Wniosek o preferencyjny zakup węgla - dowiedz się więcej  |  Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON. WT. CZW.: 7:30-15:30  ŚR.: 7:30-16:00  PT.: 7:30-15:00   

  • EN
  • DE
  • UA

Śpiewające pożegnanie pierwszych absolwentów Gminnej Szkoły Muzycznej

W piątkowe popołudnie 22 czerwca w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu odbyło się uroczyste zakończenie roku Gminnej Szkoły Muzycznej. W tym roku miało ono szczególnie uroczysty charakter. W obecności kadry nauczycielskiej i wzruszonych rodziców, burmistrz Marek Długozima uroczyście pożegnał pierwszych absolwentów, życząc im samych sukcesów na dalszej ścieżce edukacyjnej.

Punktualnie o 17:00 wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły Teresa Łuc. Gratulując wszystkim uczniom całorocznego trudu, podkreśliła korzyści edukacji muzycznej, zaś tegorocznym absolwentom życzyła kontynuowania rozpoczętej przygody z muzyką. Właśnie absolwentów zaproszono w pierwszej kolejności na scenę, gdzie burmistrz Marek Długozima wręczył im świadectwa ukończenia szkoły.

11.jpeg

- Wasza obecność na tej scenie oraz wasze osiągnięcia muzyczne na konkursach to najlepsza miara sukcesu naszej szkoły. To potwierdzenie słuszności jej zbudowania, tego że jesteśmy centrum muzycznym całego powiatu, a nasi uczniowie ruszają w świat bogatsi w muzyczne umiejętności. Jeszcze nie tak dawno przekonywałem oponentów i walczyłem, żeby otworzyć szkołę muzyczną, a dziś żegnamy już pierwszych absolwentów. Perspektywa czasu, a przede wszystkim wy, zaangażowanie wasze i waszych rodziców, potwierdziły słuszność tej decyzji. Już w październiku obchodzić będziemy uroczysty Jubileusz pięciolecia istnienia szkoły, na który przygotowaliśmy prawdziwą niespodziankę. Jedyne czego nie udało się osiągnąć, to wizja stworzenia w gminie szkoły muzycznej II stopnia. Niestety ze względu na ograniczające nas przepisy i bliskość Wrocławia, decyzja ministerstwa była odmowna. Mam jednak nadzieję, że i te przeciwności uda się wkrótce pokonaćpowiedział burmistrz, który w dalszych słowach podkreślił jak bardzo szczęśliwy jest, że doczekano się pierwszych absolwentów, i że – choć to bardzo trudne do uzyskania, szkoła pomimo tak krótkiej działalności posiada już uznanie w kręgach edukacji artystycznej. Przypomniał zebranym o wkładzie m.in. dr Moniki Gruszczyńskiej, Karoliny Cel, Pawła Czochary, Mateusza Boducha, Jana Greli, Anny Szpil, Katarzyny Jabłońskiej, Tomasza Świńczyka oraz Krystyny Puchały-Kajdasz w budowanie podwalin profesjonalnej szkoły muzycznej oraz staraniach obecnej dyrektor Teresy Łuc na rzecz coraz szerszego rozwoju szkoły i udziału w różnorodnych konkursach i inicjatywach. Po nagrodzeniu absolwentów kontynuowano wręczanie świadectw i nagród uczniom młodszych klas  trybu czteroletniego i sześcioletniego. Zaś zgodnie z artystycznym przesłaniem szkoły po części formalnej zaplanowano część artystyczną, oddając we władanie scenę podopiecznym Beaty Krzenciessy – chórowi Gminnej Szkoły Muzycznej, szkolnemu zespołowi smyczkowemu oraz orkiestrze dętej, a także Trzebnickim Kajdaszkom prowadzonym przez dr Monikę Gruszczyńską, na końcu zaś kwintetowi saksofonowemu Matusza Boducha i indywidualnym występom tegorocznych absolwentów.

12.jpeg 13.jpeg 15.jpeg

Uroczyste zakończenie roku wywołało wielki aplauz i prawdziwe wzruszenie wszystkich zebranych na widowni, na zakończenie którego wśród podziękowań i uroczystego wręczania kwiatów głos oddano także samym absolwentom. Uczniowie podziękowali burmistrzowi Markowi Długozimie za stworzenie szansy na profesjonalną edukację muzyczną i wybudowanie szkoły, ale równie ciągłe, osobiste zaangażowanie w rozwój i wsparcie placówki, w tym tak ważną dla uczniów obecność burmistrza na wszystkich ważnych uroczystościach i koncertach szkolnych. Do swoich podziękowań dołączyli oryginalny prezent – oprawione w formę obrazu skrzypce, które wisząc na ścianie z pewnością nie pozwolą obdarowanemu zapomnieć o wyjątkowości Gminnej Szkoły Muzycznej im. E. Kajdasza oraz pierwszym roczniku opuszczających ją absolwentów.