• EN
  • DE

Pierwszy dzwonek

Wrzesień to nie tylko zapowiedź złotej, polskiej jesieni, ale przede wszystkim powrót uczniów do szkoły po wakacyjnej przerwie. Również w tym roku starannie przygotowane apele zainaugurowały rok szkolny 2018/2019. Na uczniów po wakacjach czekały odremontowane wnętrza. W Gminie Trzebnica uczniowie - podobnie jak miliony innych dzieci i młodzieży w całym kraju, obchodzić będą tegoroczny rok szkolny pod hasłem „Niepodległa – stulecie odzyskania niepodległości”, w ramach okrągłego jubileuszu odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości. Dwa miesiące po pierwszym apelu szkolnym - dokładnie 11 listopada o godz. 11:11, w całej Polsce zabrzmi hymn państwowy śpiewany przez uczniów w każdej z blisko 24 tysięcy placówek oświatowych.

SP nr 2

Kwadrans po godzinie 9 przed murami Szkoły Podstawowej nr 2 uczniowie z towarzyszącymi im rodzicami oraz inni zaproszeni goście na czele z burmistrzem Gminy Trzebnica – Markiem Długozimą, powitani zostali przez dyrektor szkoły Grażynę Kantecką. Dyrektor w imieniu własnym oraz całej zgromadzonej kadry nauczycielskiej wyraziła radość ze szczęśliwego powrotu uczniów z wakacyjnej przerwy, następnie życzyła im wiele energii do nauki oraz samych sukcesów w nowym roku szkolnym. Dyrektor podkreśliła fakt wakacyjnego remontu, który pozwolił dobrze przygotować się do nadchodzących wyzwań. - Stojąc tu, na tym wielofunkcyjnym boisku oddanym zaledwie rok temu do użytku, na którym przez ostatni rok odegrano tyle meczów oraz przeprowadzono tyle lekcji w-f – jeszcze raz pragnę podziękować burmistrzowi Markowi Długozimie za nieocenione wsparcie i stworzenie warunków rozwoju na miarę XXI wieku, a już niebawem będziemy cieszyć się z nowej hali widowiskowo-sportowej. Trudno słowami wyrazić wdzięczność za otrzymywane wsparcie – mówiła Pani dyrektor. Apel uzupełniły – zgodnie z tradycją, występy uczniów i treści poświęcone II w. św., zakończone wręczeniem symbolicznej róży prezesowi lokalnego obwodu Światowego Związku Żołnierzy AK Adamowi Kempie. Głos zabrał także burmistrz Marek Długozima. - Dla mnie to wyjątkowa szkoła ze względu na fakt, że spełnia wszystkie pokładane w niej nadzieje – każda złotówka zainwestowana w jej mury zwraca się z nawiązką, poprzez kolejne roczniki świetnie wykształconych uczniów i ich sukcesy. Szkoła, która jak twierdzili sceptycy, jest niepotrzebna i za duża, dziś musi wręcz się poszerzać, by móc przyjąć wszystkich uczniów! Liczne nagrody, w tym nawet za oceanem w międzynarodowych zmaganiach tylko potwierdzają wysoki poziom placówki. To nasza wspólna praca - dzięki konsekwencji, wspólnemu wysiłkowi z Panią dyrektor na naszych oczach powstaje pomnik „trwalszy od spiżu” – już doskonała, a przecież wciąż rozwijająca się szkoła dla 747 uczniów, którzy kiedyś przejmą od nas pałeczkę i będą musieli mądrze gospodarować Gminą Trzebnica, by kontynuować nasze obecne osiągnięcia - podsumował inaugurację roku szkolnego burmistrz Marek Długozima.

 

 

SP nr 1

Dalszy ciąg gminnych uroczystości związanych z inauguracją roku szkolnego miał miejsce na nowoczesnym boisku wielofunkcyjnym Szkoły Podstawowej nr 1. Gmina Trzebnica wzorowo podołała wymogom dostosowania szkół do likwidującej gimnazja reformy edukacyjnej, a bieżący rok szkolny będzie realizowany już w pełni ukończonej i przystosowanej do potrzeb wszystkich uczniów szkole. Dyrektor szkoły Elżbieta Nowak powitała zebranych uczniów i gości, podkreślając radość, że wszyscy szczęśliwie spotykają się po udanych wakacjach, by podjąć wielomiesięczny trud nauki, który ułatwi i umili pobyt w pięknym budynku szkolnym.

- Pragnę wyrazić wdzięczność Panu burmistrzowi za wszystkie podejmowane na rzecz szkoły działania, za troskę i hojność, które wcale nie zakończyły się z dostosowaniem naszej szkoły do reformy likwidującej gimnazja. Przeciwnie - szkoła rośnie na naszych oczach i oprócz zeszłorocznego, wielomilionowego remontu obecnie uzyskaliśmy kolejne 2 sale dla najmłodszych, gdyż w roku szkolnym 2018/2019 rozpoczną naukę tutaj aż 4 klasy pierwsze. Do dyspozycji uczniów szkoły od września jest także wydajniejsza kuchnia, do której zakupiono nowe wyposażenie – podkreśliła Elżbieta Nowak dyrektor SP nr 1.

Burmistrz Marek Długozima, który również uczestniczył w rozpoczęciu roku szkolnego podkreślił, że w każdą inwestycję wkłada maksimum swojej energii i serca, dlatego jest bardzo zadowolony z sukcesu, jakim okazał się już zeszły rok po wyremontowaniu i dostosowaniu szkoły do nowych potrzeb programowych. - Szkoła wychowała wiele pokoleń trzebniczan, a teraz dołączyła do grona szkół podstawowych w naszym mieście, dzięki czemu będzie służyć jeszcze wielu pokoleniom mieszkańców. Placówka spełnia najwyższe standardy w zakresie termomodernizacji i potrzeb dzieci do nauczania początkowego oraz starszych roczników, dysponując placem zabaw i fantastycznym boiskiem, o jakim nasze pokolenia mogły tylko pomarzyć. Ale szkoła jest nowoczesna również pod innymi względami, gdyż wyposażono ją w odpowiedni sprzęt szkolny, pomoce dydaktyczne, audiowizualne i księgozbiór do biblioteki, co gwarantuje najwyższy poziom nauczania tych najmłodszych i tych u progu szkoły średniej. „Jedynka” jest idealnym miejscem do rozwoju naszych dzieci, a fakt, że przywrócono tu szkołę podstawową wniósł dużo energii w te mury - dodał burmistrz. Potwierdzeniem jego słów był efektowny występ młodszych klas - popis z piłkami przygotowany przez nauczycielkę wychowania fizycznego p. Lidię Rojewską. Oprócz niego wybrani uczniowie zaprezentowali krótki występ artystyczny uświetniający inaugurację roku szkolnego 2018/2019.

 

 

SP nr 3

W Szkole Podstawowej nr 3 przygotowany został jak co roku piękny apel inaugurujący nowy rok szkolny wraz z nieodłącznym akcentem artystycznym.  Dyrektor Jadwiga Kalinowska przywitała wszystkich rodziców i uczniów po wakacyjnej przerwie, witając szczególnie szeregi pierwszoklasistów, którym dodawała otuchy przed zmaganiami szkolnymi. Gorąco przywitała także kombatantów dziękując za dołączenie do tak ważnej dla szkoły uroczystości. Dyrektor złożyła również podziękowała burmistrzowi Markowi Długozimie za dokonanie remontu w trakcie wakacji, dzięki któremu uczniowie wracają do odświeżonych i doposażonych sal, zwłaszcza w kwestii sali informatycznej z tablicami interaktywnymi. Głos zabrała także goszcząca na uroczystości p. Krystyna Haładaj – Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, która życząc powodzenia uczniom w nowym roku szkolnym podkreśliła dumę, iż Gmina Trzebnica gwarantuje swoim dzieciom najwyższy poziom rozwoju i najlepsze warunki edukacji dzięki przemyślanym inwestycjom.

 

 

Szkoła Muzyczna

Słonecznym popołudniem o godz. 16 na placu przed Gminną Szkołą Muzyczną im. Edmunda Kajdasza odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Dyrektor placówki Teresa Łuc wraz kadrą nauczycielską powitała wszystkich zebranych rodziców i uczniów szkoły. Szczególnie ciepło przywitani zostali nowi adepci, po raz pierwszy przekraczający próg szkoły muzycznej. Dyrektor podkreśliła wyjątkowość tegorocznego roku szkolnego – ze względu na przypadający w październiku uroczysty jubileusz Gminnej Szkoły Muzycznej. Wszystkim uczniom życzono wytrwałości w nauce gry na instrumentach i coraz większych sukcesów artystycznych. Po apelu uczniowie z rodzicami udali się do wnętrza Szkoły Muzycznej, aby zapisać się na zajęcia u wybranych nauczycieli.

 

 

Ujeździec Wielki

Zgodnie z harmonogramem o godz. 9 sala sportowa w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim zapełniła się uczniami w galowych strojach ze wszystkich pobliskich miejscowości, by wziąć udział  w uroczystym apelu. Pozwolono jeszcze wybrzmieć ostatnim śmiechom wśród podekscytowanych spotkaniem uczniów, następnie kadra nauczycielska i uczniowie stanęli na baczność, by powitać poczet sztandarowy. Dyrektor szkoły Mariusz Szkaradziński życzył wszystkim uczniom jak największego zapału do nauki i świetnych osiągnięć w bieżącym roku szkolnym. Inaugurację urozmaiciły występy uczniów, przygotowane jeszcze w trakcie wakacji.