• EN
  • DE
  • UA

Szkoła na miarę XXII wieku

„Czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością – tak wielką, że tegoroczne wakacje wydawały się długie” – powiedział podczas otwarcia współprowadzący uroczystość Tomasz Majewski, uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku. Piękne otwarcie pokazało, że było na co czekać! 5 września dzieci i cała społeczność Kuźniczyska otrzymały obiekt przewyższający marzenia i oczekiwania. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i była częścią gminnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Oficjalne otwarcie rozpoczął tradycyjny Polonez odtańczony przez uczniów. Następnie, przedstawiciele rady rodziców wprowadzili i przekazali na ręce uczniów nowy sztandar szkoły nawiązujący do patronki obiektu – św. Jadwigi Śląskiej. Symboliczne gwoździe do drzewca sztandaru przybili jego fundatorzy: burmistrz Marek Długozima, ksiądz proboszcz Jacek Tomaszewski, który również poświęcił nowy sztandar, przedstawicielka dyrektorów szkół i przedszkoli w Gminie Trzebnica Jadwiga Kalinowska, dyrektor szkoły w Kuźniczysku Elżbieta Taraszczuk-Gaweł oraz reprezentująca Radę Rodziców Ewelina Gryniuk.

– Uczniowie, oddaję w Wasze ręce ten sztandar jako symbol wartości, które razem z Waszymi rodzicami chcemy Wam przekazać: miłość do ojczyzny, szacunek dla każdego człowieka i honor mówiła dyrektor. Następnie odbyła się oficjalna prezentacja sztandaru oraz odśpiewano hymn szkoły.

Zachwyt uczestników wzbudzili również uczniowie przebrani za św. Jadwigę Śląską i jej męża Henryka Brodatego, którzy zasiedli na specjalnie przygotowanym tronie. W tym czasie odczytano krótki życiorys dotyczący patronki szkoły. Jedną z atrakcji otwarcia był występ dr Moniki Gruszczyńskiej, która i tym razem oczarowała publiczność typowo dziecięcym repertuarem. Zachwyt dzieci wywołała prezentacja ze zdjęć obrazująca postęp prac przy budowie obiektu oraz wirtualny spacer po nowej placówce nagrany w formie wideo. Z tłumu dało się usłyszeć – „To naprawdę nasza szkoła?”, „Wow, jak kolorowo!”, „Jakie ładne sale i ławki!”.

Jednym z najważniejszych punktów otwarcia było wspólne zamknięcie kapsuły czasu przez burmistrza Marka Długozimę, dyrektor Elżbietę Taraszczuk-Gaweł oraz Tomasza Majewskiego, który specjalnie na tę okoliczność napisał list do przyszłych pokoleń. Czytamy w nim: „Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że po wakacjach będziemy uczyć się w zupełnie nowej szkole. Dziś myślę, że nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, co oznacza słowo „remont” w przypadku tego budynku. Efekt przeszedł nasze najśmielsze wyobrażenia! Mamy piękną szkołę! Dużą! Jasną! Nie tylko wyremontowaną, ale nowy, dobudowany budynek jest właściwie większy niż ten, który był dotychczas. Mamy nowe ławki, krzesła, salę informatyczną, nowe komputery w bibliotece, nowe pomoce naukowe w salach do nauki biologii i geografii. Myślę, że tak, jak dla mnie, tak i dla moich kolegów i koleżanek, to wszystko znaczy bardzo wiele, a z pewnością dodaje nam skrzydeł i zachęca do nauki. Nie wspomnę już, jak cieszą się nasi rodzice, którzy wiadomo – zawsze martwią się o wszystko bardziej niż my. Drogi Kolego, a może Droga Koleżanko, która czytasz ten list 100 lat później, serdecznie Cię pozdrawiam i ogromnie się cieszę, że mogę się z Tobą podzielić tak dobrymi wiadomościami.” Oprócz listu w kapsule znalazł się pendrive ze zdjęciami prezentującymi postęp prac remontowych, informacje o gminie, lista uczniów szkoły oraz aktualny numer Panoramy Trzebnickiej. Sama kapsuła to rzeźba dębu, który jest symbolem sołectwa Kuźniczysko.

Momentem szczególnym podczas uroczystości było przecięcie wstęgi dokonane przez burmistrza Marka Długozimę, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku Elżbietę Taraszczuk-Gaweł, wykonawcę inwestycji Wojciecha Klisowskiego z trzebnickiej firmy KLIWO oraz przedstawiciela młodzieży – Tomasza Majewskiego. W niebo wystrzeliło kolorowe konfetti, a uczniowie nie mieli wątpliwości, że już od kolejnego dnia ich edukacyjna droga będzie równie barwna.

Tradycyjnie już z okazji otwarcia nowych inwestycji, trzebnickie artystki – poetka Danuta Kamińska oraz malarka Ewa Mroczek, przygotowały nowe dzieła, by podkreślić wyjątkowość przeżywanych chwil. Tym razem specjalny prezent dla szkoły przekazał również rzeźbiarz Lech Taraszczuk, który od dziecka związany jest z miejscowością i ze szkołą. – Przygotowałem specjalną płaskorzeźbę św. Jadwigi wyrytą w ramie starego okna szkoły. Dla mnie to wyjątkowy dzień. Panie burmistrzu, dziękuję, że zaprosił mnie Pan i zaproponował zrobienie pamiątki, która na zawsze pozostanie w tych murach. Jestem absolwentem tej szkoły, później przez 30 lat pracowałem w trzebnickiej oświacie, a to, co zastałem tu po remoncie przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Dziękuję w imieniu lokalnej społeczności za tak wspaniałą inwestycję mówił rzeźbiarz.

– Obrazy mówią same za siebie. Ta piękna szkoła będzie służyć kolejnym pokoleniom żyjącym w sołectwie Kuźniczysko, a ponad setka dzieci zyskała warunki, których nie powstydziłaby się żadna szkoła w Polsce. Jestem dumny, że na inwestycyjnej mapie Gminy Trzebnica powstało kolejne miejsce w myśl konsekwentnie realizowanego przeze mnie hasła: Inwestując w edukację, inwestujemy w przyszłość naszych dzieci. Szczególnym powodem do dumy jest fakt, że szkoła w Kuźniczysku jest spełnieniem ważnej obietnicy, którą dałem rodzicom i ich dzieciom. Wierzę, że nowoczesna przestrzeń w połączeniu z atmosferą i dobrym duchem szkoły, które od zawsze towarzyszyły temu miejscu, sprawią, że od nowego roku nauka będzie dla uczniów wielką i fascynującą przygodą, a dla całej kadry pedagogicznej inspiracją do dalszego rozwoju i źródłem satysfakcji z sukcesów swoich podopiecznychpowiedział burmistrz Marek Długozima, który odczytał również list od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, a następnie wręczył podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w powstanie obiektu. I tak słowa wdzięczności otrzymali: wykonawca Wojciech Klisowski, właściciel trzebnickiej firmy KLIWO; kierownik budowy Andrzej Faraniec; Piotr Kluczyk z firmy BRUKPOL; projektanci Jadwiga i Robert Szotowie; Katarzyna Wojciów z firmy Ekoflor; wykonawca rzeźby kapsuły czasu Grzegorz Łagowski oraz Danuta Stacherzak z firmy PHU Zieleń.

Specjalny list gratulacyjny oraz tytuł przyjaciela szkoły burmistrz wraz z dyrektor wręczyli Marianowi Podrygajło, byłemu wieloletniemu dyrektorowi szkoły.

Głos zabrał także wicekurator Janusz Wrzal: – Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co tu zobaczyłem. Warto inwestować w dzieci, bo to przyszłość naszego narodu. Warto inwestować w takie szkoły, bo to centra życia sołectw i mniejszych miejscowości. Gratuluję tej decyzji Panu burmistrzowi, a wszystkim uczniom życzę wielu wspaniałych chwil w jej murach.

Również starosta Powiatu Trzebnickiego Waldemar Wysocki pogratulował kolejnej otwartej na przestrzeni jednego tygodnia inwestycji. Kilka dni wcześniej, 30 sierpnia zostały otwarte w Trzebnicy nowo wybudowane przedszkole i żłobek. – To kolejny sukces burmistrza Marka Długozimy. Ta inwestycja to XXII wiek. Jestem przekonany, że zapewni wspaniały rozwój dzieci tak samo jak otwarty przed chwilą żłobek wraz z przedszkolem. Cieszę się, że możemy razem współpracować, by tworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich mieszkańców powiatu trzebnickiego. Zwracam się do kuratora, pana Janusza Wrzala, by wystąpił o przyznanie dla burmistrza orderu Krzyża Kawalerskiego Odrodzenia Polski, ponieważ burmistrz odradza tę małą ojczyznę – Gminę Trzebnica, odradza również Powiat Trzebnicki zakończył starosta i przekazał wspólnie z wicestarostą Jerzym Trelą specjalną tablicę w prezencie dla szkoły.

Dyrektor Elżbieta Taraszczuk-Gaweł przypomniała historię szkoły, opowiedziała o jej początkach oraz o tym, że przez przeszło pół wieku dzieci musiały uczyć się w dwóch oddzielnych budynkach. – Dopiero decyzja burmistrza Marka Długozimy zmieniła wszystko, dając nam nadzieję, że można stworzyć nowoczesny obiekt usytuowany tuż obok wcześniej wybudowanych – boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw. Nikt jednak się nie spodziewał, że powstanie aż tak piękna i nowoczesna szkoła. Panie burmistrzu to kolejne Pana dzieło zaplanowane i doglądane w każdym najmniejszym szczególe. Od projektu, po realizację i wyposażenie oraz dbałość o każdy szczegół wewnątrz budynku i wokół niego. Z całego serca pragnę podziękować za zrealizowanie obietnicy danej nam wszystkim. Jednocześnie pragnę Pana zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby nasza placówka była chlubą Gminy Trzebnica. Warto marzyć, bo w naszej gminie marzenia się spełniają – zakończyła wręczając podziękowanie na ręce burmistrza. Słowa wdzięczności wypowiedzieli również przedstawiciele Rady Rodziców.

Burmistrz wręczył pani dyrektor Akt Przekazania placówki, wyrażając nadzieję, że w nowej szkole wszyscy uczniowie rozwiną swoje edukacyjne skrzydła.

Pierwszą z niespodzianek przygotowanych specjalnie na ten wieczór było uwolnienie w niebo biało-czerwonych balonów nawiązujących do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które odbyło się przy muzycznej oprawie chóru ze Szkoły Podstawowej nr 2. Młodzi ludzie zaśpiewali patriotyczną pieśń „Kocham Cię Polsko”. Drugą z niespodzianek był koncert laureata programu „Mam Talent” Marcina Wyrostka, który swoją energią porwał do tańca wszystkich uczestników otwarcia. Na wielki finał wieczorne niebo nad Kuźniczyskiem ozdobiły fajerwerki. Warto pamiętać, że w sołectwie już niebawem otwarta zostanie także nowoczesna świetlica wiejska.

 

gratulacje Kuźniczysko.jpeg

 

dtrkuz-159.jpeg5 września rozpoczęła się nowa era w historii Kuźniczyska.

dtrkuz-132.jpegPodpisanie dokumentów do kapsuły czasu, w tym listu ucznia Tomasza Majewskiego do przyszłych pokoleń.

dtrkuz-144.jpegKapsułą czasu stała się rzeźba dębu, który jest nierozerwalnie związany z tradycją i historią Kuźniczyska.

dtrkuz-59.jpegUroczystość rozpoczęło odtańczenie tradycyjnego poloneza oraz…

dtrkuz-52.jpeg… wprowadzenie nowego sztandaru przez przedstawicieli Rady Rodziców.

dtrkuz-73.jpegFundatorzy sztandaru przybili symboliczne gwoździe do drzewca sztandaru.

dtrkuz-91.jpegPoświęcenia dokonał ks. proboszcz Jacek Tomaszewski.

dtrkuz-101.jpegOficjalna prezentacja sztandaru szkoły w Kuźniczysku, której patronką została św. Jadwiga Śląska.

dtrkuz-69.jpegChór szkolny.

dtrkuz-152.jpegPrzecięcia wstęgi dokonał burmistrz Marek Długozima w towarzystwie dyrektor Elżbiety Taraszczuk-Gaweł, wykonawcy Wojciecha Klisowskiego oraz przedstawiciela młodzieży Tomasza Majewskiego.

dtrkuz-178.jpegKu uciesze dzieci, w niebo wystrzeliło konfetti.

dtrkuz-124.jpegUroczystość uświetniła swoim występem dr Monika Gruszczyńska.

dtrkuz-107.jpegPrzedstawiona została historia życia św. Jadwigi, która została nową patronką szkoły.

dtrkuz-108.jpeg

dtrkuz-173.jpegKs. dziekan Jerzy Olszówka SDS poświęcił nową szkołę.

dtrkuz-109.jpeg

dtrkuz-193.jpegLech Taraszczuk przekazał na ręce burmistrza płaskorzeźbę św. Jadwigi wykonaną na zdemontowanej ramie okiennej ze starego budynku szkoły.

dtrkuz-198.jpegBurmistrz w swym przemówieniu podkreślił wagę inwestycji w sołectwa, przeczytał również list od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

dtrkuz-184.jpegTradycyjnie nowo otwartej inwestycji towarzyszy obraz autorstwa Ewy Mroczek i wiersz trzebnickiej poetki Danuty Kamińskiej.

dtrkuz-218.jpegSpecjalny list gratulacyjny oraz tytuł przyjaciela szkoły otrzymał wieloletni dyrektor placówki Marian Podrygajło.

dtrkuz-226.jpegSwój prezent przekazali starosta i wicestarosta Powiatu Trzebnickiego.

dtrkuz-220.jpegSwój podziw wyraził również wicekurator Janusz Wrzal, który wszystkim uczniom życzył takiej szkoły jak ta.

dtrkuz-203.jpegBurmistrz wręczył swoje podziękowania osobom szczególnie zaangażowanym w stworzenie szkoły. Odebrali je: Wojciech Klisowski z Trzebnickiej firmy KLIWO…

dtrkuz-204.jpeg…kierownik budowy Andrzej Faraniec…

dtrkuz-209.jpeg…projektanci Jadwiga i Robert Szotowie…

dtrkuz-212.jpeg…Katarzyna Wojciów z firmy Ekoflor…

dtrkuz-207.jpeg…Piotr Kluczyk z firmy BRUKPOL.

dtrkuz-247.jpegSpecjalną niespodzianką było wypuszczenie w niebo biało-czerwonych balonów.

dtrkuz-257.jpegChór z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 2.

dtrkuz-296.jpegOtwarcie uświetnił występ Marcina Wyrostka.

dtrkuz-281.jpegWraz zespołem zagrali wiele światowych przebojów….

dtrkuz-298.jpeg…czym oczarowali zebraną publiczność.

dtrkuz-315.jpegWielkim finałem otwarcia był pokaz fajerwerków.

 

413 kuźniczysko otwarcie szkoły na miarę xxii wieku.jpeg

 

 

stopka unijna przed 2018.jpeg