• EN
  • DE

Podziękowania za wsparcie

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima otrzymał od prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” Tadeusza Samborskiego dyplom uznania za wsparcie XX edycji akcji letniej o nazwie „Dzieci z Kresów Gośćmi Piastowskiej Ziemi Dolnośląskiej”.

Grupa dzieci mająca polskie korzenie, na co dzień mieszkająca na Ukrainie, wraz z opiekunami przyjechała do Trzebnicy 7 lipca. Na miejscu nasi mali rodacy zwiedzili bazylikę św. Jadwigi, a następnie na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy, spędzili miłe popołudnie w trzebnickiej artKawiarni, gdzie posilili się pyszną pizzą i lodami. Na zakończenie pobytu w Trzebnicy goście odwiedzili, mieszczące się w trzebnickim Ratuszu Muzeum Regionalne.

Akcja „Dzieci z Kresów Gośćmi Piastowskiej Ziemi Dolno- śląskiej” jest bardzo szlachetną inicjatywą Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego. Dlatego cieszę się, że mogliśmy być jej częścią i gościć w Trzebnicy dzieci z polskich rodzin, które mieszkają za wschodnią granicą kraju. Ważne jest, aby młode pokolenia nie tylko pamiętały o swoich korzeniach, ale były również dumne ze swojego pochodzenia. Taki kilkudniowy pobyt jest dla nich doskonałą okazją do bliższego poznania historii narodu polskiego i utożsamienia się z nimmówił burmistrz Marek Długozima.

Dzieci, które przyjechały do Polski pochodzą z takich miejscowości jak Żółkiew, Nowy Rozdół, Dawidów, Koziatyn, Korostyszów, Winnica, Kamieniec Podolski, Berdyczów, Berezne oraz Lwów. Na czas pobytu zatrzymały się u polskich rodzin w Legnicy i okolicach, gdzie zapewniono im nocleg oraz wyżywienie. W ramach akcji dla gości przygotowano szereg atrakcji m.in. wycieczki do Wrocławia, Karpacza, Złotoryi i Trzebnicy.

 

01.jpegPamiątkowe zdjęcie dzieci z Kresów i ich opiekunów wraz z burmistrzem Markiem Długozimą, bratem Marcinem Wojtczakiem, Małgorzatą Matusiak przewodniczącą rady powiatu i pracownikiem wydziału promocji Joanną Rafalską.

dyplom.jpeg