Szanowni Państwo, na podstawie zarządzenia nr OR.0050.65.2019 Burmistrza Gminy Trzebnica, 21 czerwca (piątek) oraz 16 sierpnia (piątek) Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. W tych dniach dyżur pełnić będzie  Urząd Stanu Cywilnego w godzinach 7:30-15:00. W zamian Urząd będzie otwarty 29 czerwca (sobota) oraz 31 sierpnia (sobota) w godzinach 7:30-15:00.

  • EN
  • DE

Mistrzostwa Świata w Trzebnicy

W dniach 5-8 kwietnia Trzebnica była gospodarzem Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Polski w biegach przełajowych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Oprócz Gminy Trzebnica, organizatorami wydarzenia był Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” oraz Międzynarodowa Federacja INAS. Honorowy Patronat nad Mistrzostwami objął Burmistrz Gminy Trzebnica – Marek Długozima. Swój mecenat nad wydarzeniem miało również Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Paraolimpijski oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki.

11.jpeg

IMG_9320.jpeg

Do Trzebnicy zawitało sześć reprezentacji narodowych, wśród których znaleźli się Polacy, Czesi, Szwedzi, Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy. W Mistrzostwach Polski rywalizowali reprezentanci aż dwunastu województw. Imprezę rozpoczął uroczysty przemarsz, który wyruszył spod Gminnego Parku Wodnego Trzebnica-ZDRÓJ i prowadził do sceny pomiędzy stawami. Tu, po krótkim występie dzieci z Gminnego Klubu Sportowego iDANCE nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, którego dokonał burmistrz Marek Długozima, honorowy prezes „Sprawni Razem” Zenon Jaszczur, prezes „Sparwni-Razem” Dariusz Mosakowski oraz przedstawiciel zarządu Międzynarodowej Federacji Sportowców Niepełnosprawnych Intelektualnie Fausto Pereira.

- Na wstępie chciałbym podziękować burmistrzowi tego pięknego miasta, który podjął się organizacji tej międzynarodowej imprezy. Trzebnica ma wszystko to czego potrzebujemy do organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia, począwszy od doskonałej infrastruktury, świetnej organizacji, na doskonałych terenach biegowych kończąc – powiedział honorowy prezes „Sprawni-Razem” Zenon Jaszczur i dodał: - Życzę wam wszystkim powodzenia; te mistrzostwa to doskonałe przygotowanie do walki o olimpijskie kwalifikacje, bowiem już w przyszłym roku Igrzyska w Tokio – zakończył i wspólnie z prezesem Dariuszem Mosakowskim wręczył burmistrzowi oficjalne podziękowania za wkład w organizację imprezy.

16.jpeg

13.jpeg

Przedstawiciel INAS Fausto Pereira podkreślił z kolei, że to już szóste mistrzostwa, z czego czwarte odbywające się w Polsce. Podziękował także burmistrzowi i wszystkim osobom zaangażowanym w sprawny przebieg zawodów.

- Trzebnica wita kolejnych sportowców z międzynarodowej rodziny sportów biegowych. Po Pucharze Świata w Orienteringu i World Games 2017, którego byliśmy współorganizatorem, przyszedł czas na Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych. Wszystkie te międzynarodowe imprezy pokazują jak dobrze jako miasto i gmina, jesteśmy przygotowani do organizacji różnorakich zmagań sportowych. Wierzę, że również wy wyjedziecie stąd z bagażem miłych wspomnień i dobrych doświadczeń. Życzę Wam, byście na naszych trasach mogli spełniać swoje marzenia i to właśnie tu zaczęła się Wasza droga na sportowy szczyt, jakim bez wątpienia jest występ na Igrzyskach – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - Dziękuję również honorowemu prezesowi „Sprawi-Razem”, który dostrzegł potencjał Trzebnicy i to właśnie u nas zechciał zorganizować te mistrzostwa.

12.jpeg

14.jpeg

Na starcie pojawiło się 20 zawodników i zawodniczek ze wspomnianych sześciu reprezentacji. W sobotę rozgrywano biegi krótkie. Wśród kobiet całe podium zajęły reprezentantki Polski. Pierwsze miejsce zdobyła Barbara Bieganowska, drugie Arleta Meloch, a trzecie Anna Bodziony. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się reprezentant Polski Daniel Pek, drugie miejsce zajął jego kolega z reprezentacji Sylwester Jaciuk, a trzecie Włoch Ndiaga Dienga. Klasyfikację drużynową wygrała Reprezentacja Polski. W niedzielę podczas biegów na długich dystansach wśród kobiet ponownie najlepsza była Barbara Bieganowska.

21.jpeg

23.jpeg

- Bardzo dobrze mi się tutaj biega, trasy są bardzo dobrze przygotowane, ale i wymagające. Ogólnie bardzo ładne miasto, a teren stawów, gdzie rozgrywane są zawody, to prawdziwa bajka. Cieszę się, że udało się wygrać na dwóch dystansach, to znak, że forma idzie do góry – mówiła zwyciężczyni.

Wśród mężczyzn na długim dystansie najlepszy okazał się Sylwester Jaciuk, drugi był Hiszpan Lucas Manuel Gomez, a trzeci Daniel Pek.

- W Polsce jestem już po raz kolejny, jak zawsze jest tu świetna organizacja i do tego to miejsce na podium. Trzebnica to piękne miasto i chętnie zwiedzę je lepiej po zawodach – powiedział Lucas Manuel Gomez.

Klasyfikację drużynową długich dystansów wygrali Hiszpanie przed reprezentantami Polski.

Mistrzostwom Świata towarzyszyły Mistrzostwa Polski oraz otwarte Mistrzostwa Trzebnicy w biegach przełajowych, w których udział wzięło blisko 60 zawodników, w szczególności dzieci.