Informujemy, że  w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Wydział Spraw Obywatelskich - Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w środy w godzinach od 14.15 do 15.15.

  • EN
  • DE
  • UA

Przystanek edukacyjny F – STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE Trzebnica 2 (PL)

F- STANWISKO ARCHEOLOGICZNE.jpeg

 

Badania stanowiska Trzebnica 2 na stoku Winnej Góry ujawniły nie­zwykle rzadkie ślady osadnictwa grupy wczesnych form ludzkich (Homo erectus), sięgające około 500 tys. lat temu. Znaleziska tego typu są pierwszymi w Polsce i bardzo rzadkie w Europie. Odkryto je w 1988 r. i były badane do 1994 r. przez międzynarodowy zespół specjalistów.

Zostały wykryte dwa poziomy osadnictwa. W dolnym poziomie sprzed 500 tys. lat wykryto blisko 1500 artefaktów kamiennych oraz szczątki fauny. Kości zwierząt zachowały się w niewielkich fragmentach, czasami ze śladami nacięć, co przemawia za wnioskiem, że są to pozostałości zwierzyny, na którą polowano i przywleczono do obozowiska. Wyróżniono następujące gatunki: bizon, łoś, jeleń, dzik, koń, nosorożec, które reprezentują faunę typu leśnego i stepowego. Ponadto znaleziono zęby kilku dużych szczupaków, a waga jednego z nich została oszacowana na ok. 15 kg. Poziom górny, zawierający ok. 210 artefaktów, położony około 1 m wyżej od dolnego, pochodzi sprzed 350 tys. lat. Oba poziomy należą tradycji mikrolitycznej w paleolicie dolnym Eurazji.

 

F – Stanowisko archeologiczne

 

Stanowisko Archeologiczne Trzebnica 2.jpeg

Zasięg stanowiska Trzebnica 2 w kopalni odkrywkowej na Winnej Górze.

 

Przekrój ściany południowej.jpeg

Przekrój ściany południowej w Trzebnicy: trzeciorzęd: miocen: 1 – iły poznańskie; interglacjał małopolski: 2 –piaski i żwiry z artefaktami kamiennymi (kropki) i szczątkami fauny – dolny poziom; zlodowacenie Sanu: 3 – residuum glin glacjalnych; interglacjał mazowiecki: 4 –piaski, 5 – piaski z artefaktami górnego poziomu (trójkąty); zlodowacenie Odry: 6 – piaski, mułki lokalnie laminowane, 7 –diamikton pylasty; interglacjał lubelski: 8 – gleba lessivé; zlodowacenie Warty: 9 – pseudomorfozy klinów mrozowych; interglacjał eemski: 10 – residuum poziomu glebowego It2, gleba lessivé; zlodowacenie Wisły: 11 – pył; holocen: 12 – gleba współczesna. A – dolny poziom artefaktów, B – górny poziom artefaktów.

 

Poziomy kulturowe z Trzebnicy.jpeg

Trzebnica, stan. 2. A – Zagęszczenie zabytków na metr kwadratowy w poziomie dolnym: 1 – krawędź odkrywki; B – Zagęszczenie zabytków na metr kwadratowy w poziomie górnym: 1 – krawędź odkrywki, 2 – kliny mrozowe.

 

loga.jpeg