• EN
  • DE
  • UA

Spełnione marzenia dzieci

Przedszkole i żłobek to miejsca, gdzie spod troskliwych skrzydeł rodziców trafiają dzieci, by rozpocząć swoją wielką podróż w dorosły świat. 30 sierpnia oficjalnie otwarte zostały nowoczesne obiekty, do których uczęszcza blisko 300 dzieci.

Już podczas drzwi otwartych przedszkole wzbudziło podziw i zachwyt tak wśród dzieci, jak i wśród ich rodziców. Maluchy cieszyły się z widoku kolorowych i przestronnych sal pełnych zabawek, dorośli na myśl o ich bezpiecznej i komfortowej edukacji pod okiem wykwalifikowanego personelu. Burmistrz Marek Długozima spełnił obietnicę, a od przekazania obiektu dzieliło nas przecięcie symbolicznej wstęgi.

11.jpeg

Uroczystość rozpoczął hymn Trzebnicy, który towarzyszy wszystkim podniosłym chwilom w naszej małej ojczyźnie. Podziw wśród dzieci i licznie przybyłych gości wzbudził występ dr Moniki Gruszczyńskiej, która tym razem zachwyciła typowo dziecięcym repertuarem, a także występ Trzebnickich Mażoretek. Same przedszkolaki również zaprezentowały swój artystyczny program, w którym wyrażały radość z wyczekiwanej przeprowadzki.

Tradycyjnie już, każda z gminnych inwestycji opatrzona jest kapsułą czasu. W nowym żłobku i przedszkolu znalazła się ona w postumencie pod figurą patrona obiektu - krasnala Hałabały. Do kapsuły włożono: najnowszy numer Panoramy Trzebnickiej, pendrive ze zdjęciami dokumentującymi powstanie inwestycji oraz list do przyszłych pokoleń napisany przez uczennicę przedszkola Agnieszkę Kwasek. Oto jego fragment - „… Nie mogę się już doczekać pierwszego dnia! Wieczorem, gdy zasypiałam, myślałam o tym, która sala będzie należała do naszej grupy. Może ta, z drzewem na ścianie i z takim drewnianym domkiem w środku? Ale i tak wszystkie są piękne. Pozdrawiam Cię serdecznie dziewczynko lub chłopczyku w przyszłym pokoleniu.”  

Autorka listu kapsułę czasu zamknęła wspólnie z burmistrzem Markiem Długozimą, dyrektor przedszkola Beatą Szadkowską oraz dyrektor żłobka Moniką Falfurą.

Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali: burmistrz Marek Długozima, dyrektor Beata Szadkowska, dyrektor Monika Falfura, sekretarz Daniel Buczak, Agnieszka Kwasek oraz przedstawiciele dzieci. W niebo wystrzeliły konfetti, a najmłodsi mieszkańcy z uśmiechem patrzyli, jak burmistrz poprzez wręczenie Aktów Przekazania, oddaje obie placówki w ręce ich przedstawicieli – dyrektor przedszkola oraz dyrektor żłobka. Od tego momentu kolorowy świat w tym miejscu należy już do dzieci.

- Dzisiejszy dzień to finalizacja złożonej obietnicy. Dzieci zyskują obiekt na miarę rozwoju, który  od lat dokonuje się w Trzebnicy. To kolejna inwestycja w edukację, tak ważną dla przyszłości nie tylko naszej Gminy, ale i całego narodu. Cieszę się, że otwarcie zbiegło się w czasie z rokiem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ponieważ to w domu, a potem w przedszkolu i w szkole kształtujemy patriotyczne postawy. Do przedszkola i żłobka uczęszczać będzie ponad 300 maluchów i mam nadzieję, że czas spędzony tutaj będzie dla was prawdziwie bajkowy. Sam jestem absolwentem tego przedszkola, chodziły tu również moje dzieci. Dlatego tym większa jest moja radość, że dziś kolejne pokolenia zyskują tak wspaniały obiektpowiedział burmistrz, a w głośnikach zabrzmiała patriotyczna piosenka „Kocham Cię Polsko”, z nieba natomiast, ku uciesze dzieci, sfrunęły biało-czerwone balony.

Otwarcie uświetniła swoim wierszem trzebnicka poetka Danuta Kamińska, a Ewa Mroczek już tradycyjnie przygotowała obraz ilustrujący oddaną inwestycję. W programie znalazł się również czas na podziękowania, a te z rąk burmistrza odebrał m.in. prezes firmy Berger Bau Thomas Lorkowski - wykonawca inwestycji, trzebnicki przedsiębiorca Mirosław Gajda czy twórca rzeźby krasnala Hałabały Grzegorz Łagowski.  

Wdzięczność okazały również panie dyrektor nowej placówki, które na ręce burmistrza przekazały kwiaty oraz specjalną statuetkę.  – Historia zapisuje się codziennie. My ze swojej strony obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by te piękne mury wypełnić duchem tradycji i pozytywnymi emocjami. Dziękujemy za pamięć, dotrzymaną obietnicę oraz zrealizowaną inwestycję, a także wkład w budowanie dobrej przyszłości naszych najmłodszych mieszkańców – mówiła dyrektor Beata Szadkowska. Swoje podziękowania przekazały także przedstawicielki rady rodziców.

Również starosta Waldemar Wysocki wraz z wicestarostą Jerzym Trelą wyrazili uznanie dla przeprowadzonej inwestycji oraz przekazali wspólnie na ręce burmistrza obraz prezentujący stary budynek Przedszkola nr 1: - Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tu zobaczyliśmy. Choć to zaskakujące, bo przecież to nie pierwsze otwarcie, w jakim uczestniczę w Gminie Trzebnica, to wciąż potrafi mnie pan, Panie burmistrzu zaskoczyć. Gratuluję determinacji, dzięki której pięknieje nie tylko Gmina Trzebnica, ale i Powiat Trzebnicki. Razem prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju, na której zyskują wszyscy mieszkańcy powiatu – mówił starosta Waldemar Wysocki.

Warto pamiętać, że jeszcze w styczniu 2017 roku, w miejscu, gdzie obecnie stoi nowy budynek żłobka i przedszkola, znajdowała się niecka po starym kąpielisku. Kiedyś jedno z popularniejszych miejsc w Trzebnicy, na lata zapomniane, teraz odzyskało nowy blask. Nowe Przedszkole i Żłobek im. Krasnala Hałabały dołączają do kompleksu edukacyjnego zlokalizowanego w pobliżu Lasu Bukowego, w ramach którego powstała już Szkoła Podstawowa nr 2 i Gminna Szkoła Muzyczna, budowana jest również hala widowiskowo-sportowa.   – Cieszę się, że jest ktoś na tyle prawy i odważny, by po latach wcześniejszych zaniedbań doprowadzać stopniowo naszą gminę do pełnego blasku. Dzięki odwadze, decyzji i determinacji burmistrza Marka Długozimy, naprawiane są błędy poprzednich włodarzy i nawet teren tak zaniedbany jak okolice ul. 3. Maja, zmienia się nie do poznania, stając się wizytówką i chlubą naszego miasta. Dziękuję w imieniu mieszkańców – mówił trzebnicki przedsiębiorca Marek Dardas, który zabrał głos na zakończenie uroczystości. 

Na specjalne zaproszenie burmistrza Marka Długozimy dla dzieci i nie tylko zaśpiewała Majka Jeżowska. Finał jej występu nie oznaczał końca atrakcji, wtedy to bowiem w niebo wystrzeliły fajerwerki kolorowe jak nowe przedszkole, które przez lata będzie służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców Gminy Trzebnica.

 

 

 

stopka unijna przed 2018.jpeg

 

  • Drzwi otwarte w nowym Żłobku i Przedszkolu

    1.jpeg

    Drzwi otwarte w nowym Gminnym Żłobku i Przedszkolu poprzedziły wielkie otwarcie nowej placówki. Mieszkańcy licznie odpowiedzieli na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy. Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia.