• EN
  • DE

Warsztaty wiolonczelowe i recital Tomasza Strahla w Gminnej Szkole Muzycznej

W Gminnej Szkole Muzycznej kontynuowany jest zwyczaj goszczenia najwybitniejszych polskich muzyków w ramach recitali. Na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy, po goszczącym w październiku 2018 roku Krzysztofie Jabłońskim – finaliście Konkursu Chopinowskiego i pianiście o międzynarodowej sławie, na występ zgodził się prof. dr hab. Tomasz Strahl – mistrz wiolonczeli.

Piątek 22 marca upłynął w Szkole Muzycznej na zaprezentowaniu umiejętności wiolonczelowych uznanego muzyka w ramach kilkugodzinnych warsztatów dla uczniów sekcji wiolonczeli, które rozpoczęły się o godz. 13:00, następnie recitalu przed zgromadzoną publicznością. Na widowni obok Burmistrza Marka Długozimy oraz dyrektor – Teresy Łuc, zasiedli uczniowie z rodzicami, nauczyciele i goście szkoły muzycznej, korzystając z wyjątkowej okazji posłuchania prawdziwego wirtuoza wiolonczeli. Prof. dr hab. Tomasz Strahl jest szeroko znany nie tylko w Polsce, ale też daleko poza granicami kraju. Muzyk ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie wiolonczeli Kazimierza Michalika, następnie odbył roczne studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu Tobiasa Kühne jako stypendysta rządu austriackiego. Już w wieku 17 lat został laureatem kilku znaczących konkursów, w tym Konkursu Młodych Talentów w Dreźnie oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelistów im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu. W 1991 roku został laureatem I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii. Artysta licznie koncertuje z większością orkiestr symfonicznych oraz niemalże wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Ponadto uczy kolejne pokolenia wiolonczelistów w ramach tzw. kursów mistrzowskich w Polsce, Holandii, Niemczech, Finlandii, a nawet w Ameryce Południowej i w Japonii w Kyoto University of Arts.

Burmistrz Marek Długozima gratulując występu oraz wręczając Tomaszowi Strahlowi list gratulacyjny podkreślił zaszczyt, jaki spotyka Gminną Szkołę Muzyczną, iż gości w progach tak wybitnego wiolonczelistę.

- Jest mi bardzo miło, że znalazł Pan czas i przyjął moje zaproszenie. Dziękuję, że zechciał Pan podzielić się imponującą wiedzą i doświadczeniem z uczniami naszej Gminnej Szkoły Muzycznej. Przeprowadzone przez Pana warsztaty były dla nich cennym doświadczeniem, a mniemam, że także i Panu przyniosły osobistą satysfakcję. Gościmy dziś Pana w szkole, której patronem jest Edmund Kajdasz. Jak Pan wcześniej podkreślił – mieliście okazję poznać się osobiście i oto dziś poniekąd ponownie spotkaliście się na tej sali – powiedział burmistrz, po czym odniósł się do zeszłorocznego jubileuszu szkoły: - Kilka miesięcy temu także na moje zaproszenie do Trzebnicy przyjechał wybitny pianista Krzysztof Jabłoński. To wielka radość i honor móc gościć takie osobowości muzyczne, które już zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki. Zwłaszcza że Panowie się znają i razem koncertują. Osoby interesujące się muzyką doskonale wiedzą, że Krzysztof Jabłoński i Tomasz Strahl, a dodatkowo Andrzej Kulka, od lat z powodzeniem łączą swe siły by prezentować najwybitniejsze kompozycje na trio fortepianowe. Wspólnie zarejestrowali komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina, zbierając doskonałe recenzje. To są wirtuozi, którzy gromadzą tłumy w salach koncertowych, a my mieliśmy okazję gościć te sławy w naszej Gminnej Szkole Muzycznej! To utwierdza mnie w słuszności decyzji podjętej 5 lat temu, aby stworzyć w Trzebnicy szkołę, jakiej w Powiecie Trzebnickim jeszcze nie było. Profesjonalną Szkołę Muzyczną I stopnia z prawdziwego zdarzenia, w której uczy najlepsza kadra i goszczą najznakomitsze osobistości muzyczne, tak, aby dzieci i młodzież z Gminy Trzebnica uczyli się od najlepszych – zakończył burmistrz.