• EN
  • DE

Będziemy pomagać

11 marca w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy burmistrz Marek Długozima spotkał się z panią Beatą Kempą - minister ds. uchodźców i pomocy humanitarnej. Rozmowa dotyczyła podjęcia działań i współpracy z polskim oddziałem papieskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Burmistrz otrzymał od minister raport pt. „Prześladowani i zapomniani”. W spotkaniu wziął również udział Piotr Okuniewicz, radny Powiatu Trzebnickiego.

IMG_7145.jpeg

- Współpraca z panią minister Kempą od wielu lat układa się znakomicie. Jestem wdzięczny za to, z jaką uwagą i troską pani minister podchodzi do spraw związanych z Gminą Trzebnica. W ostatnim czasie obecność pani minister dodawała rangi wielu wydarzeniom organizowanym w Trzebnicy, takim jak odsłonięcie Pomnika Wolności z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, czy wcześniej pomnika gen. Ryszarda Kuklińskiego. Pani minister często jest również naszym gościem podczas dożynek, a także październikowych Uroczystości Jadwiżańskich. Tym bardziej cieszę się z kolejnej inicjatywy, którą będzie nasze wspólne działanie na rzecz pomocy prześladowanym chrześcijanom. Szczególnie, że dokładnie rok temu w Trzebnicy odbyło się spotkanie promujące książkę „Helena. Misja możliwa”, która opowiada o życiu wolontariuszki zamordowanej na misjach w Boliwii. Wówczas, na spotkaniu w Trzebnicy, obecna była również minister Beata Kempa. Teraz zaproponowała, by książkę przetłumaczyć na język hiszpański i zawieźć ją do Boliwii, być może również przekazać zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć i poruszyć jego serce… – mówił po spotkaniu burmistrz Marek Długozima.

Pani Beata Kempa jest ministrem w rządzie ds. uchodźców i pomocy humanitarnej. Raport, który wręczyła burmistrzowi Gminy Trzebnica „Prześladowani i zapomniani”, dotyczy chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2015-2017. Książka została wydana przez fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie i analizuje zarówno rodzaj zagrożeń w świecie, jak i ich przyczyny. Sama fundacja zajmuje się niesieniem pomocy dla uchodźców i prześladowanych chrześcijan zapewniając pomoc materialną i duszpasterską. Z powodu wojen, prześladowań na tle religijnym lub politycznym oraz klęsk żywiołowych miliony ludzi na świecie prowadzą życie uciekinierów. Skala ich cierpienia jest niewyobrażalna.

- Pani minister podczas spotkania często opowiadała o pomocy, która jest udzielana dla Syrii. Cieszę się, że teraz również Gmina Trzebnica będzie mogła mieć swój udział w tych inicjatywach. Rozmawialiśmy także o nawiązaniu współpracy z lokalnym oddziałem Caritas Polska. Wierzę, że to początek dobrych projektów – dodał burmistrz.

IMG_1576.jpegW 2017 roku Gmina Trzebnica włączyła się w akcję Dar dla Aleppo zainicjowaną przez Metropolitę Wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Wówczas gościem na specjalnym pokazie filmu w trzebnickim kinie był ks. Rafał Cyfka z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który kilka miesięcy wcześniej wizytował Aleppo.

IMG_4081.jpegW marcu 2018 roku burmistrz Marek Długozima zorganizował spotkanie z autorami książki „Helena. Misja możliwa” Eweliną Gładysz i Przemysławem Radzyńskim. Gościem specjalnym była minister Beata Kempa. O Helenie opowiadali również: siostra zmarłej wolontariuszki Teresa Kmieć oraz ówczesny prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Piotr Filas SDS i ks. Mirosław Stanek dyrektor Wolontariatu Misyjnego Salvator.

0.jpegPani minister Beata Kempa z wielką uwagą i troską podchodzi do spraw związanych z Gminą Trzebnica. Na zaproszenie burmistrza uczestniczyła m.in. w uroczystym odsłonięciu pierwszego na Dolnym Śląsku pomnika generała Ryszarda Kuklińskiego, a także…

13.jpeg…wzięła udział w Trzebnickich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.