• EN
  • DE

Narodowe Czytanie

Po raz kolejny Gmina Trzebnica włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest propagowanie znajomości lektur oraz uwrażliwienie na piękno języka literackiego. W sobotę 2 września w sali spotkań trzebnickiego Ratusza odczytano fragmenty „Wesela”, słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Na początek kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy Izabela Jaworowska odczytała napisany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę list, w którym pisze: „Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej”. 

Czytanie utworu w Trzebnicy rozpoczął burmistrz Marek Długozima. Następnie kolejne sceny dramatu przeczytali m.in. przedstawiciele samorządu, oświaty, pracownicy i czytelnicy Biblioteki Miejskiej, uczniowie i mieszkańcy. Słowo wstępne, czyli „Plotkę o „Weselu” przedstawiła uczestnikom doktor literaturoznawstwa  Dorota Kuśmirek-Wrzos.

Zadbano także o odpowiednią scenerię, elementy dekoracyjne i kostiumy. Natomiast weselny nastrój wprowadziły pieśni ludowe.

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. W tym roku odbyła się jej 6. edycja. W lutym Para Prezydencka ogłosiła zwycięzcę internetowego głosowania, którym zostało właśnie dzieło Wyspiańskiego. Do wyboru były takie utwory jak: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowski” Juliusza Słowackiego.

Organizatorem Narodowego Czytania była Gmina Trzebnica.

IMG_7909.jpegNarodowe Czytanie „Wesela” w Trzebnicy rozpoczął burmistrz Marek Długozima.

IMG_7885.jpegNa zdjęciu kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy Izabela Jaworowska.

IMG_7913.jpegFragmenty utworu Wyspiańskiego przeczytali także zaproszeni goście.

IMG_7938.jpeg