Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Dożynki Gminne 2012 w Księginicach


W niedzielę, 2 września, na boisku w Księginicach odbyły się Dożynki Gminne. Tegoroczne Święto Plonów było szczególnie udane – niemal wszystkie sołectwa przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe, a prawie połowa niezwykle barwne kramiki, bogate w lokalne potrawy i rękodzieło. Imprezę uzupełniły występy zespołu Szymanowianie, kabaretu Jurki oraz gwiazdy wieczoru – zespołu Papa D.

Od samego rana reprezentanci sołectw przygotowali swoje stoiska, gdyż już od 10.00 Komisja Konkursowa przystąpiła do oceniania wieńców oraz kramików. Kryteria, jakie musiały być według regulaminu spełnione, były bardzo szczegółowe oraz wymagające. Mimo to zdecydowana większość wiosek nie miała z nimi problemu, a wynik ich prac był zdumiewający, co nie ułatwiło pracy Komisji.

Uroczysta Msza święta rozpoczęła się o godz. 13.00 i była koncelebrowana przez trzech księży: Bogdana Grabowskiego - Dziekana Parafii pw. śś. Piotra i Pawła w Trzebnicy, Jerzego Olszówkę SDS – Proboszcza Parafii pw. Św. Bartłomieja AP. i św. Jadwigi Śl. oraz Artura Kochmańskiego - Proboszcza Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Koczurkach. Podczas mszy nastąpiła bardzo uroczysta chwila, gdy przedstawiciele sołectw wnosili w ofierze pod ołtarz wieńce i chleby dożynkowe, będące symbolem ciężkiej, całorocznej pracy rolników, ogrodników i sadowników.

Po zakończeniu mszy nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek. O zabranie głosu poproszony został Gospodarz - Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. Po przywitaniu wszystkich zebranych gości, organizatorów, a w sposób szczególny rolników, powiedział: Dożynki to jedna z najpiękniejszych naszych narodowych tradycji, zapoczątkowana już w XVI wieku. W kolejnych okresach obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, ale tak jak dawniej, tak i dzisiaj są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolników, ogrodników i sadowników codziennie na naszych stołach jest polski chleb i mamy pod dostatkiem świeżych warzyw i owoców. Podziękujmy im w tej chwili poprzez wspólne odśpiewanie „Sto Lat!”.

Następnie burmistrz zaprosił do siebie dziesięciu rolników z Gminy Trzebnica, którzy na jego wniosek zostali w tym roku uhonorowani tytułem „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczni odznaczeni rolnicy dołączyli tym samym do zaszczytnego grona pozostałych 31 uhonorowanych tym tytułem w poprzednich latach.

Na zakończenie burmistrz dodał również: Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej uroczystości, jaką bez wątpienia są tegoroczne Dożynki Gminne w Księginicach. W sposób szczególny dziękuję sołtysom: Księginic – Wacławowi Białogłowskiemu, Kobylic – Tomaszowi Katurze i Jaszyc – Piotrowi Szczurkowi wraz z radami sołeckimi oraz mieszkańcami wspomnianych miejscowości. Wiem, że włożyliście Państwo wiele wysiłku i czasu w przygotowanie tych dożynek. Jestem zbudowany postawą mieszkańców gminnych miejscowości, którzy tak licznie przygotowali wieńce i pięknie przystrojone kramiki dożynkowe. Jestem również dumny ze wspólnej integracji i współpracy mieszkańców różnych trzebnickich sołectw, która z roku na rok coraz bardziej się zacieśnia. Mogę śmiało powiedzieć, że uczestniczymy w najładniejszych dożynkach w regionie, jeśli nie w kraju!

Następnie Starostowie Dożynek – Małgorzata Katura oraz Wacław Białogłowski przekazali na ręce Burmistrza Gminy Trzebnica chleb, który wspólnie podzielili i rozdali między uczestników Święta Plonów.
Na dożynkach w Księginicach wśród zaproszonych gości obecny był m.in. Poseł na Sejm RP – Marek Łapiński.

Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na zasłużoną zabawę. Na scenie pojawił się zespół Szymanowianie, który zabawiał uczestników piosenkami ludowymi. Był to także czas na podziwianie dzieł sztuki, jakimi bez wątpienia są wieńce dożynkowe, a także skorzystanie z dóbr i smakołyków przygotowanych w kramikach. Dodatkowo dzieci mogły bez ograniczeń bawić się na nowym placu zabaw w Księginicach lub skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka.

Tuż przed występem znanego kabaretu Jurki, wręczono nagrody w konkursie na wieniec i kramik dożynkowy. Komisja konkursowa miała tym razem wyjątkowo trudne zadanie, ale szczegółowo dobrane kryteria oceny pomogły wytypować zwycięzców oraz przyznać wyróżnienia. I tak:

W kategorii kramiki dożynkowe:

I miejsce - Brzyków

II miejsce - Księginice

III miejsce - Brochocin i Taczów Mały
 

Wyróżnienie:

Ligota, Jaźwiny, Kuźniczysko, Szczytkowice
 

Nagrody za udział:

Kobylice, Głuchów Górny, Świątniki, Masłów, Koniowo, Boleścin, Jaszyce,

Sulisławice, Komorówko, Nowy Dwór.


W kategorii wieńce dożynkowe:

I miejsce - Szczytkowice i Brochocin

II miejsce - Raszów

III miejsce - Brzyków
 

Wyróżnienia:

- Kuźniczysko

- Księginice

- Koczurki
 

Nagrody za udział: Malczów, Skoroszów, Głuchów Górny, Ligota, Brzezie, Świątniki, Masłów, Taczów Mały, Koniowo, Boleścin, Piersno, Ujeździec Mały, Jaszyce, Blizocin, Masłowiec, Jaźwiny, Sulisławice, Biedaszków Mały, Komorówko, Skarszyn, Biedaszków Wlk., Janiszów, Komorowo, Nowy Dwór, Ujeździec Wlk., Rzepotowice, Marcinowo, Domanowice, Cerekwica, Kobylice.

Gdy kabaret Jurki zakończył swój udany występ, który rozbawił widownię, wręczono nagrody w kolejnym konkursie. Tym razem był to konkurs na Sołtysa Roku, ogłoszony w poprzednim roku przez Burmistrza Gminy Trzebnica. Przedstawicielka komisji - Łucja Kołodziejczyk podkreśliła, jak skomplikowane i wymagające są zasady konkursu, które muszą spełniać sołtysi. Pochwaliła przy okazji wszystkich sołtysów za wytrwałą pracę oraz czas, jaki poświęcają na realizowanie zadań związanych z życiem sołectw. Mimo wszystko zwycięzca mógł być tylko jeden, a został nim sołtys Taczowa Małego - Małgorzata Kuczma. Wyróżnienia w konkursie otrzymała Marta Piasecka – sołtys Szczytkowic i Andrzej Koziara – sołtys Głuchowa Wielkiego. Burmistrz wręczył zwycięzcom symboliczne czeki: jeden o wartości 1000 zł - nagroda główna oraz dwa po 500 zł - wyróżnienia.

Dodatkową atrakcją wieczoru był pokaz balonów latających. Uczestnicy dożynek mieli możliwość obejrzenia całego procesu stawiania balonu – od rozłożenia aż po wylot, natomiast drugi z balonów został przytwierdzony do podłoża linami, wznosząc do góry 60 zwycięzców przygotowanej na tą okoliczność loterii.

Gwiazda wieczoru – zespół Papa D. - rozpoczęła swój występ po godz. 20.00, zabawiając uczestników dożynek przez ponad 1,5 godziny. Natomiast do 2.00 w nocy można było bawić się z zespołem Stringi Band.

Tegoroczne dożynki zorganizowane zostały przez Gminę Trzebnica, Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu oraz sołectwa: Księginice, Jaszyce i Kobylice. Niezwykle cieszy fakt, że niemal wszystkie sołectwa Gminy Trzebnica przygotowały imponujące wieńce dożynkowe, a blisko połowa z nich zaprezentowała swoje wyroby w niezwykle barwnych i pomysłowych ekspozycjach w kramikach. Dzięki temu Dożynki Gminy Trzebnica stają się jednymi z najpiękniejszych tego typu wydarzeń na Dolnym Śląsku oraz całej Polsce.

Galeria zdjęć:

_galeria_42_58_1_1_3_3_0_0_ 

Kramiki dożynkowe:

_galeria_42_57_1_1_3_3_0_0_

Wieńce dożynkowe:

_galeria_42_56_1_1_3_3_0_0_