#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Przystanek edukacyjny H – SZKIELET NOSOROŻCA (PL)

H-SZKIELET NOSOROŻCA.jpeg

 

W Trzebnicy została odkryta kość nosorożca z nacięciem. Nosorożec Stephanorhinus lub nosorożec Mercka żył w plestocenie w północnej Eurazji i nalezy do zwierząt wymarłych. Miał dwa rogi i był stosunkowo dużym nosorożcem, bowiem ważył ok. 3 ton i mierzył ok. 2 m wysokości oraz 4 m długości, zbliżony do obecnie żyjących nosorożców białych. S. kirchbergensis preferował siedliska leśne lub leśne, podczas gdy S. hemitoechus był prawdopodobnie przystosowany do bardziej otwartych siedlisk. S. kirchbergensis jest stosunkowo rzadkim znaleziskiem i znany jest z kilku europejskich stanowisk, głównie ze środkowego plejstocenu. W Azji jest znany z Syberii, Azji Środkowej, Chin i Korei.

W Polsce Stephanorhinus wystąpił jeszcze około 120 tys. lat temu i najbardziej kompletne znalezisko pochodzi z Gorzowa, gdzi odkryto niemal kompletny szkielet nosorożca. Do odkrycia doszło przypadkowo w 2016 r., podczas budowy drogi S3. Na znalezisko składa się ponad 100 kości nosorożca wraz z czaszką i 24 zębami. Szczątki zachowały się w osadach jeziornych pochodzących sprzed około 132115 tys. lat. Były to czasy, gdy klimat obecnych terenów Polski był cieplejszy niż dziś.

 

H – Szkielet nosorożca

 

Szkielet nosorożca .jpeg

Prawie kompletny szkielet nosorożca stepowego z Gorzowa Wlkp.

 

Szkielet białego nosorożca.jpeg

Szkielet współczesnego nosorożca białego

 

Nosorożec biały współczesny.jpeg

Biały nosorożec współczesny

 

loga.jpeg