Szanowni Państwo, na podstawie zarządzenia nr OR.0050.65.2019 Burmistrza Gminy Trzebnica, 21 czerwca (piątek) oraz 16 sierpnia (piątek) Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. W tych dniach dyżur pełnić będzie  Urząd Stanu Cywilnego w godzinach 7:30-15:00. W zamian Urząd będzie otwarty 29 czerwca (sobota) oraz 31 sierpnia (sobota) w godzinach 7:30-15:00.

  • EN
  • DE

Uzdolniona trzebniczanka

Do wyróżniających się mieszkańców Gminy Trzebnica należą nie tylko czynni sportowcy oraz wolontariusze zaangażowani we wspieranie innych mieszkańców. Dowodem tego jest zaproszenie przez Burmistrza Marka Długozimę do Urzędu Miejskiego doktorantki Politechniki Wrocławskiej, która rozpoczęła właśnie wspaniałą karierę naukową – Pani mgr inż. Sylwii Baluty.

W poniedziałek 1 kwietnia Burmistrz wręczył jej list gratulacyjny, podkreślając dumę z osiągnięć rodowitej Trzebniczanki, która już w tak młodym wieku odnosi sukcesy w dziedzinie nauk ścisłych. Pani Sylwia jest doktorantką w Zakładzie Chemii Medycznej i Mikrobiologii Politechniki Wrocławskiej pod promocją dr hab. Inż. Joanny Cabaj. W swojej działalności naukowej skupia się na opracowywaniu nowych technik analitycznych, będących alternatywą dla klasycznych metod badań. Docelowo zdynamizują one m. in. proces diagnozowania pacjentów z przypadłościami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy chorobami o podłożu psychiatrycznym, np. schizofrenia. Jako przyszły doktor biotechnologii skupiła się na zgłębianiu interdyscyplinarnej, wielce wymagającej dziedziny łączącej w sobie zagadnienia z zakresu biochemii, biotechnologii, chemii fizycznej, inżynierii materiałowej czy elektroniki - nauki o biosensorach.

- Obecnie na rynku nie ma dostępnych w pełni zautomatyzowanych urządzeń elektronicznych mierzących poziom neuroprzekaźników w próbkach rzeczywistych, a dokonywane pomiaru za pomocą klasycznych metod analitycznych jest nie tylko długotrwałe i nie zapewniające ciągłej analizy, ale także wymagające używania toksycznych substancji. Tym samym moje badania nad biosensorami, oprócz oczywistego usprawnienia diagnostyki klinicznej, obejmują także ważne zagadnienie pomiarów robionych z poszanowaniem ochrony środowiska. – podkreśliła Sylwia Baluta.

Burmistrz był pod wielkim wrażeniem przydatności powyższej dziedziny naukowej: - Ogromnie się cieszę, że mogę złożyć Pani najserdeczniejsze gratulacje z okazji osiągniecia wybitnych wyników na polu naukowym, ale i dydaktycznym, potwierdzonych m.in. uzyskaniem Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pani praca badawcza, liczne publikacje naukowe, uzyskane patenty, wyróżnienia i nagrody przyznane przez ośrodki naukowe w całej Europie, a także udział w konferencjach naukowych, w tym również organizowanych poza granicami Polski, zasługują na szczególne uznanie. Wszystkie te sukcesy świadczą nie tylko o Pani ciężkiej pracy, ale również o dużej dojrzałości i wytrwałości. Życzę Pani kolejnych, z sukcesem zrealizowanych projektów badawczych, ogromnej satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć oraz tego, by wszystkie zdobyte wyróżnienia, stały się dobrą motywacją do dalszej pracy. Jestem dumny, że jako trzebniczanka staje się Pani ambasadorem naszego miasta w świecie naukowym  – powiedział Burmistrz.

Uhonorowana Sylwia Baluta nie kryła wzruszenia i gorąco podziękowała za tak piękne wyróżnienie. Burmistrz Marek Długozima zapowiedział dalsze, pilne śledzenie jej kariery i możliwość przyznania przez niego dodatkowego stypendium.