Szanowni Państwo, od 25 czerwca do 31 sierpnia 2019 Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

Winna Góra dla spacerowiczów

Kontynuowane są prace związane z pierwszym etapem rewitalizacji Winnej „Kociej” Góry, których celem jest utworzenie Trzebnickiego Parku Kulturowego. Koszt prac, które wykonuje firma „BRUKPOL” ze Strzelec Wielkich, to ponad 1 milion złotych. Od strony ul. Piwnicznej zamontowano metalowe schody, trwa także osadzanie małej architektury oraz utwardzanie ścieżek spacerowych.

Na ponad półkilometrowej ścieżce znajdą się tablice dydaktyczne, które pomogą przyswoić wiedzę o tym ważnym dla historii człowieka miejscu. Całość zostanie oświetlona, zamontowane będą także kamery monitoringu. Przypomnijmy, że prof. dr hab. Jan Burdukiewicz w latach 1988-1992, odkrył na Winnej Górze ślady bytowania Homo Erectusa sprzed 500 tys. lat, które okazały się najstarszym obozowiskiem w Polsce i jednym z najdalej wysuniętych na północ Europy.

Każdy, kto jest związany z Trzebnicą wie, jak ważnym punktem na jej mapie jest Winna „Kocia” Góra, która nie tylko wrysowała się w jej pejzaż, ale i historię. Odkrycie sprzed ponad ćwierć wieku, tylko potwierdza szczególny charakter tego miejsca, dlatego też i moje działania w sprawie rewitalizacji od samego początku były staranne i przemyślane. Tak by, nie utworzyć na jej terenie kolejnego parku rozrywki, lecz miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści z uwagą i w sposób ciekawy dowiedzą się o historii skrywanej przez lata w cieniu naszej góry. Stąd liczne konsultacje i porozumienie o współpracy podpisane z rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adamem Jezierskim oraz odkrywcą śladów Homo Erectusa prof. dr. hab. Janem Burdukiewiczem – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: – Kolejna obietnica złożona mieszkańcom staje się faktem. Zyskają oni znów miejsce do spacerów i relaksu, wzbogacone o bezcenną wiedzę podaną w przystępnej formie. Mam nadzieję, że obok zrewitalizowanego terenu trzebnickich stawów, Winna „Kocia” Góra stanie się drugim ulubionym spacerowym punktem trzebniczan. W kolejnych etapach planowane jest m.in. powstanie dużej ścieżki, z wieżą widokową i kawiarnią ulokowanymi na szczycie naszej góry – powiedział burmistrz.

Również mieszkańcy są ciekawi zmian, które stopniowo zachodzą na tym terenie: - Obserwuję przemianę tych terenów z uwagą, jeszcze niedawno stał tu stary gołębnik, a teraz mamy schody prowadzące na ścieżkę ku Winnej Górze. Wygląda to imponująco i przyznam szczerze, że po ukończeniu prac, z chęcią wybiorę się tam na spacer, bo wcześniej ten teren nie był pod tym kątem zbyt atrakcyjny - mówi jedna z mieszkanek ul. Piwnicznej.

 

 

 

 

Projekt pn. „ Zachowanie i udostępnianie Winnej Góry w Trzebnicy na cele turystyczne” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 -2020.
 

loga.png