Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Pierwszy w Gminie Trzebnica Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans

„Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans” to bardzo ważny element ogólnopolskiego projektu, skierowanego do osób powyżej 50 roku życia, chcących nauczyć sie poruszania w cyfrowej rzeczywistości lub podnieść swoje umiejętności. Pierwszym Latarnikiem Gminy Trzebnica został Pan Jan Byłów z Ujeźdźca Małego. W Gminie Trzebnica jeden „Latarinik Polski Cyfrowej Równcyh Szans” na pewno nie wystarczy. Jeśli nie żyjesz tylko dla siebie, jesteś zdolna/-y do bezinteresownej pomocy innym, nie jest Ci obojętne wspólne dobro – pomóż innym wejść w cyfrowy świat i wypełnij ankietę!

„Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans” to bardzo ważny element ogólnopolskiego projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans” (PCRS). Źródłem tej inicjatywy stały się wyniki badania „Polacy 50+ wobec Internetu”, które wykazały, że spośród 13. milionów Polaków po pięćdziesiątce 10 mln (78%) nie korzysta z Internetu, mimo że połowa z nich ma w domu taką możliwość. Ten fakt nie byłby aż tak społecznie ważną sprawą, gdyby nie to, że umiejętności internautów przekładają się na jakość życia i pracy, bo łatwiej dostają pracę, częściej podnoszą kwalifikacje i częściej awansują; z kolei, wyedukowane cyfrowo społeczeństwo oznacza miliardowe oszczędności dla budżetu, wynikające z racjonalnego administrowania, rozwoju e-handlu, e-usług oraz przedsiębiorczości; zaś brak umiejętności korzystania z nowych technologii oznacza marginalizację, prowadzącą do cyfrowego wykluczenia.

Wynika stąd potrzeba szeroko zakrojonej edukacji cyfrowej – w założeniach projektu – prowadzonej przez metaforycznie określonych „Latarników PCRS”, by każdy Polak mógł w pełni wykorzystywać możliwości, które zapewniają: Internet, sprzęt internetowy, telefony komórkowe oraz inne urządzenia teleinformatyczne.

Miło nam zakomunikować, że w naszej Gminie ten zaszczytny, ale równocześnie mocno zobowiązujący tytuł - z własnej inicjatywy - uzyskał pan Jan Byłów z Ujeźdźca Małego.

Każdy, kto bezpłatnie chciałby opanować umiejętność łatwej i taniej komunikacji cyfrowej, nauczyć się opłacać rachunki przez Internet, robić e-zakupy, korzystać z porównywarki cen, e-usług, wzorów pism urzędowych, poznać możliwości e-szkolenia, e-studiowania itp. – może liczyć na merytoryczną pomoc pierwszego gminnego „LatarnikaPCRS”, kontakt: tel. 515-433-632, e-mail - saper125@poczta.onet.pl.

Zostań Latarnikiem - wypełnij ankietę!

Więcej na stronie Polska Cyfrowa równych Szans.