Od 1 lipca do 2 września 2022 Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie: pon.-pt. 7:00-15:00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy w godz. 15:00-15:15 | Solidarni z Ukrainą - jak możemy pomóc?  |  #SzczepimySię  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE
  • UA

Sekcja E-Sportu

Ponad 80 młodych trzebniczan odpowiedziało na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy i pojawiło się na spotkaniu dotyczącym przyszłości esportu w Gminie Trzebnica, które odbyło się 6 kwietnia w sali Retro przy Gminnym Centrum Kultury. Na spotkaniu został poruszony też temat założenia pierwszej w Polsce, gminnej sekcji esportowej.

 

_DSC3492.jpeg ▶ Burmistrz Marek Długozima podziękował za liczny udział w spotkaniu. Na zdj. z prowadzącym spotkanie koordynatorem sekcji Beniaminem Zaworem, dyrektorem Gminnego Centrum Kultury Barbarą Smaś oraz naczelnikiem wydziału promocji Jakubem Szurkawskim.

 

Esport jako stosunkowo nowa dziedzina, odnotowuje globalnie, również i w naszym kraju, regularny i bardzo dynamiczny wzrost popularności. Jest obecnie najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią rozrywki, która nie tylko otwiera drzwi producentom sprzętu komputerowego, ale także tworzy nowe stanowiska pracy zarówno dla graczy jak i organizatorów. Tworzą się struktury ligowe, a krajowe czy międzynarodowe turnieje esportowe przyciągają zawodowych graczy oraz rzesze kibiców, którzy wspólnie na telebimach oglądają rywalizację swoich ulubionych drużyn przeżywając te same emocje, co fani sportów tradycyjnych.

Analiza przeprowadzonych wśród mieszkańców badań wykazała, że również wielu trzebniczan regularnie spotyka się ze sobą w wirtualnym świecie rywalizując ze sobą dla rozrywki. Przedstawiciele młodego pokolenia trzebniczan zainteresowani tematem, reprezentowani przez Beniamina Zawora i Janusza Kolińskiego, przyszli do burmistrza Marka Długozimy z prośbą o pomoc i wsparcie przy organizacji sekcji. – Po analizie przedstawionych mi wyników badań oraz po rozmowie z młodzieżą zainteresowaną tematyką esportu, postanowiłem, że utworzymy sekcję esportową, która działać będzie przy Gminnym Centrum Kultury. Podejmujemy wiele działań dla różnych grup wiekowych, by każdy mieszkaniecmłodszy czy starszy, mógł znaleźć tu coś dla siebie i mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Uważam pomysł za innowacyjny i przyszłościowy, dlatego z przyjemnością wesprę ten projekt. Warto dodać, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa w kraju, podjęta przez jednostkę samorządową.

Spotkanie rozpoczął naczelnik wydziału promocji Jakub Szurkawski, który w imieniu burmistrza przywitał licznie zebranych gości. Następnie o pomyśle na funkcjonowanie sekcji opowiedzieli koordynatorzy projektu – Beniamin Zawór i Janusz Koliński. Podczas spotkania odbyła się m.in. projekcja filmu, panel dyskusyjny i konkurs z nagrodami. Uczestnicy z zainteresowaniem obejrzeli projekcję filmu, wyprodukowanego przez polskiego youtubera Włodka Markowicza, pt. The Glory: Siła eSportu, w którym o esporcie mówią zarówno gwiazdy polskiej jak i zagranicznej sceny. - Film w znakomity i dojrzały sposób pokazuje czym jest esport. Chcemy budować zdrową społeczność graczy dlatego postanowiliśmy podzielić się nim z zebranymi - mówi jeden z koordynatorów projektu, Beniamin Zawór i dodaje:tematyka była także doskonałym gruntem dla prelekcji prowadzonej przez naszego gościa, Jakuba Palucha. - W czasie spotkania wszyscy zainteresowani mogli zapisać się do pierwszej listy gminnej sekcji esportowej. Jej członkowie poza pierwszeństwem udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez gminną sekcję DTR | Esport mogli skorzystać z 50% zniżki na zakup biletów na film pt. Player One, który jest grany w kinie Polonia 3D. Burmistrz Marek Długozima poinformował zebranych o tym, że rozwój mieszkańców Gminy Trzebnica jest dla niego najważniejszy i że dołoży wszelkich starań by sekcja prężnie działała przy gminie. W planach jest już pierwsze zamknięte LAN-party dla członków sekcji i duży turniej otwarty dla drużyn z całego kraju. Głównym celem jest założenie pierwszej w Polsce, gminnej drużyny esportowej. – Zawsze jestem otwarty na pomysły i inicjatywę mieszkańców, tym bardziej gdy z pomysłami przychodzą do mnie młodzi i pełni pasji ludzie. Wtedy wiem, że szansa na sukces takich projektów jest zdecydowanie większa. Tak powstał m.in. trzebnicki skatepark, Street Workout Park, a za chwilę ruszy budowa toru rowerowego pumptrack. Wierzę, że ta inicjatywa zmotywuje inne Gminy na terenie całego kraju, do podjęcia podobnej decyzji. Pozwoli nam to rozpocząć gminną ligę esportową, a rozgrywki prowadzone w jej ramach poważnie wpłyną na rozwój młodych mieszkańców. Jednocześnie chcę podkreślić, że zależy nam na tym, aby ci młodzi ludzie, którzy zaangażują się w rozwój sekcji esportowej, w ramach zajęć spotykali się ze sobą, rozmawiali, wymieniali doświadczeniami, a nie znali się tylko i wyłącznie ze świata wirtualnego. Powstająca sekcja będzie mocnym czynnikiem integrującym całe środowisko zainteresowane tą tematyką.

 

_DSC3526.jpeg▶ W czasie spotkania, wykład poprowadził Jakub Paluch, prezes zarządu ELIGA Sp. z o.o., który od wielu lat aktywnie rozwija esport w Polsce.

_DSC3501.jpeg▶ Pierwsze miejsce w przeprowadzonym konkursie zajął Damian Gierczak, który poprawnie odpowiedział na 11 pytań z dziedziny esportu. Nagrody, które ufundowane zostały przez markę Genesis i trzebnickiego blogera Janusza Kolińskiego, wręczył burmistrz Marek Długozima.

_DSC3529.jpeg▶ Koordynatorzy gminnej sekcji esportowej – trzebniczanie: Beniamin Zawór i Janusz Koliński wraz z burmistrzem i ponad 80 osobami zainteresowanymi tematyką utworzenia pierwszej w Polsce gminnej sekcj i esportu.

Po rozmowie z zebranymi burmistrz wręczył nagrody zwycięzcom konkursu, ufundowane przez markę Genesis i trzebnickiego bloggera sprzętowego Janusza „LordJahu” Kolińskiego. Konkurs polegał na poprawnym odpowiedzeniu na 11 pytań z dziedziny esportu i technologii. Pierwsze miejsce, z maksymalną ilością punktów, zajął Damian „Giera” Gierczak. – Jak tylko dowiedziałem się o tym, że w Trzebnicy organizowane jest spotkanie z burmistrzem ws. utworzenia sekcji esportowej, postanowiłem na nie przyjechać, mimo, że mieszkam w sąsiedniej gminie – mówi jeden z przyjezdnych na spotkanie uczestników i dodaje – mieliśmy z kolegami podobną inicjatywę, jednak nie otrzymaliśmy od naszej gminy żadneg wsparcia. Dlatego postanowiłem zaangażować się w utworzenie sekcji w Trzebnicy. Ostatnim elementem spotkania był panel dyskusyjny z zebranymi, który poprowadził Jakub Paluch, prezes zarządu ELIGA Sp. z o.o. – organizacji, której celem jest rozwój całego rynku gier komputerowych oraz stwarzanie finansowej niezależności dla drużyn esportowych. - Gratuluję Panu Burmistrzowi odwagi i otwartości na potrzeby młodego pokolenia. Jest to pierwsza tego typu znana mi inicjatywa, która zostanie wsparta przez jednostkę samorządową. Tym bardziej jest to dla mnie pozytywne, że tematyka esportu została dostrzeżona w stosunkowo niewielkiej gminie, a nie jak można by się teoretycznie spodziewać – w dużej metropolii. Uważam, że utworzenie sekcji i dążenie do utworzenia gminnej drużyny to znakomita forma integracji środowiska, szansa na poznanie się i nawiązanie relacji między graczami, a występy gminnej drużyny w turniejach to świetna i nowoczesna forma promocji gminy jako innowacyjnej i przyszłościowej, patrzącej na swój rozwój długofalowopowiedział Jakub Paluch.