• EN
  • DE
  • UA

Trzebnica w Chmurze – Microsoft i Acer wspierają rozwój nowoczesnej edukacji

8 czerwca w Centrum Kultury w Trzebnicy odbyła się konferencja „Gminna Szkoła w Chmurze Microsoft i Acer”. Spotkanie podsumowało projekt, który  trwał od lutego 2018 r. i miał na celu pokazanie możliwości rozwiązań Microsoft i Acer dedykowanych dla edukacji.

 

11.jpeg

Gospodarz konferencji burmistrz Marek Długozima przywitał gości: - Witam wszystkich zebranych, w tym przedstawicieli firm Acer i Microsoft oraz nauczycieli i uczniów szkół biorących udział w projekcie. Gmina Trzebnica jako pierwsza gmina w Polsce, obok miejscowości z Czech i Niemiec, dołączyła do prestiżowego programu pilotażowego. Jego priorytetem jest wspomaganie i rozwój procesu edukacji przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjnych. Projekt rozpoczął się w lutym 2018 roku. Dzisiejsza konferencja jest doskonałą okazją, by podsumować ogromny postęp w dziedzinie rozwoju nowoczesnej edukacji w szkołach. 30 komputerów dostarczyła firma Acer, kolejnych 10 zakupiliśmy z środków własnych – powiedział burmistrz i dodał: - Dodatkowo pozyskałem dofinansowanie na zakup tablic interaktywnych, projektorów i monitorów multimedialnych z Rządowego Programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych na lata 2017 – 2019 – „Aktywna Tablica”. Udział szkół Gminy Trzebnica w wymienionych projektach pozwolił na dokonanie w nich kompleksowych i innowacyjnych zmian w prowadzeniu zajęć lekcyjnych – zakończył burmistrz, który życzył owocnej dyskusji.

Następnie na scenie pojawiła się Katarzyna Węglińska  Enterprise Channel Manager z Sektora Edukacji Microsoft: - Dziękujemy, że dziś korzystając z gościnności gospodarza Gminy Trzebnica burmistrza Marka Długozimy, możemy znaleźć się w tym pięknym mieście, nowoczesnej sali kinowej i porozmawiać oraz zaprezentować równie nowoczesne rozwiązania edukacyjne dla szkół. To dzieci są przyszłością świata i to właśnie z myślą o ich rozwoju firma Microsoft przystosowuje swoje projekty do aktualnych potrzeb, sprawiając, że edukacja staje się ciekawsza.

 

12.jpeg

 

Szkoły, które wzięły udział w projekcie, miały za zadanie przygotować specjalne prezentacje oraz materiały przygotowane do publikacji na platformie Microsoft Educator Community – bezpłatnej platformie dla edukatorów z całego świata z kursami on-line, zasobami edukacyjnymi i propozycjami projektów dla szkół.

Oprócz laptopów Acer z systemem operacyjnym Windows 10 dla edukacji, szkoły otrzymały również program Office 365 oraz Minecraft: Education Edition – wersję specjalną popularnej gry Minecraft, dzięki której można uczyć umiejętności współpracy oraz rozwijać kreatywność uczniów, łącząc naukę z zabawą.

 

20.jpeg

 

Szkoły, które brały udział w projekcie to: Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzebnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy, Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy oraz Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim. Każda ze szkół wytypowała do projektu pięcioro nauczycieli, którzy wzięli udział w szkoleniach z wykorzystania rozwiązań Microsoft i Acer. Następnie przekazali zdobytą wiedzę innym nauczycielom w swoich szkołach.  

Celem projektu jest unowocześnienie edukacji poprzez wprowadzenie najnowszych rozwiązań Microsoft i Acer do codziennej edukacji dzieci i młodzieży. Wykorzystanie dedykowanego oprogramowania i wygodnych urządzeń w edukacji jest kluczowe dla rozwoju potencjału, jaki drzemie w tysiącach młodych ludzi. Dzięki zmianie zaplecza technicznego, uczniowie mają znacznie większe szanse na naukę w intersującej i odpowiadającej ich potrzebom formie. Natomiast nauczyciele otrzymują komplet narzędzi do prowadzenia angażujących zajęć, a także prowadzenia dokumentacji i współpracy z innymi w łatwiejszy sposób. Szkoły korzystające z nowoczesnych technologii to szkoły bardziej atrakcyjne dla uczniów oraz rodziców.

 

 

 

 

logo.png

 

Więcej o projekcie...

8 czerwca w Trzebnicy odbyła się konferencja „Gminna Szkoła w Chmurze Microsoft i Acer”, która była zwieńczeniem trwającego od lutego 2018 projektu, mającego pokazać możliwości oferowane przez rozwiązania Microsoft i Acer dla rynku edukacyjnego. W ramach tego projektu wybrane szkoły otrzymały laptopy, oprogramowanie i szkolenia dla kadry nauczycielskiej. Szkoły miały za zadanie przygotowanie materiałów, które będą zgodne z platformą Microsoft Educator Community.

W pierwszej fazie projektu uczestniczyły cztery szkoły, w których wykorzystano rozwiązania Microsoft i Acer dedykowane dla edukacji, jak urządzenia Acer pracujące na systemie Windows 10 dla edukacji, Intune dla edukacji, Office 365 oraz Minecraft: Edycja edukacyjna. Ostatnie z narzędzi doskonale symbolizuje nowoczesny stosunek firm do nauczania dzieci – poprzez wykorzystanie ogromnej popularności gry komputerowej Minecraft, młodzież może łatwiej i szybciej poszerzać wiedzę w wielu dziedzinach, łącząc naukę z rozrywką.

Szkoły, które wykorzystują obecnie potencjał programu to: Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzebnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy, Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy oraz Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim. Każda ze szkół wskazała pięcioro nauczycieli, którzy uczestniczyli w dedykowanych programach szkoleniowych, prezentujących kompletne rozwiązania od Microsoft i Acer, by móc przekazywać zdobyta wiedzę i umiejętności koleżankom i kolegom z pokojów nauczycielskich.

W tak innowacyjnych projektach, jak Szkoła w Chmurze Microsoft i Acer, niezbędne jest właściwe oprogramowanie, dzięki któremu urządzenia, technologie, programy edukacyjne i projektowe są ze sobą kompatybilne i wzajemnie się uzupełniają.

Intune dla edukacji to usługa chmurowa, która dostarcza pełną możliwość zarządzania mobilnego dla urządzeń. Rozwiązanie to udostępnia organizacjom zarządzać dostępami pracowników do danych, aplikacji i źródeł, by zwiększać bezpieczeństwo informacji na urządzeniach. Wszystkie szkoły uczestniczące w opisywanym programie na początek otrzymały darmowy pakiet Office 365 dla edukacji, wraz z 90-cio dniowym szkoleniem Intune dla edukacji oraz kolejnymi 90 dniami darmowej wersji tego oprogramowania. Dodatkowo, pracownik Microsoft Polska kontaktował się z każdym administartorem danych ze szkół, wprowadzając usługę i szkoląc ich ze pośrednictwem Skype.

Office 365 A1 to całkowicie darmowa wersja dobrze znanego oprogramowania, w wersji online. Dzięki wykorzystaniu tego oprogramowania szkoły uczestniczące w projekcie otrzymały dostępy do pełnego zaplecza jego programów i funkcji, z zabezpieczenim informacji. Nauczyciele biorący udział w projekcie zostali w pełni przeszkoleni przez dedykowanego pracownika Microsoft Polska, w kierunku znajomości zastosowanych narzędzi i aplikacji w warunkach szkolnych.

Microsoft: Edycja edukacyjna jest wersją dobrze znanego systemu operacyjnego, zaprojektowaną specjalnie na potrzeby szkół i zajęć lekcyjnych. Poprzez wprowadzenie dodatkowych funkcji w tym systemie, wszystkie wersje oprogramowania, wykorzystane w ramach projektu Szkoła w Chmurze Microsoft i Acer, są ze sobą spójne i kompatybilne.

Rozwój Szkoły w Chmurze w dużej mierze uzależniony jest od dostępności urządzeń, które spełniają wymogi programu. W tegorocznej edycji były to laptopy Acer TravelMate B118-RN, czyli lekkie i wydajne komputery przenośne, pracujące w oparciu o system operacyjny Windows 10 dla edukacji. Urządzenia te wyposażone są w dotykowe, matowe ekrany o przekątnej 11,6”, dzięki czemu są poręczne, lekkie i wygodne w użyciu – zarówno indywidualnie, jak i w czasie zajęć w grupach. Dodatkowo, każdy z modeli posiada intuicyjny rysik Active Stylus, dzięki czemu funkcjonalność dotykowego ekranu w TravelMate B118-RN jest w pełni wykorzystywana.

Cały projekt rozpoczął się w lutym 2018 roku, a konferencja z początku czerwca była doskonałą okazją do podsumowania ogromnego postępu w dziedzinie rozwoju nowoczesnej edukacji w szkołach, biorących udział w  projekcie.

Na przestrzeni niecałych pięciu miesięcy liderzy, czyli nauczyciele wskazani przez szkoły do projektu, wzięli udział w szkoleniach w zakresie m.in.: znajomości systemu Windows 10 dla edukacji, wdrożenia obsługi Office 365 A1 w środowisku szkolnym, Minecraft: edycja edukacyjna oraz szkolenia on-line z obsługi platformy MEC. W tym okresie stworzono wszystkie niezbędne do projektu konta, a dedykowani przedstawiciele Microsoft i Acer wspierali wiedzą i umiejętnościami nauczycieli i administratorów zaangażowanych w projekt.

Cały projekt ma na celu wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do codziennej edukacji dzieci i młodzieży, poprzez innowacyjne i angażujące zajęcia lekcyjne. Wykorzystanie nowych technologii, dedykowanego oprogramowania i wygodnych urządzeń w edukacji jest kluczowe dla rozwoju potencjału, jaki drzemie w tysiącach młodych ludzi. Poprzez zmiany zaplecza technicznego, uczniowie mają znacznie większe szanse na naukę w intersującej i odpowiadającej ich potrzebom formie, a nauczyciele otrzymują komplet narzędzi do prowadzenia angażujących zajęć i ułatwienia prowadzenia dokumentacji. Szkoły wprowadzające rozwiązania nowoczesnej edukacji mają znacznie większy potencjał na rozwój własnej oferty i przyciągnięcie uwagi rodziców, którym zależy na innowacyjności w edukacji ich dzieci. Zyskują także gminy, ponieważ dzięki edukacyjnemu i pilotażowemu charakterowi projektu, mogą liczyć na znaczne wsparcie w zamówieniach urządzeń i oprogramowania oraz na stałe wsparcie dedykowanych opiekunów po stronie Microsoft i Acer.