• EN
  • DE

Trzebnica wzorem dla innych – jako jedyne miasto z Dolnego Śląska

W dniach od 3 do 4 października we Wrocławiu odbywała się ogólnopolska konferencja DiverCITY3 – Festiwal Miast. Była to trzecia edycja wydarzenia realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju, Miasto Wrocław oraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych. Konferencja, w której brało udział ponad 200 uczestników, jest platformą wymiany doświadczeń, dyskusji i pozyskiwania wiedzy o mieście dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Poruszane są także kwestie związane z najnowszymi trendami dotyczącymi urbanistyki. Trzebnica była jedynym miastem z Dolnego Śląska, które mogło zaprezentować przykładowe niewielkie miasto z pomysłem na siebie. Na zaproszenie organizatorów, wystąpienie pt. „Pomysł na Trzebnicę” przedstawił Burmistrz Gminy Trzebnica – Marek Długozima. W drugim dniu konferencji uczestnicy wyruszyli na wycieczki tematyczne, a jedną z nich była wizyta i zwiedzanie Trzebnicy.

Całość konferencji, która odbyła się we Wrocławskim Centrum Kongresowym podzielono na cztery równoległe panele tematyczne: - miasto mieszkańców, przyjazna przestrzeń, ruch w mieście oraz zielone miasto. Burmistrz przedstawił nasze miasto w panelu „Przyjazna Przestrzeń”, a tematyka wystąpienia poparta prezentacją multimedialną oraz spotem promocyjnym została osadzona w ramach realizowanej konsekwentnie od 2007 roku kampanii promocyjnej gminy – „Trzebnica - bogactwo historii, potencjał przyszłości”. Goście wśród których nie brakowało prezydentów, burmistrzów i wójtów polskich miast, mogli przemieszczać się swobodnie pomiędzy poszczególnymi salami, wybierając interesujące ich zagadnienia.

- Dziękuję za wielkie wyróżnienie ze strony organizatorów, którzy dostrzegli dynamiczny rozwój naszej gminy i poprosili mnie o wygłoszenie krótkiego referatu nt. Trzebnicy i jej rozwoju. W Trzebnicy w ostatniej dekadzie zaszło tak wiele zmian, że mogę je Państwu tylko krótko naświetlić, ale nie jestem w stanie o nich wszystkich tu dzisiaj Państwu opowiedzieć, dlatego już dziś serdecznie zapraszam na jutrzejszą wycieczkę studyjną, będącą częścią tegorocznej edycji konferencji Divercity - powiedział burmistrz na początku swojego wystąpienia.

Słuchacze dowiedzieli się m.in. o najważniejszych inwestycjach ostatnich dziesięciu lat mających bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, wsparciu rodzin, seniorów, infrastrukturze sportowo-rekreacyjnej, strategicznym położeniu miasta w kontekście powstającej w bezpośrednim sąsiedztwie drogi ekspresowej S-5 Wrocław-Poznań z węzłem „Trzebnica”, najbliższych planach inwestycyjnych – hali sportowo-widowiskowej, rondach usprawniających ruch czy o parku kulturowym „Homo-Erectus” na Kociej Górze. Nie zabrakło również informacji nt. starań miasta o przywrócenie statusu uzdrowiska czy o bogatej historii Trzebnicy opartej na życiu i działalności św. Jadwigi Śl. i księcia Henryka Brodatego oraz o przygotowaniach gminy do tegorocznych obchodów 750-lecia kanonizacji trzebnickiej Świętej.

Drugiego dnia konferencji odbyły się wycieczki studyjne. Spośród kilku zaplanowanych wycieczek, jedyną wychodzącą poza granice Wrocławia była właśnie wycieczka do Trzebnicy. Goście rozpoczęli zwiedzanie miasta od bazyliki, przed którą przywitał ich gospodarz gminy – burmistrz Marek Długozima. Następnie zwiedzający na własne oczy mogli przekonać się, jak dobry pomysł na małe miasto może pchnąć je w kierunku rozwoju i sprawić, by było jednym z najprężniej rozwijających się miast w kraju. – Jestem pod wrażeniem tego co zobaczyliśmy w Trzebnicy. Inwestycje, których nie powstydziłoby się żadne większe miasto, zadbane tereny rekreacyjne, niepowtarzalny urok, uśmiechnięci mieszkańcy i wielkie plany na przyszłość. Wycieczka zakończyła się ciepłym poczęstunkiem na trzebnickiej wyspie.

- Gratuluję panu burmistrzowi tak sprawnego zarządzania i dobrze wykonanej pracy. Trzebnica jest wzorem do naśladowania dla innych miast mówił burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając.