Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Mikołaj i Wigilia na Trzebnickim Rynku

Już po raz trzeci mieszkańcy naszej gminy spotkali się na Trzebnickim Rynku, by uczestniczyć w zabawie mikołajkowej dla dzieci oraz wspólnej Wigilii. W niedzielne popołudnie na Trzebnickim Rynku zbierały się rodziny z dziećmi, by od godz. 14.00 rozpocząć świętowanie.

Ze sceny najmłodszych powitali: Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki, Rekreacji, Młodzieży i Współpracy Międzynarodowej Krystyna Haładaj, Radna Rady Miejskiej i bajkopisarka Wiesława Kucięba, a także Naczelnik Wydziału Promocji Agnieszka Pawlaczek oraz Kierownik Referatu Komunikacji społecznej i PR Jakub Szurkawski. Odczytali oni wiersz dla dzieci napisany przez Wiesławę Kuciębę. Po zejściu ze sceny, autorka bajek, podpisywała bezpłatne egzemplarze dla dzieci i wręczała je maluchom.

Następnie dzieci wraz z prowadzącym zabawę zaprosiły głośnym wołaniem św. Mikołaja, który pojawił się nagle na schodach Ratusza, radośnie witając i pozdrawiając zachwycone maluchy. Gdy św. Mikołaj zasiadł na swoich saniach, każde dziecko mogło podejść do sympatycznego Mikołaja zrobić sobie z nim zdjęcie oraz otrzymać w nagrodę cukierki. Równolegle odbywały się liczne gry, zabawy i animacje dla dzieci – ozdabianie pierniczków, przystrajanie choinek, wyklejanie ozdób na ogromnej bombce choinkowej, czy jazda na rowerze, by zasilić oświetlenie reniferów i choinki. Dzieci były zachwycone i chętnie brały udział w zabawach. Na najmłodszych czekały także liczne upominki – ufundowane przez Gminę Trzebnica mikołajkowe piłeczki antystresowe, przeróżne gadżety sponsorowane przez firmę Kulik, a także moc słodkości zapewniona przez Intermarche oraz Tesco w Trzebnicy.

Ważnym punktem programu było wspólne zapalenie światełek na choince. Burmistrz wraz z grupą dzieci na scenie i po wspólnym odliczaniu ze zgromadzonymi na Rynku dziećmi, uruchomili iluminację przy pomocy specjalnej, magicznej walizeczki. Po chwili ze sceny popłynęły pierwsze dźwięki znanej kolędy – rozpoczął się występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy pod kierownictwem Haliny Bolisęgi. Zgromadzeni na Rynku mieszkańcy chętnie dołączali się do wspólnego śpiewania, dzięki czemu atmosfera była naprawdę świąteczna i podniosła. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy zaprezentowali przepiękne Jasełka Bożonarodzeniowe, otrzymując gromkie brawa.

Po występach artystycznych na scenie pojawił się gospodarz Wigilii - burmistrz Marek Długozima, który w swoich słowach nawiązał do tradycji, jaką staje się to coroczne spotkanie na trzebnickim rynku. Podziękował także mieszkańcom za tak liczne przybycie, a wszystkim współorganizatorom za zaangażowanie i ogrom pracy, który włożyli w przygotowanie tego spotkania. Następnie zaprosił na scenę: Ks. Dziekana Bogdana Grabowskiego, Ks. Proboszcza Jerzego Olszówkę, Matkę Generalną Boromeuszek – Siostrę Albertę Groń, Ewę Franię – Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej, Zbigniewa Kuźmę - Przedstawiciela Straży Pożarnej, Krzysztofa Zasiecznego – Komendanta Straży Miejskiej, Leokadię Wnuk – przedstawicielkę Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw oraz Adama Waza – Dyrektora Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu. Po odczytaniu Ewangelii przez ks. Dziekana Bogdana Grabowskiego, każdy z obecnych na scenie złożył mieszkańcom serdeczne życzenia świąteczno-noworoczne, które zakończył burmistrz Marek Długozima poniższymi słowami:

Drodzy Mieszkańcy! Rozpoczynając ceremoniał dzielenia się przedwigilijnym opłatkiem, życzę Wam z całego serca przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w aurze betlejemskiej radości i miłości i by ten niezwykły klimat skutecznie ocieplił poświąteczną i noworoczną codzienność – niwelując wszelkie podziały i spory, a umacniając w poczuciu jedności i szlachetnym dążeniu do wspólnego dobra. Wchodząc w tę codzienność, warto kierować się przesłaniem Matki Teresy z Kalkuty, które przekonuje, że „Zawsze, ilekroć uśmiechamy się do swego brata i wyciągamy do niego rękę – zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”. Życzę Wam, Drodzy Mieszkańcy Trzebnicy i całej Gminy wszelakiego dobra od Boga i od ludzi!

Po życzeniach nastąpił moment wspólnego dzielenia się opłatkiem. Następnie na scenie pojawili się kolędnicy z Cerekwicy. Z ogromnego namiotu umiejscowionego przy Ratuszu rozpoczęto wydawanie świątecznych potraw oraz ciast. Każdy mógł skosztować ciepłego i smacznego posiłku przygotowanego wspólnie przez Koła Gospodyń Wiejskich – Taczów Mały i Głuchów Górny oraz sołectwa Gminy Trzebnica – Brochocin, Szczytkowice, Skarszyn, Jaźwiny i Brzyków.

Na zakończenie spotkania odbył się koncert Doroty Osińskiej, która została zaprezentowana przez poetkę Danutę Kamińską – wierszem jej autorstwa. Dorota Osińska zaprezentowała zarówno własne utwory jak i tradycyjne polskie kolędy. Na Trzebnickim Rynku zapanowała niezwykła atmosfera dobroci, współpracy i pomocy bliźniemu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Galeria zdjęć:
_galeria_42_84_1_1_10_3_0_0_