Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnicki Park Kulturowy Winna Góra

Rozpoczął się kolejny etap realizacji Trzebnickiego Parku Kulturowego „Winna Góra”. Po zawarciu porozumienia o współpracy podpisanego przez burmistrza Marka Długozimę z rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adamem Jezierskim, przyszedł czas na podpisanie umowy związanej z projektem, którego wykonawcą została firma Bartosza Żmudy CREOPROJECT.

Marcowe porozumienie o współpracy znacząco podniosło prestiż tej inwestycji, co przełożyło się na zainteresowanie świata nauki oraz niezbędne konsultacje i wsparcie merytoryczne. 

- Podpisana przeze mnie umowa na powstanie projektu, to kolejny krok w stronę realizacji tej ważnej z historycznego punktu widzenia inwestycji. Do Trzebnickiego Parku Kulturowego „Winna Góra” musimy podchodzić spokojnie i z szacunkiem dla tego co się tam znajduje. Ważne było dla mnie, by mieć odpowiednie wsparcie merytoryczne, po to, by wszystko należycie zabezpieczyć i wyeksponować. Zrobić to z rozwagą, która pozwoli nadać temu miejscu odpowiednią rangę, a mieszkańcom i turystom przyniesie wiedzę o miejscu tak ważnym dla historii człowiekamówi burmistrz Marek Długozima i dodaje: - Porozumienie z Uniwersytetem Wrocławskim dało nam odpowiednią podstawę, na której możemy zbudować ten park. Nie bez znaczenia jest również osobiste zaangażowanie pana prof. dr. Prof. Burdukiewicza, który w 1987 roku odkrył pozostałości obozowiska  Homo Erectusa. Dziękuję także rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adamowi Jezierskiemu, który zainteresował się tą wielką tajemnicą ukrytą tak długo na Winnej Górze.

Cieszę się, że Gmina Trzebnica na czele z panem burmistrzem Markiem Długozimą w tak ambitny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu powstania parku kulturowego, traktując z należytym szacunkiem miejsce, tak ważne dla historii człowieka. Wierzę, że dzięki temu to nie będzie kolejny "dinopark", których w kraju powstaje coraz więcej, a wszyscy, którzy odwiedzą to miejsce, wyjadą stąd bogatsi o przydatną wiedzę podaną w przystępnej i nowoczesnej formiemówił prof. dr hab. Burdukiewicz.

Według wstępnych projektów na terenie parku znajdzie się m.in. ścieżka dydaktyczna Homo Erectusa, stanowisko edukacyjne oraz tematyczny plac zabaw. Wśród licznych pomysłów najciekawszymi wydają się być również: możliwość powstania ścianki wspinaczkowej, tyrolka czy zjeżdżalnia grawitacyjna. Równie atrakcyjna jest propozycja wybudowania wieży widokowej, restauracji z rozległą panoramą na Trzebnicę, czy obserwatorium astronomicznego połączonego z przestrzenią wystawową.

IMG_0153.jpegBurmistrz Marek Długozima podpisał umowę na wykonanie projektu Trzebnickiego Parku Kulturowego „Winna Góra”. Wykonawcą został Bartosz Żmuda z firmy CREOPROJECT. Na zdj. z pracownikami Urzędu Miejskiego.

WIZ-SCIEZKA EDUKACYJNA.jpegTrzebnicki Park Kulturowy „Winna Góra” ma być miejscem dla rodzin, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Od wiedzy o historii po sport i rozrywkę.

3.jpeg24 marca 2017 roku był również ważną datą dla mającego powstać parku. Tego bowiem dnia burmistrz podpisał  porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Na zdj. z rektorem prof. dr hab. Adamem Jezierskim oraz odkrywcą śladów Homo Erectusa prof. dr hab. Janem Burdukiewiczem.