• EN
  • DE

Księżniczka Czardasza w Trzebnicy

Są takie spektakle, o których nie można zapomnieć, takie do których ciągle chce się wracać i z chęcią oglądać. Na zaproszenie burmistrza Maraka Długozimy 18 października w Gminnym Centrum Kultury wystawiono najlepszą i najpopularniejszą operetkę Emmericha Kalmana i jedną z najczęściej wystawianych na światowych scenach muzycznych - "Księżniczka Czardasza".

Tradycją już jest, że Dzień Edukacji Narodowej w Trzebnicy obchodzony jest bardzo uroczyście. Nie tylko uczniowie doceniają w tym dniu pracę swoich wychowawców i pedagogów. Nauczyciele i pracownicy oświaty są tego dnia także nagradzani przez burmistrza Marka Długozimę. Z okazji tego święta, przypadającego 14 października, po raz kolejny burmistrz doceniając Ich niełatwą pracę zorganizował niezwykłe widowisko, na które zaproszeni zostali także seniorzy z terenu Gminy Trzebnica, którzy swoje święto obchodzili 20 października.

Zainteresowanie przepięknym widowiskiem muzycznym opartym na wątkach operetki "Księżniczka Czardasza", która przepełniona jest największymi hitami łączącymi czar wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki wspaniałej grze najlepszych solistów opery, operetki i baletu, w tym solistki Operetki Wrocławskiej i jednocześnie nauczycielki klasy śpiewu w Gminnej Szkole Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy, Moniki Gruszczyńskiej, widzowie zostali na blisko dwie godziny przeniesieni w niezwykły świat romansu charyzmatycznej kabaretowej szansonistki i pochodzącego z bogatej rodziny przystojnego arystokraty.

Dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji, swoista zabawa ciałem i muzyka, która dopełniała całości, sprawiły, że nikt nie mógł pozostać obojętny na niezwykły świat Czardasza, zwłaszcza gdy w finale zabrzmiało wspólne ”Kochaj mnie!”. Artystom podczas spektaklu towarzyszyli soliści baletu przygotowani przez Panią Annę Staszewską, a także Wrocławska Orkiestra Kameralna, która zagrała pod kierownictwem Pani Beaty Wołczyk.

Wśród zgromadzonej w sali widowiskowo-kinowej publiczności obecne było liczne grono fanów ze Skoczowa, zaprzyjaźnione z Moniką Gruszczyńską, grającą główną rolę gwiazdy variétés „Orpheum” Sylwę. Warto podkreślić, że jeszcze przed występem goście, na zaproszenie burmistrza, mieli okazję zwiedzić Trzebnicę.

- To piękne widowisko dedykuję zarówno gronu pedagogicznemu jaki i seniorom- powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał - Dziękuję Państwu za profesjonalizm i misję jaką wkładacie w wychowanie młodego pokolenia. Nie zapominajmy również o naszych zacnych seniorach, od których powinniśmy się uczyć i czerpać z ich doświadczenia. To Oni wielokrotnie w życiu byli dla nas przewodnikami, służyli nam pomocą, wsparciem i wskazywali nam drogę, która powinniśmy podążać. Jeszce raz dziękuję za tak liczny udział w tym niezwykłym spektaklu. Wierzę, że niezwykły świat Czardasza na długo pozostanie w Państwa pamięci i znajdzie specjalne miejsce w Państwa sercach- zakończył gospodarz uroczystości.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że po raz kolejny mogłam występować w Trzebnicy- powiedziała wzruszona Monika Gruszczyńska - W imieniu wszystkich występujących dziś artystów chciałabym bardzo serdecznie podziękować panu burmistrzowi za zaproszenie nas. To piękny gest z Pana strony skierowany do nauczycieli i seniorów. Panie burmistrzu jest Pan wspaniałym mecenasem kultury. Dziękuję za to że jest pan życzliwy i serdeczny dla artystów.

 

Obsada:

Sylwa Varescu, księżniczka czardasza: Monika Gruszczyńska
Edwin, ich syn: Łukasz Wroński
hrabianka Stasi, kuzynka Edwina: Anna Osior
Boni Kancsianu, hrabia: Rafał Wróblewski
Feri von Kerekes, hrabia: Leopold Stawarz