brukową co umożliwi poruszanie się po podwórku w deszczowe dni, zakup trzech sztuk ławek, jednego stołu do zamontowania na stałe w podłożu wraz z zadaszeniem umożliwiającym spędzenie czasu również w pochmurne dni. W związku z tym, że obie kamienice zamieszkuje spory odsetek starszych osób, często w ciepłe dni chcą one skorzystać z pogody na zewnątrz, kamienice są 5 piętrowe, zatem dla niektórych osób samo zejście po schodach jest sporym wysiłkiem, miłym urozmaiceniem byłaby ławka w cieniu wśród bogatej roślinności na wyciągnięcie ręki. Nasza wspólnota dość często podejmuje się realizacji nowych rozwiązań, remontów, modernizacji, nie wszystko jednak jesteśmy w stanie sfinansować. Obecnie przeprowadzany jest remont zabytkowych balkonów (rusztowanie widoczne na zdjęciu poniżej), wciąż jednak podwórko nie zachęca do spędzania tam czasu. Mieszkańcy chcąc korzystać mimo wszystko z własnego kawałka podwórza zagospodarowali przestrzeń stolikiem i ławką oraz kilkoma krzesełkami.

 

 

Projekt nr 3-05.jpeg

 

 

Projekt nr 3-06.jpeg

 

Projekt nr 3-07.jpeg

 

Projekt nr 3-07.jpeg

 

 

Przestrzeń pomiędzy kamienicami jest ważnym miejscem dla społeczności lokalnej, jej atrakcyjna adaptacja zaspokoi potrzebę przynależności do grupy, gdyż przyczyni się do zwiększenia spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu wśród innych ludzi.

 

Kosztorys prac remontowych wraz z zakupem materiałów:
1. Zakup roślin kwiatowych dla czterech mini-ogródków z zewnętrznej strony kamienicy: 3 600,00 zł ( w tym usługa nasadzenia).
2. Ogrodzenie płotek drewniany lub metalowy: 3 000,00 zł (zakup, montaż, impregnacja).
3. Malowanie ściany (graffiti lub pejzaż): 3 500,00 zł.
4. Trzy ławki, stolik, zadaszenie: 6 000,00 zł.
5. Rośliny, krzewy, ziemia, kamyczki ozdobne na całe podwórko: 10 000,00
zl (w tym usługa nasadzenia).
6. Kostka brukowa wraz z montażem: 73 900,00 zł.
Wszystkie ceny są cenami brutto.

 

Szacunkowy koszt brutto realizacji zadania:
100 tys. zł