• EN
  • DE
  • UA

Rotunda Pięciu Stołów

Rotunda Pięciu Stołów to zbudowany z cegieł i rudy darniowej obiekt w kształcie okręgu pochodzący z XIII wieku. Wzniesiono ją na obrzeżach miasta na fundamencie trzynastowiecznych brył granitowych. Bardzo prawdopodobne jest, iż było to miejsce charytatywnej działalności prowadzonej przez Jadwigę. Ta murowana budowla zapewniła odosobnienie chorych podczas epidemii w XVII wieku. W środku okręgu znajduje się krzyż, figura św. Jadwigi oraz kamień z napisem „Sprawiedliwość”. Rotunda znajduje się na trasie Dużej Ścieżki Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, na której ustawiono siedem kamieni medytacji przypominających cnoty św. Jadwigi. Dodatkowym faktem świadczącym o połączeniu rotundy z żoną Henryka I Brodatego są wykute w tynku wewnętrznej ściany obiektu sceny obrazujące życie świętej. Obecnie Rotunda Pięciu Stołów jest zamknięta dla turystów, jednak można ją oglądać z zewnątrz, a do środka pozwalają zaglądać kratowe drzwi.

 

 

  • Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

    P8121741.jpeg

    Święta Jadwiga i Henryk Brodaty zostawili na całym Dolnym Śląsku wiele śladów swojej działalności. Największym, służącym do dzisiejszego dnia jest Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy. Mocą dekretu Kongregacji do Spraw Duchowieństwa otrzymała w 2007 roku status Międzynarodowego Sanktuarium. Nic więc dziwnego, że stanowi najznamienitszą wizytówkę miasta i jest powodem dumy jego mieszkańców. Jej zwiedzanie z pewnością dostarczy wielu pozytywnych i niezapomnianych przeżyć.

  • Pocysterski Zespół Klasztorno - Kościelny w Trzebnicy

    3 Pocysterski Zespół Klasztorno-Kościelny w Trzebnicy.jpeg

    Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek należy do największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Wzniesiony został w latach: 1696–1726 na miejscu pierwotnego, znacznie mniejszego budynku (z początku XIII w.) Budynek jest dwupoziomowy z dwoma narożnymi pawilonami w ścianie frontowej. Wnętrze klasztoru zawiera kilka interesujących rzeźb i obrazów. Godne uwagi są również piękne refektarze. Od 1870 roku pracują tu siostry Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza. Dziś klasztor służy nadal pielgrzymom, udostępniając odkrycia archeologiczne z czasów św. Jadwigi.