#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Nasz trener – Władysław Zięba

W 1989 znajdujące się pod jego opieką siatkarki uzyskują historyczny awans do II ligi i przez kolejnych pięć sezonów do 1994 roku zajmują w niej czołowe miejsca. To tylko jeden z licznych sukcesów tego trenera. W środę 5 grudnia odebrał on specjalną Nagrodę Sportową Dolnego Śląska za całokształt pracy szkoleniowej w plebiscycie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima: „Honorowy Obywatel Trzebnicy - Władysław Zięba został nagrodzony na gali organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego za swój długoletni i ogromny dorobek sportowy. Cieszę się, że zgłoszona przeze mnie kandydatura pana Władysława - wybitnego trenera - została doceniona przez kapitułę konkursu. Jeszcze raz gratuluję!”

Nagrody wręczali: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń oraz Przewodniczący Komisji Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu Andrzej Jaroch.

W obecności zaproszonych gości uhonorowano 30 zawodników i zawodniczek reprezentujących Dolny Śląsk - m.in. uczestnicy Igrzysk Olimpijskich oraz Paraolimpijskich Londyn 2012 oraz medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Wraz z zawodnikami wyróżnionych zostało 16 trenerów, którzy są szkoleniowcami nagrodzonych zawodników oraz 10 trenerów wyróżnionych za całokształt pracy szkoleniowej. Wśród nich znalazł się trzebniczanin – Władysław Zięba, którego kandydaturę do konkursu zgłosił Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

Władysław Zięba stanowi historię Trzebnickiej siatkówki. Wpisany został w poczet Honorowych Obywateli Trzebnicy. Ponad 37 lat temu był założycielem żeńskiej siatkówki w naszym mieście. Od 1965 roku była to drużyna MLKS „Polonia” działająca w strukturach LZS, a od 1977 roku MKS „Gaudia”, działającą w oparciu o młodzież szkoły sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy.

Władysław Zięba był i jest symbolem dobrej pracy szkoleniowej z młodzieżą wywodzącą się z małego trzebnickiego środowiska. To była autentyczna radość, duma i satysfakcja młodzieży z uprawiania sportu. MKS „Gaudia” przez wszystkie lata miała bardzo skromne środki finansowe, a praca trenera Władysława Zięby była społeczna i właśnie za to najbardziej uwielbiają go kibice, dla których pozostanie ojcem trzebnickiej siatkówki.

Jako wyraz za ofiarną pracę nad rozwojem piłki siatkowej w Polsce otrzymał Złotą Honorową Odznakę PZPS, a także w 2008 roku – Medal Okolicznościowy 80-lecia PZPS.

IMG_3724.jpeg
Wręczenie nagrody pieniężnej dla Władysława Zięby za całokształt pracy szkoleniowej.

IMG_3746.jpeg
Nagrodzeni w tegorocznej gali Nagród Sportowych Dolnego Śląska.

IMG_3752.jpeg
Pamiątkowe zdjęcie - (od lewej) Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, Władysław Zięba oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń.

 

Największe sukcesy Władysława Zięby jako trenera, to m.in:
- 1988 – Wicemistrzostwo Polski o Puchar Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego.

-1989 – Juniorki młodsze „Gaudi” zdobywają I miejsce w Makroregionie (przed Gwardią Wrocław) i brały, (jedyny jak do tej pory raz) udział w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Kielcach – IX miejsce.

-1989 – Uzyskują historyczny awans do II ligii i zajmują w niej czołowe miejsca przez pięć sezonów (do 1994), wśród takich zespołów jak „Skra” W-wa, „Zelmer” Rzeszów, „Siarka” Tarnobrzeg, „AZS” Katowice, „Wanda” Kraków, „Gwardia” Wrocław itp.

-1995 – Był głównym organizatorem w Trzebnicy: I Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce siatkowej oraz Finału Centralnego o Puchar Polski Kobiet.

-2000 – Prowadzony od podstaw młody zespół „Gaudi” uzyskuje ponowny awans do II ligii centralnej.

-2001 – Udział juniorek starszych w finale centralnym o Mistrzostwo Polski – VI miejsce w Kaliszu.

-2002 – Finał centralny Mistrzostw Polski juniorek starszych w Mielcu – V miejsce.

Dużym osiągnięciem szkoleniowym Władysława Zięby był awans wychowanki Marty Natanek do I ligii „Stali Mielec” (obecna Ekstraklasa).