#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnica gościła znamienitych gości z Europy

W dniu 20 września w Trzebnicy gościliśmy uczestników XV Wrocławskiego Sympozjum Badań Pisma - imprezy naukowej, która cyklicznie co 2 lata odbywa się we Wrocławiu. Na Uniwersytecie Wrocławskim w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii w dniach 19-21 września odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa, poświęcona szerokiej problematyce badań dokumentów. Jeden dzień poświęcono promocji naszego miasta.


W czwartek 90-osobowa grupa uczestników sympozjum wybrała się po wykładach na wycieczkę do Trzebnicy, aby w ramach zorganizowanego specjalnego spotkania zwiedzić nasze miasto i spędzić razem popołudnie.
Uczestnicy po przyjeździe zatrzymali się na placu przed Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śl. podziwiając najznamienitszy zabytek Trzebnicy, a następnie przeszli na dziedziniec, aby wykonać wspólne pamiątkowe zdjęcie. Już podczas przekroczenia murów klasztornych można było zobaczyć jak ogromne wrażenie wywarło wnętrze korytarzy klasztoru na gościach. Podczas oficjalnego obiadu burmistrz Marek Długozima powitał wszystkich gości z wielu krajowych ośrodków akademickich, ekspertów z tematyki badania pisma oraz znawców szeroko pojętej problematyki badań dokumentów z wielu krajów Europy, min. z Ukrainy, Izraela, Hiszpanii, Francji, Włoch czy odległej Brazylii. Jednocześnie słowa podziękowania skierował do towarzyszącego grupie prof. dr hab. Zdzisława Kegla oraz dr Rafała Cieśli z Instytutu Kryminalistyki, za złożoną propozycję współpracy i zorganizowania tego spotkania w naszym mieście, a tym samym szerokiej promocji Gminy Trzebnica. Burmistrz podkreślił, że Trzebnica to miasto z bogatą historią, przeplatającą się ze współczesnym, rekreacyjnym charakterem miasta, które coraz chętniej odwiedzają mieszkańcy całej Polski oraz zagraniczni goście. Podkreślił fakt, że kolejny raz właśnie u Sióstr Boromeuszek możemy gościć tak liczną grupę osób – uczestników wrocławskiego sympozjum. Podczas spotkania przedstawiono krótką historię klasztoru oraz działalności sióstr cysterek. Głos zabrał również Ksiądz Proboszcz Jerzy Olszówka, który serdecznie powitał w imieniu własnym oraz Salwatorianów wszystkich zebranych.

Po obiedzie zaproszono wszystkich do muzeum, po którym oprowadzała grupę Siostra Olimpia Konopka, odpowiadając na liczne i wnikliwe pytania ze strony gości oraz prezentując najnowsze eksponaty w salach muzealnych. Bazylikę św. Jadwigi Śl., działalność św. Jadwigi i historię sanktuarium zaprezentował Brat Marcin Wojtczak. Goście byli zachwyceni pięknem Klasztoru oraz Bazyliki. Na zakończenie spotkania po krótkim spacerze i odpoczynku na stawach trzebnickich goście bawili się wspólnie na wyspie przy muzyce Kapeli Ludowej „Marciny”.

Przy okazji spotkania i rozmów, udało się również przekazać relikwie św. Jadwigi z trzebnickiej bazyliki do Parafii pw. św. Jadwigi Śl. z Rio de Janerio w Brazylii. Parafia ta listownie oficjalnie zwróciła się do Ks. Proboszcza Jerzego Olszówki o przekazanie relikwii naszej patronki miasta. Jedna z uczestniczek spotkania, jednocześnie mieszkanka samego Rio de Janeiro, zobowiązała się osobiście do zabrania ich i przekazania we właściwe ręce w Parafii w mieście.

IMG_0630.jpeg IMG_0631.jpeg IMG_0632.jpeg

IMG_0636.jpeg IMG_0640.jpeg IMG_0655.jpeg

IMG_0657.jpeg IMG_0661.jpeg