• EN
  • DE

Viva harmonia

I Trzebnicki Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Harmonia Viva za nami. Gmina Trzebnica po raz kolejny pokazała swoją otwartość na muzykę, a samo wydarzenie było też doskonałą promocją osiągnięć artystycznych i pedagogicznych uczniów, ale i nauczycieli Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. E. Kajdasza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli burmistrz Marek Długozima oraz rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Grzegorz Kurzyński.

Do Trzebnicy zawitali muzycy z najdalszych zakątków Polski m.in. z Wielkopolski, Wieliczki, Wadowic, Wałbrzycha, a nawet dalekiej Ostrawy. Ideę przewodnią Konkursu stanowiło zorganizowanie niepowtarzalnej okazji do spotkania z artystami, którzy reprezentują nowatorskie podejście do akordeonu. Sam instrument przeżywa obecnie w Polsce prawdziwy renesans zainteresowania. Wzrost ten ma miejsce od momentu zwycięstwa drugiej polskiej edycji programu telewizyjnego "Mam Talent" przez Marcina Wyrostka, uznanego akordeonisty, aranżera i kompozytora, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury.

Prof. Joachim Pichura objął przewodnictwo kapituły konkursowej. W jury zasiadły ponadto takie autorytety, jak: prof. zw. dr hab. Bogdan Dowlasz z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, prof. zw. dr hab. Jerzy Mądrawski z Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Zbigniew Łuc z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz gościnnie spoza granic kraju - dr. Marcela Kysová-Halmová z Konserwatorium im. L. Janáčka w Ostrawie. Rolę sekretarza kapituły powierzono Pawłowi Czocharze, utalentowanemu akordeoniście, na co dzień nauczycielowi akordeonu w Gminnej Szkole Muzycznej I stopnia.

17 maja odbyły się przesłuchania, natomiast dzień później miejsce miała uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów konkursu, którzy z rąk Burmistrza Marka Długozimy i Dyrektor Gminnej Szkoły Muzycznej im. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy – Teresy Łuc, odebrali gratulacje, nagrody i okolicznościowe dyplomy. Drobne upominki zostały ufundowane przez sponsorów: sklep muzyczny Anderski, włoskiego producenta instrumentów Pigini, Bank Polski PKO, Piekarnię Jul-Ka, Sady Trzebnica Sp. Z o.o. oraz firmę Tarczyński. Nagrodę główną Grand Prix Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy w wysokości 1500 zł otrzymał Kacper Stalewski z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Burmistrz podziękował członkom Kapituły konkursowej za chęć uczestnictwa w powyższym wydarzeniu i ogólny wkład w rozwój muzyki. - To naprawdę osiągnięcie móc zebrać w jednym miejscu osoby o tak ugruntowanej pozycji muzycznej i dydaktycznej. Nie ukrywajmy, że to wybitne autorytety w zakresie edukacji muzycznej w krajowym środowisku muzycznym i jako takie starannie wybierają imprezy, w których biorą udział. Dlatego dziękuję wszystkim szanownym członkom jury, włącznie z przedstawicielką czeskiej szkoły muzycznej, za uświetnienie tego pierwszego, inauguracyjnego konkursu. Jestem mi niezmiernie miło, że stanowił on też świetną okazję, by zaprezentować osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne uczniów, ale i nauczycieli naszej Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. E. Kajdasza. Kiedy w 2014 roku powołałem do życia tę szkołę, wiedziałem, że dla wielu mieszkańców będzie ona spełnieniem marzeń. Kolejne lata i liczne sukcesy wychowanków szkoły potwierdzają słuszność tej decyzji. Wierzę, że spotykamy się nie po raz ostatni! - zakończył burmistrz.

Konkurs zakończono pokazem laureatów pierwszych miejsc, których występy widzowie nagrodzili hucznymi brawami.

IMG_2241.jpegNagrodę Grand Prix burmistrza Marka Długozimy, w wysokości 1500 zł, otrzymał Kacper Stalewski z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

IMG_2348.jpegI miejsce w kategorii III zajął – Kacper Kaczmarek z Zespołu Szkół Muzycznych im. K Komedy–Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

IMG_2355.jpegNagrodę Garnd Prix Burmistrza Marka Długozimy otrzymał Kacper Stalewski z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

IMG_2343.jpegI miejsce w kategorii I otrzymał – Mikołaj Michalczyk z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Aleksandra Talsmana w Kępnie.

IMG_2336.jpegI miejsce w kategorii II otrzymał Kacper Gańczarczyk – z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.

IMG_1850.jpegPubliczność nagrodziła finalistów gromkimi brawami.

IMG_2322 - Kopia.jpegProf. Joachim Pichura objął przewodnictwo kapituły konkursowej. W jury zasiadły ponadto takie autorytety, jak prof. zw. dr hab. Bogdan Dowlasz, prof. zw. dr hab. Jerzy Mądrawski, dr hab. Zbigniew Łuc oraz gościnnie spoza granic kraju - dr Marcela Kysová-Halmová. Burmistrz podziękował wszystkim za uświetnienie swoją obecnością konkursu.

IMG_2265.jpegProf. Joachim Pichura podziękował burmistrzowi za zorganizowanie konkursu.