• EN
  • DE

Goście z Winnik

W dniach od 5 do 8 września gościła w Trzebnicy delegacja z miasta partnerskiego - Winniki, spod Lwowa. W skład delegacji wchodzili: nowy mer Winnik Volodymyr Kvurt oraz jego dwóch współpracowników Marjana Krychkovska- kierownik działu prawnego i Valeriy Pidpalyuk - specjalista ds. promocji. W tym samym czasie na dwutygodniowym obozie w naszym mieście przebywały dzieci z miejscowości Berezdivtsi. 

Pierwsze kontakty pomiędzy Winnikami a Trzebnicą zostały nawiązane w 2007 roku. Od tego czasu do Trzebnicy wielokrotnie przyjeżdżała młodzież i dzieci z Winnik. W 2011 roku została podpisana również oficjalna umowa o współpracy partnerskiej.

- To ważne, by nawiązywać współpracę z miastami w różnych krajach. Przynosi ona wymierne efekty wymiany dóbr kulturowych, doświadczenia, tworzenia wspólnych projektów czy edukacji młodzieży poprzez organizowanie wymian międzyszkolnych mówi burmistrz Marek Długozima i dodaje: – Nasze dwa miasta partnerskie są nam szczególnie bliskie. Kitzingen z racji naszej patronki św. Jadwigi i jej historii oraz Winniki koło Lwowa, którego korzenie są nierozerwalnie związane z Polską i z którego pochodzi wiele naszych rodzin.

Goście z Winnik byli zachwyceni Trzebnicą, zwiedzili największe atrakcje turystyczne miasta oraz zapoznali się z najważniejszymi inwestycjami wykonanymi w ostatnich latach. Zgodnie podkreślali, że Trzebnica wygląda jak jedno z zadbanych zachodnioeuropejskich miast. – Jesteśmy tutaj, żeby zacieśniać więzi naszego partnerstwa, ale także by uczyć się od was tego co już wypracowaliście. Patrząc na rozwój jaki się u was dokonał mogę jednoznacznie powiedzieć, że Trzebnica jest wzorem dobrego zarządzania, do którego sam chce dążyć. Macie piękne i zadbane miasto, o które dba sprawny gospodarz w osobie burmistrzapowiedział mer Winnik Volodymyr Kvurt i dodał: – Kino, przychodnia zdrowia, szkoły, strefa aktywności, a w końcu aquapark, który planujemy budować również u nas, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Cenne rady burmistrza zapewne pomogą nam w fazie jego projektowania.

Podczas wspólnego spotkania delegaci zadawali bardzo dużo konkretnych i szczegółowych pytań do burmistrza, jak są zorganizowane poszczególne obszary zadań gminy.

Jednym z punktów delegacji z Winnik, było spotkanie z dziećmi z miejscowości Berezdivtsi, których przyjazd do Trzebnicy współorganizowali salwatorianie. Miało ono miejsce w artKawiarni przy Gminnym Centrum Kultury. By umilić czas spędzony w Trzebnicy, burmistrz postanowił podarować dzieciom darmowe wejściówki do Kina Polonia 3D, na basen oraz na kręgle w nowej Gminnej Strefie Aktywności. Radość dzieci z możliwości korzystania z wymienionych atrakcji była nie do opisania. Dzieci przez dwa tygodnie gościły w Domu Wypoczynkowym ZDRÓJ w Trzebnicy. 

 

01.jpegBurmistrz Marek Długozima pokazuje porozumienie o współpracy partnerskiej podpisane w 2011 roku z ówczesnymi władzami Winnik.

 

02.jpegOd lewej: naczelnik wydziału promocji Jakub Szurkawski, Marjana Krychkovska, burmistrz Marek Długozima, mer Winnik Kvurt Volodymyr, Pidpalyuk Valeriy oraz sekretarz Daniel Buczak.

 

03.jpegNa obóz do Trzebnicy przyjechały także dzieci z miejscowości Berezdivtsi na Ukrainie.

 

04.jpegPodczas spotkania w trzebnickiej artKawiarni burmistrz wręczył dzieciom wejściówki do kina i na kręgielnię.