• EN
  • DE

Wyjątkowe wyróżnienie

Medale św. Jadwigi ustanowione w Roku Jadwiżański nawiązującym do 750. rocznicy kanonizacji  św. Jadwigi Śląskiej to najwyższe odznaczenie w archidiecezji wrocławskiej. Po raz pierwszy został wręczony 14 października br. roku na zakończenie Mszy św. dla ok. 12 tys. uczestników wrocławskiej pielgrzymki.  Wśród uhonorowanych znalazł się burmistrz Marek Długozima.

Medal św. Jadwigi to odznaczenie nadawane za aktywny udział w życiu religijnym, duszpasterskim, katechetycznym i kulturalnym ze szczególnym uwzględnieniem działalności charytatywnej. Można go otrzymać tylko raz, za całokształt dorobku.

- To dla mnie ogromny zaszczyt i duże wyróżnienie, że znalazłem się wśród osób, które po raz pierwszy zostały uhonorowane. Św. Jadwiga Śląska jest obecna w moim życiu od zawsze. Tu, w Bazylice św. Jadwigi zostałem ochrzczony i przyjąłem pozostałe sakramenty święte: Komunię św., Bierzmowanie.  W młodości, jako ministrant w każdy wtorek służyłem przy grobie św. Jadwigi. Ona kształtowała moją duchowość, a bazylika była dla mnie, jak dla wielu trzebniczan, drugim domem. Również potem w przyszłości myśląc o rozwoju miasta, zawsze podejmowałem decyzje w trosce o dziedzictwo, które pozostawiła po sobie Księżna. Najlepszym tego dowodem jest staranie, które podjąłem w 2009 roku, by uczynić ją oficjalną Patronką Miasta Trzebnica. Wszystko, co robimy, co dzieje się w naszym mieście zawierzamy św. Jadwidze. To nie są dwie różne rzeczywistości: miasto i św. Jadwiga. To jedna całość. Trzebnica zawsze będzie należała do św. Jadwigi i św. Jadwiga do Trzebnicy mówi burmistrz Marek Długozima.

Podkreślając rangę wyróżnienia burmistrz dodał: - Jest mi niezmiernie miło, że wśród trzebniczan są również pani Ewa Dudek, prezes Parafialnego Zespołu Caritas w Trzebnicy oraz s. Macieja Miozga prowadząca świetlicę środowiskową Maciejki. Za medal - w imieniu swoim, ale myślę, że i mieszkańców, którym swoją pracą służę na co dzień - jeszcze raz ogromnie dziękuję.

11.jpeg

Wśród uhonorowanych tym najwyższym odznaczeniem diecezjalnym są następujące instytucje: Stowarzyszenie św. Celestyna w Mikoszowie, Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundację im św. Jadwigi, Fundacja Evangelium Vitae, Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Medal otrzymały także osoby indywidualne: Józef Bogdaszewski, Marek Długozima, Ewa Dudek, Bogusław Fiedor, Henryk Koch, Stanisław Leszczyński, Henryk Macała, Henryk Mączyński, Jarosław Mikołajczak, s. Macieja Miozga, s. Teresa Romotowska, Bożena Sobota, Wiesław Wowk oraz Karol Żyromski.

13.jpeg