Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Pielgrzymka trzebniczan do grobu św. Jadwigi Śląskiej

Od dwóch lat św. Jadwiga stała się oficjalnie Patronką Trzebnicy. Dlatego też dzień 16 października to nie tylko święto o charakterze religijnym, ale także święto mieszkańców miasta i gminy. Z tej okazji odbyła się Pielgrzymka trzebniczan do grobu św. Jadwigi i uroczysta Msza św. w Bazylice.

Uczestnicy Pielgrzymki zebrali się na trzebnickim Rynku, gdzie przywitani zostali przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę oraz J.E. Ks. Biskupa Andrzeja Siemieniewskiego. Obaj podziękowali za tak liczne przybycie mimo niesprzyjającej pogody. Przybyli przedstawiciele instytucji państwowych, prezesi spółek, dyrektorzy szkół wraz z uczniami, kombatanci i reprezentanci związków, stowarzyszeń i fundacji, sołtysi oraz mieszkańcy. Wszyscy otrzymali specjalnie na tę okazję przygotowaną chorągiewkę z wizerunkiem Patronki Trzebnicy.

Burmistrz Marek Długozima powiedział: „Grób św. Jadwigi w Trzebnicy jest celem pielgrzymów z Wrocławia, terenu całego kraju, a nawet świata. W tym czasie trzebniczanie przygotowują się na ich przybycie służąc schronieniem i posiłkiem. Dzięki zapoczątkowanej inicjatywie – Pielgrzymce mieszkańców do naszej Patronki – teraz i sami trzebniczanie mogą w symboliczny sposób nieść swoje intencje w zadumie, modlitwie i z pieśnią na ustach podążając wspólnie do św. Jadwigi.”

Pochód pielgrzymów prowadziła Trzebnicka Orkiestra Dęta, zaraz za nią podążali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy niosący okolicznościowy transparent oraz uczniowie przebrani za św. Jadwigę, Henryka Brodatego oraz Siostrę Gertrudę (córka świętej i księcia). Zaraz za nimi podążały poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy. Pielgrzymka udała się ulicą Daszyńskiego i ks. Dz. Bochenka do Bazyliki, gdzie wszystkich przywitał kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śl. - ks. proboszcz Jerzy Olszówka SDS.

Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Józefa Kupnego. Podczas W procesji z Darami, Sołtysi i mieszkańcy czterech sołectw Gminy Trzebnica – Szczytkowic, Księginic, Brochocina i Brzykowa - ofiarowali wieńce dożynkowe, zwycięskie i wyróżnione w konkursie podczas Dożynek Gminnych 2012. Ofiarowano również symboliczny kosz owoców z trzebnickich sadów. Zakończeniem obchodów było tradycyjne już odczytanie Aktu Zawierzenia Miasta Świętej Jadwidze przez reprezentację mieszkańców: Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę, Zastępcę Burmistrza Jadwigę Janiszewską, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Trzebnicy Mateusza Stanisza, sołtysa Brochocina Barbarę Świdzińską, Siostrę Klaret Król – Przełożoną Domu Zakonnego Boromeuszek, przedstawicielkę parafii pw. śś. Piotra i Pawła – Barbarę Łabandę, przedstawiciela parafii pw. św. Bartłomieja AP i św. Jadwigi – Grzegorza Króla, katechetkę Ewę Dudek oraz przedstawicielkę trzebnickiej młodzieży – Joannę Wojczuk - uczennicę Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy.

Pielgrzymka trzebniczan do grobu Św. Jadwigi była pierwszą tego typu wspólną inicjatywą gminy i parafii, a mieszkańcy - dzięki swej licznej obecności – pokazali, że święto naszej Patronki może być również prawdziwym świętem naszego miasta.

Galeria zdjęć:
_galeria_42_66_1_1_6_3_0_0_