Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Kiermasz Świąteczny Warsztatów Terapii Zajęciowej

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy. Jak każdego roku, co stało się już tradycją, Warsztaty Terapii Zajęciowej organizują kiermasz świąteczny – pisze Adrian, lat 35, uczestnik warsztatów.

Prezentujemy artykuł napisany przez uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej:
 
Kiermasz ma miejsce nie tylko w siedzibie warsztatów przy ul. Stawowej 1, lecz także w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy. Odbywa się przy dużej pomocy Pana Burmistrza Marka Długozimy. To doskonała okazja do przybliżenia społeczeństwu jak piękna może być twórczość osób niepełnosprawnych. Drzemią w nich wielkie i niezgłębione podkłady energii, które wykorzystują w trakcie tworzenia swych prac. Dają z siebie wszystko, wkładają całe swoje serce.

Tegoroczny kiermasz to bogata oferta produktów, które powinny bardzo uatrakcyjnić te jakże piękne i bogate w polskiej tradycji święta. Mamy nadzieję, że nasze wyroby trafią w Państwa gusta i przy świątecznym stole będą sprawiały radość. Mogą także posłużyć jako znakomity prezent podarowany najbliższym. Dodam jeszcze, że jest to wynik naszej całorocznej wytężonej pracy.

Pokrótce przedstawię tylko, iż nasze pracownie przygotowały w tym roku na kiermasz m.in choinki, stroiki, kartki świąteczne, wyroby z gliny, z drewna, robótki szydełkowe. A teraz pragnę poinformować, co ciekawego nasze pracownie przygotowały.

Zacznijmy od pracowni rękodzieła artystycznego która wykonała na nasz kiermasz budki lęgowe i karmniki dla ptaków, choinki z wykałaczek, żłóbki bożonarodzeniowe, ikony prostokątne i okrągłe, jak również etykietki do kluczy i cieszące się bardzo dużą popularnością ozdobne deski do krojenia. Warto tu zaznaczyć, iż ikony powstały techniką "Decoupage" i lakierowania pędzlem - mówi Pan Jerzy Jeżewski, instruktor terapeuta prowadzący pracownię. Każdy wykonywał swą pracę na miarę swoich możliwości i z wielkim poświęceniem. Trzeba tu wyróżnić całą grupę albowiem wykonywała różnorodny zakres prac od przeżynania elementów za pomocą wyrzynarki, następnie szlifowanie papierem ściernym, aż po prace artystyczne związane z ozdobami.

Przejdźmy teraz do pracowni plastycznej, która wykonała: choinki z szyszek, żołędzi, kasztanów, orzechów i innych suszonych elementów. Ponadto powstały kule, wieńce oraz stroiki wykonane także z szyszek ozdobione koralikami, wstążkami, bombkami przy użyciu kleju na gorąco do styropianowych lub kartonowych stożków kul i obręczy - mówi opiekun grupy pani Małgorzata Kremza. Zostały wykonane także kartki świąteczne oraz sianka w papierowych osłonkach. Wszystko przy bardzo dużym udziale pracowni informatyczno-reedukacyjnej.

Swoją cegiełkę do kiermaszu dołożyła pracownia krawiecka, która wykonała szydełkowe pojemniczki (salaterki np. na ciasteczka lub dekoracje), choinki zrobione metodą sznurkową (ozdobione kokardkami, szyszkami, brokatem itp.), wazoniki Decoupage (dekoracje lub na kwiaty), Koszyczki szydełkowe - szkatułki na biżuterię, opaski na głowę i torebki wykonane techniką szydełkową i na drutach. Prace te wymagały skupienia, wyobraźni, zmysłu artystycznego i zwinnych rąk. Wszystko to mieniło się kolorami i świecidełkami, co sprawi, że dekoracje na stół świąteczny będą świeciły pełnym blaskiem - opowiada pani terapeutka Alina Bałaj. Na koniec zauważyć należy, iż nie byłoby tak wspaniałych wyrobów, gdyby nie doskonała współpraca terapeutów z uczestnikami warsztatów. Osoby niepełnosprawne pragną bowiem, by ich praca była zauważona i przynosiła radość innym, temu też ma służyć nasz kiermasz świąteczny.

Warsztaty Terapii Zajęciowej wystawiają swoje dzieła w Urzędzie Miejskim od 13 do 18 grudnia, a 16 grudnia na Trzebnickim Rynku podczas organizowanej tam Zabawy Mikołajkowej dla dzieci oraz wspólnej Wigilii Mieszkańców. Serdecznie zapraszamy!

 Galeria zdjęć:

_galeria_42_82_1_1_6_3_0_0_