• EN
  • DE

Program szczepień przeciwko wirusowi HPV

Gmina Trzebnica od lat aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową w Polsce. Decyzją burmistrza Marka Długozimy, od 2013 roku gmina prowadzi program szczepień profilaktycznych dziewczynek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Każdorazowa akcja szczepień poprzedzona zostaje działaniami edukacyjnymi i informującymi o profilaktyce i szczepieniach ochronnych.

W piątek 24 listopada o godzinie 17:30 odbyło się w Urzędzie Miejskim spotkanie z doktorem nauk medycznych Michałem Maciejewskim z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, w którym udział wzięli zaproszeni rodzice.

IMG_9810.jpeg

IMG_9812.jpeg

Wszystkich przybyłych na prelekcję przywitał burmistrz Marek Długozima: – Biorąc pod uwagę rekomendacje zarówno polskich, jak i światowych towarzystw medycznych oraz kierując się troska o dobro i zdrowie przyszłych pokoleń trzebniczan, podjąłem decyzję o przystąpieniu gminy do programu szczepień przeciwko HPV. Do tej pory z programu skorzystało ponad 400 dziewczynek, a w tym roku może przystąpić ponad 260 kolejnych, urodzonych w 2004 i 2005 roku – poinformował burmistrz i dodał: - Trzeba pamiętać o tym, że wokół szczepień ochronnych narosło już wiele mitów. Nie wolno się bać zadawania pytań, ale też należy uodpornić się na niesprawdzone informacje, sprawdzać źródła, a przy jakichkolwiek wątpliwościach warto zasięgać opinii lekarza. Stąd to dzisiejsze spotkanie informacyjno-edukacyjne zorganizowane tutaj dla Was drodzy rodzice.

Prelekcję poprowadził ginekolog i onkolog dr n. med. Michał Maciejewski. W swoim wykładzie szeroko opowiedział i przedstawił dane statystyczne dotyczące problematyki szczepień ochronnych i zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce i na świecie. Doktor zwrócił szczególną uwagę na liczne metody profilaktyki w walce z rakiem szyjki macicy, wśród których szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV wciąż pozostaje najskuteczniejszą. Zapobiega ona zmianom nowotworowym u ok. 90 % osób poddanych szczepieniu. Także częstość występowania stanów przed nowotworowych u kobiet szczepionych jest znacząco niższa. Przedstawiając dane medyczne doktor wyjaśnił, że największa skuteczność szczepionki zauważalna jest u 12 – 13 letnich dziewczynek. Jest to najlepszy czas na rozpoczęcie prewencji. Trzeba pamiętać, że badania cytologiczne są skuteczną metodą wykrywania stanów przednowotworowych szyjki macicy, ale nie zapobiegają ich powstaniu.

Na zakończenie spotkania prezes Gminnego Centrum Medycznego TRZEBNICA-ZDRÓJ Elżbieta Rezler poinformowała licznie zgormadzonych rodziców o procedurach związanych ze szczepieniem przeciwko wirusowi HPV: – Szczepienia są bezpłatne, dobrowolne i skierowane do dziewcząt urodzonych w 2004 i 2005 roku. Na podstawie otrzymanych zgód rejestrujemy dziewczynki na pierwsze szczepienie, o terminie którego będziemy powiadamiać telefonicznie. Pełen cykl szczepień obejmuje podanie 3 dawek szczepionki w czasie 6 miesięcy. Dziecku powinien towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny. Osoby niezadeklarowane w naszej przychodni zobowiązane są do dostarczenia w dniu szczepienia karty szczepień dziecka.

Wszelkich szczegółowych informacji można uzyskać oraz złożyć formularz zgody w Punkcie Szczepień w Poradni dla Dzieci w Gminnym Centrum Medycznym TRZEBNICA-ZDRÓJ, które mieści się przy ulicy Kościuszki 10.