• EN
  • DE

Złota Perła z Oxfordu

W ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Trzebnica burmistrz Marek Długozima przyznał pierwsze stypendium naukowe „Złota Perła Trzebnicy”. Beneficjentem została trzebniczanka, studentka Uniwersytetu Oksfordzkiego – Dominika Tylcz.

Stypendium „Złota Perła Trzebnicy” dla uzdolnionych młodych mieszkańców gminy jest wyróżnieniem indywidualnym dla uczniów i studentów, których zdolności i zainteresowania wykraczają poza program szkolny i którzy mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami i uzdolnieniami.

IMG_2613.jpeg
Pierwsze stypendium „Złota Perła Trzebnicy” z rąk burmistrza Marka Długozimy odebrała studentka Dominika Tycz. W spotkaniu uczestniczył także naczelnik wydziału promocji Jakub Szurkawski.

Osiągnięcia ludzi zdolnych są motorem rozwoju w każdej dziedzinie życia. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić utalentowanym dzieciom i młodzieży odpowiednie warunki rozwijania się, odnoszenia sukcesów oraz kształtowania własnych aspiracji. Dzięki Lokalnemu Programowi Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Trzebnica możemy wspierać wybitnie uzdolnionych młodych mieszkańców gminy, motywując ich do dalszego działania – powiedział burmistrz Marek Długozima. – Po rozpatrzeniu wszystkich wniosków, pierwsze stypendium naukowe „Złota Perła Trzebnicy” postanowiłem przyznać trzebniczance Dominice Tylcz, która w ubiegłym roku rozpoczęła naukę na najsłynniejszej uczelni świata – Oxfordzie. Jestem dumny, że Dominika jako mieszkanka Gminy Trzebnica stała się naszym ambasadorem na szczeblu międzynarodowym. Jestem pod wrażeniem jej osiągnięć. Wysokie oceny świadczą nie tylko o ciężkiej i wytrwałej pracy, ale również o dużej dojrzałości i odpowiedzialności. To wspaniała, pełna pasji dziewczyna, która konsekwentnie dąży do celu. Jeszcze raz gratuluję Dominice sukcesu, jakim są studia na tak elitarnym uniwersytecie. Życzę jej wytrwałości, satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć, doskonałych wyników w nauce i realizacji zamierzonych celów. Niech przykład Dominiki stanie się  motywacją dla innych i wskazówką, że dzięki ciężkiej pracy marzenia się spełniają dodał.

Jak podkreśla Dominika Tylcz, nauka na Uniwersytecie Oksfordzkim wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym. – Koszty czesnego i zakwaterowania znacznie przekraczają moje możliwości zarobkowe uzyskane w okresie wakacyjnym. Jestem ogromnie wdzięczna panu burmistrzowi Markowi Długozimie za wsparcie, jakiego mi udzielił. Cieszę się, że zauważył i docenił mój wysiłek i ciężką pracę. Dla mnie to bardzo duża pomoc. Dzięki niej mogę spełniać swoje marzenia o zostaniu Kuratorem Sztuki Współczesnej – mówi studentka.

Dominika Tylcz jest mieszkanką Trzebnicy. Tu uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. W zeszłym roku zdała maturę, uzyskując 100% w części pisemnej egzaminu na poziomie podstawowym z polskiego, matematyki i języka angielskiego. Również z przedmiotów dodatkowych (j. angielskiego, j. polskiego, j. hiszpańskiego i historii sztuki) w części pisemnej egzaminu na poziomie rozszerzonym zdobyła po 100%, i tym samym dołączyła do grona 25 najlepszych maturzystów w Polsce. Warto dodać, że Dominika jest laureatką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, finalistką Olimpiady Artystycznej z historii sztuki, zajęła także pierwsze miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego. W ubiegłym roku rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii na kierunku Historia Sztuki. – Podoba mi się równowaga pomiędzy ilością nauki a liczbą zajęć pozauczelnianych. Tym, co mnie zaskoczyło, to sposób nauczania. Już przed rozpoczęciem studiów miałam pewien obraz tego, jak wygląda studiowanie na Oxfordzie, ponieważ uczestniczyłam w dniach otwartych. Myślałam jednak, że nauczyciele będą więcej pomagać, ale jak się okazało jest to przede wszystkim praca samodzielna mówi Dominika Tycz i dodaje:Bywa, że jest naprawdę ciężko, zwłaszcza przed zaliczeniami. Zdarzało się, że spędzałam całe dnie w bibliotece, z krótkimi przerwami. Jednak to mnie nie zniechęca. Tym bardziej, że na uczelni panuje wręcz doskonała atmosfera, mamy także wspaniałą kulturę studencką.